Все, що не робиться – робиться для дітей. Усвідомлюють цю істину і в стінах міської влади. А тому щороку на дитяче харчування в дитячих садочках та школах з бюджету міста йде близько 8 мільйонів гривень. «Громадський ревізор» вирішив більш детально розглянути дану тему
Згідно Закону
В усіх державних дитячих навчальних закладах та загальноосвітніх школах Броварів діє єдина система, яка передбачає безкоштовне надання харчування школярам з 1‑го по 4‑й клас. Якщо говорити про дошкільні навчальні заклади, то згідно законодавства України батьки на харчування своїх дітей мають вносити рівно 60% від загальної суми, в той час як місто має платити 40%.
За словами Володимира Онищенка, начальника освіти, малеча годується за рахунок обох сторін – батьків та влади. «За рахунок влади на даний момент отримують обіди близько 4500 дітей. Зазначу ще, що за рік на харчування дітей в садочки і школи з міського бюджету іде 8 мільйонів гривень».
Що ж до старших класів, а це 5–11‑ті класи, то для них Закон не передбачає забезпечення безоплатними обідами – школярі харчуються за кошти батьків.
Пільгові переваги
В державних закладах освіти є окремі переваги для людей пільгової категорії. Під пільгову категорію дітей, які можуть харчуватись безкоштовно, потрапляють діти-сироти, діти, чиї батьки позбавлені батьківських прав, діти малозабезпечених сімей та діти воїнів АТО.
Для того, аби оформити безкоштовне харчування в школі дітям пільгової категорії, сім’я або член родини має звернутися до адміністрації загальноосвітнього закладу та подати до нього відповідні документи: заяву на ім’я директора, копію посвідчення або довідку, яка підтверджує соціальний статус дитини.
Що сьогодні на обід?
Не гаючи часу, «Громадський ревізор» навідався в деякі садочки і школи, щоб особисто перевірити, що приготували кухарі на обід і чи задоволені діти запропонованим харчуванням.
Спочатку «Ревізор» завітав до садочку «Малятко». На обід дошкільнятам кухарі приготували капусняк зі сметаною, картопляне пюре і компот зі свіжих фруктів. На питання, чи подобаються їм страви, діти однозначно відповіли «Так!».
Що цікаво, меню складається не за бажанням вихователів чи батьків, а міським технологом харчування, який відповідає за правильний раціон дітей. Меню називається перспективним і перед тим, як потрапити до садочків чи шкіл, подається до санепідемстанції, яка уже вирішує, затверджувати його чи ні. Також меню чекає перевірка на калорійність.
«Якщо дитина на обід повинна отримати 1000 кілокалорій, значить підбираються ті страви, які в сумі їм дорівнюють. Це ж не так, що я захотів сьогодні картоплі, а завтра ще щось. Це діти, для яких потрібно підбирати спеціальний раціон, який ішов би їм на користь»,– розповідає Володимир Оніщенко.
Після «Малятка» ми попрямували до Броварської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №7, де нас привітливо зустріла директор Ольга Андріївна Жигулова, яка і погодилась провести «Громадський ревізор» до їдальні.
Сьогодні тут пригощали дітей картопляним пюре, рибою та свіжим соком. Було видно, дітям «ланч» прийшовся до смаку, оскільки уплітали страви по обидві щоки. Директорка зазначила, що школяру на день міський бюджет виділяє в середньому 10 гривень 50 копійок, і цього вдосталь, аби дитина смачно поїла і могла з новими силами продовжувати вивчати предмети.
Отже, броварські батьки можуть бути впевнені, що про харчування їх дітей в державних закладах освіти піклуються на совість.
Юлія Лисенко