Незважаючи на те, що реформування галузі охорони здоров’я в Україні ще триває, медики в Броварах можуть похвалитись успішною роботою. «Громадський ревізор» вирішив перевірити роботу Центру первинної медично-санітарної допомоги, або ж, по-народньому, амбулаторій сімейної медицини
Два кроки і на місці
В липні жителі Геологорозвідки могли з полегшенням видихнути – нарешті в їхньому мікрорайоні запрацювала власна амбулаторія. І свіжий капітальний ремонт, і нове обладнання, меблі – усе було зроблено для зручності мешканців. А ще ж рік тому місцеві хіба що мріяли про лікаря в своєму районі. «Ми завжди ходили до терапевта в поліклініку. І це, чесно кажучи, було дуже важко і довго. Все-таки старість, та й вистоювати величезні черги…»,– зітхає пенсіонер.
Зараз же, за словами головного лікаря центру первинної медико-санітарної допомоги Ігоря Кравцова, дорога займає не більше 15 хвилин. «Сама реформа первинної ланки називається «15 кроків до лікаря». Тобто пацієнт протягом 15 хвилин може прийти пішки до лікаря і отримати необхідну допомогу. Лікарю також зручно, тому що і він живе в цьому мікрорайоні. Він знає усіх своїх пацієнтів, а тому в будь-який час, коли йому зателефонували, швидко сяде в машину і приїде».
Нагадаємо, на сьогодні в Броварах працює 5 амбулаторій, і розташовані вони в різних мікрорайонах, що дозволяє мешканцям за короткий час дійти до потрібного медичного центру.
АЗПСМ № 1 – вул. Олімпійська, 8б; тел. (04594) 3-44-20;
АЗПСМ № 2 – вул. Незалежності, 12; тел. (04594) 6-07-22;
АЗПСМ № 4 – вул. Кірова, 47; тел. (04594) 4-01-15;
АЗПСМ № 5 – вул. Шевченко, 14; тел. (04594) 4-41-90;
АЗПСМ №6 – вул. Горького, 5; тел. (04594) 4-41-62.
Та на п’яти амбулаторіях влада не зупиниться. Відомо, що зараз створюється ще одна амбулаторія сімейної медицини на базі поліклініки. Вона буде обслуговувати мікрорайон «Зелена галявина» до вулиці Чубинського. «За нашими підрахунками, в місті повинно бути 10 амбулаторій. Міський голова сказав, що при забудові нових мікрорайонів будуть планувати і нові первині медичні центри»,– розповів головний лікар.
Крім того, в наступному році в амбулаторії №6 планується розпочати будівництво діагностичного центру.
Чисто і затишно
Як не крути, а «свіжий» ремонт в амбулаторії на Горького, 5, відчувається і після двох місяців активної роботи. Найбільше «Громадському ревізору» припали до душі зафарбовані в зеленуватий колір стіни, що додали медичному закладу певної весняної свіжості. В коридорах розміщені зручні лави. Не виняток і кабінети лікарів, які обладнані новими меблями та технікою.
За словами головного лікаря, такий вигляд має не тільки ця амбулаторія. У всіх центрах було зроблено капітальний ремонт, а тому про належні умови надання послуг пацієнт може не хвилюватись. «Перед тим, як відкрити амбулаторію, ми створюємо умови як для пацієнта, так і для лікаря. Тому що більшу частину свого часу лікар проводить на робочому місці, і коли лікар сидить в приміщенні, яке не відремонтоване, з грибком, сірими стінами, то і до роботи душа не буде лежати. І так само пацієнтам: прийти в світле приміщення, де чисто, охайно, все відремонтовано, і зробити якісь процедури – одне задоволення»,– ділиться думкою Ігор Кравцов.
Ба більше, на думку лікаря, амбулаторії міста Бровари найкращі по Київській області. І це не просто суб’єктивна думка: «Я багато спілкуюся з головними лікарями первинних центрів по Київській області. Їм просто віддали приміщення і більше ніхто не цікавиться. Я скажу так: якщо в державі медицина фінансується по залишковому принципу, то у нашому місті цього немає. Ми отримуємо гроші на рівні з іншими комунальними закладами. На щастя, міська влада про це дбає».
Черги? Ні, не чули!
Ще одне приємне здивування для наших журналістів – повна відсутність черг. За словами Ігоря Кравцова, «розставляючи» амбулаторії, міська влада разом з представниками первинної ланки мала на пріоритеті не тільки зробити зручним для броварчан «ходіння» до медичного центру, але й позбавити черг.
«Броварські амбулаторії цілком дозволяють уникнути черг і різних непорозумінь, які виникають між пацієнтами. Всі встигають: і жінки, які приходять до оглядового кабінету, і люди, які здають кров»,– розповідає лікар.
