В одному з минулих випусків ми перевіряли якість продукції на ринках Броварів. На наш подив всі перевірені товари отримали відмінну оцінку. Проте чи на сто відсотків чиста совість у продавців? «Громадський ревізор» вирішив перевірити, наскільки чесні на броварський ринках ваги.
Чи з’являлось у вас колись відчуття, що вас обдурюють на ринку? Якщо так, то шосте чуття вас не підвело. Хоча б раз у житті, але кожну людину, яка скуповується на базарі, обвішували. В Броварах же, як виявилось, це відбувається із завидною регулярністю.
З цього приводу до нашої редакції надійшло кілька скарг від броварачан. А до міського виконкому подібних невдоволень щодня надходить близько сотні, розповідає нам броварський підприємець. Саме він вирішив відкрити очі на те, як насправді працюють броварські торговці. Він сам має кілька точок на ринках, тому знає всі нюанси не з чуток. Аби ж уникнути неприємностей, редакція вирішила не друкувати справжнє ім’я нашого героя. Умовно назвемо його Сергій.
ОБЕРЕЖНО! ЕЛЕКТРОННІ ВАГИ!
Сергій розповів нам, що більшість торговців як на ринку на Короленка, так і на ринку «Нива» знають, як схитрити і не нехтують цим знанням. Теж саме стосується й стихійок. В першу чергу, варто остерігатися продавців, які пропонують великий вибір товару – від закордонних овочів до екзотичних фруктів. Таку продукцію на городі не виростиш, а відтак в них є «хазяїн». За словами Сергія, всі без виключення найманці обвішують покупців.
Схема дуже проста. Товар здебільшого купують на оптовому ринку у Києві. Там же можна придбати і електронні ваги. Обходяться вони близько 350 гривень, а ще за 200 торговцям ставлять чарівну кнопочку, при натиску якої ваги збільшують реальні грами товарів. Для підтвердження чоловік нам наочно демонструє, як це працює. Зважуємо наш телефон – вага 180 грамів. Легкий натиск на кнопку під вагами, і вже за мить телефон важить 200 грамів. Магія! А уявляєте, яке обважування на кілограмі? Сергій запевняє, що в середньому по Броварам обдурюють на 100–200 грамів, а подекуди і на всі 300.
МАХІНАЦІЯ З ГРУЗИКАМИ
Не до кінця відверті з покупцями і власники механічних вагівниць. Як в електронних, тут не підкрутиш, тому «на допомогу» проходять грузики. Тут вже на скільки вистачить фантазії торговця. За словами підприємця Сергія, значна частина продавців вирізає середину важків і вони стають значно легшими.
Ще один спосіб обману телефоном розповів один з читачів нашої газети. Будьте пильні, якщо біля терезів лежить пачка цигарок. За словами анонімного читача, продавці-аферисти кладуть туди магніт, інший приліплюють на дно гирьки. Таким чином можна надурити покупця знову ж таки на кілька сотень грамів.
РЕВІЗІЯ РИНКІВ
Довіряй, але перевіряй. Після всього почутого, наші журналісти вирішили особисто перевірити, чи дійсно обдурюють покупців на броварських ринках. Які минулого разу, ми не представлялися журналістами, а як рядові покупці купували овочі для салату, картоплю, моркву та фрукти на закуску. Для цього ми пройшлись рядами «Ниви» таринку на Короленка. Купували як у власників електронних вагів, так і механічних. Результати виявились невтішними. Хоча б на 50 грамів, але нас обважили всі продавці з великим асортиментом товарів. А от бабусі, які продавали власну продукцію – порадували. Одна з них до нашого кілограму поклала «бонусну» картоплинку і в результаті ми отримали на 135 грамів більше, ніж просили.
ЧОМУ НА БРОВАРСЬКИХ РИНКАХ ТАК БАГАТО АФЕРИСТІВ?
Відповідь на це питання дуже банальна – всі прагнуть заробити. За словами вже названого Сергія, купуючи товар на оптовому ринку, власник накидає щонайменше 15% на вартість для перепродажу. Проте ж треба платити і найманим робітникам. А вони вимагають, окрім зарплатні (в середньому 50 гривень на день), ще й відсоток за продану продукцію. Менше, ніж за 10%, торгувати погоджуються лише одиниці. Саме тому власники йдуть на компроміс – відсоток не платять, проте дозволяють використовувати продавцям брехливі ваги. Всі зароблені зверху кошти йдуть їм до кишені.
АФЕРИСТІВ НІХТО НЕ КАРАЄ
Покарання за свої афери торговці вже давно не бояться. Особливо «електронні махінатори». Якщо неповноцінні гирьки адміністрація ринку ще може вичислити та відібрати, а інколи ще й виписати штраф, то з електронними вагами це майже не можливо. Продавець в будь-який момент може переключити кнопку. Якщо ж сам покупець спіймав продавця «на гарячому», максимум, що він почує у відповідь – вибачте. Як від продавця, так і від адміністрації ринку. Скарги до місцевого виконкому також марні – представники влади не мають повноважень їх карати, тому перенаправляють до міліції. Але й там нічого не вирішується. За словами Сергія, місцеві дільничні про всі ці афери знають і прикривають продавців за кілограм картоплі або чогось більш екзотичного.
А от бабусям та іншим продавцям, які продають власну продукцію, сенсу обдурювати немає. Всі зароблені гроші вони беруть собі, до того ж зазвичай в таких є навіть своя база клієнтів, яким вони з радістю презентують маленькі бонуси.
Тож виходить, що аферистів на броварських ринках, дійсно, багато. Тому варто купувати продукти в уже перевірених торговців, або ж щоразу перевіряти ваги на чесність. Як приклад, запам’ятайте вагу свого телефону і кладіть його на ваги перед покупкою. Якщо цифри вірні, то вас не обдурюють. Щоправда, далеко не скрізь ваги у полі досяжності покупців.
Ще один варіант – будьте чемними з продавцями, адже обважують частіше саме недоброзичливих покупців. Продукцію з городу краще купувати у бабусь, вони вас не тільки не обдурять, а й можливо чимось пригостять, аби ви тільки повернулися до них знову.
Ксенія Новожилова