Окрім кабінетів сімейних лікарів, як це передбачено реформою, в Броварах подбали про те, аби в амбулаторіях працювали оглядовий, маніпуляційний та фізіотерапевтичний кабінети, денний стаціонар, кабінети щеплення та ЕКГ. Тобто весь набір первинних послуг. Також медичний заклад двічі на тиждень проводить забір крові, що дозволяє броварчанам зберегти свій час. «Відтепер люди не їздять до лабораторій, щоб здати кров. Вони це роблять тут, на місці, а ми цю кров вранці централізовано забираємо і завозимо в лабораторію. Це вже для пацієнта плюс. Він не витрачає час, нікуди далеко не їздить»,– докладає Ігор Кравцов.
Амбулаторія на мільйон
Як відомо, на місці нинішньої амбулаторії по Горького був університет «Україна». Після нього залишились лише подерті стіни. Щоб привести будівлю в нормальний стан, місцевій владі прийшлось витратити чималеньку суму. «З міського бюджету нам були виділені кошти на проведення капремонту, а це близько 1,2 млн гривень. З них 750 тисяч грн були витрачені на капремонт самого приміщення, 400 тис. грн – нові меблі, обладнання і пожежну охорону»,– відверто розповів лікар.
Також на сьогодні закінчується ремонт дитячого відділення на вулиці Незалежності, 12, яке останніми роками досить-таки серйозно занедбалось. Його оновлення обійшлось владі у 900 тисяч гривень. Була замінена сантехніка, зроблена електрика, вікна, двері.
Поспішають на допомогу
Варто відзначити, що при кожній амбулаторії є власний транспорт для обслуговування. На даний час на балансі первинного центру вже три таких машини. «Як я знаю, міський голова планує подарувати чергову машину, коли ми відремонтуємо дитяче відділення на Незалежності. Також вирішується питання щодо придбання сучасного автомобіля невідкладної допомоги. Зараз точно можу сказати, що автомобілі, які у нас є на балансі, повністю справляються з роботою».
Крім того, Ігор Кравцов додав, що робочий день сімейного лікаря закінчується о 18 годині. Відповідно, якщо у людини проблеми із серцем, і вона зателефонувала в робочий час, то лікар має поїхати і подивитись. У випадку, коли дзвінок поступив після 18‑ї години, до людини виїжджає невідкладна допомога, яка обладнана усіма медичними пристроями, в тому числі і електрокардіографом. Зауважимо, що усе це, і навіть послуги в амбулаторіях, є абсолютно безкоштовним.
Виклик сучасності
Все з часом зношуеться і відходить в історію. Медичні прилади та методи реєстрації пацієнтів також не є винятком. Відомо, що на заміну старим амбулаторним карткам, до яких звикло старше покоління, планується зробити електронний реєстр. Як зазначає лікар, це свого роду вимога сучасності: «Настав час відходити від паперових носіїв. Вони, звичайно, паралельно будуть у пацієнтів. Але якщо ми йдемо до Європи, то у нас має бути електронний реєстр. Ми планували в цьому році його зробити».
На думку Ігоря Кравцова, це той варіант, на який не потребується багато часу. Усе буде проходити набагато швидше, та й пацієнтам не прийдеться весь час носити із собою карточки. «По-перше, це зручно для лікаря. Коли людина прийшла до реєстратури. Реєстратор набрав на комп’ютері його прізвище, і у лікаря одразу висвічується на екрані, що такий-то пацієнт вже прийшов. Крім того, в комп’ютері висвічуються усі діагнози, останні обстеження та інше».
Кадровий «голод»
Попри те, що лікарі встигають виконувати свої основні обов’язки, все ж виникають форс-мажори, коли приходиться працювати і по вихідних. Адже здоров’я – річ хитка, її запрограмувати не можна. А тому з відповідальністю ставляться до обов’язків і виходять на чергування у вихідні та святкові дні. «Ми стимулюємо лікарів преміюванням. Тобто, якщо лікар працює і у вихідні дні, то ми видаємо йому премії у розмірі 500–700 гривень».
При цьому, як зізнається Ігор Кравцов, зараз в Броварах відчутна нестача медичних працівників, особливо лікарів‑педіатрів. На жаль, така ситуація спостерігається по всій Україні. З кожним роком все менше людей поступає вчитись на педіатрів, вважаючи цю область лікування занадто важкою і непередбаченою. «Діти – це специфічний контингент. Дорослі лікарі бояться дітей. Зараз нас виручають прекрасні спеціалісти пенсійного віку, які ще працюють. Ми їх просимо. Додатково стимулюємо»,– розказує Ігор Кравцов.
А «Громадський ревізор», в свою чергу, сподівається, що держава розробить план «заохочення» молодого покоління не тільки до сфери педіатрії, але й загалом до медицини. Адже Україна потребує кваліфікованих кадрів, особливо в нинішній нестійкий час.
Ольга Кайзер