В минулому номері «Громадський ревізор» розповів читачам про найбільш болючі проблеми дошкільної освіти Броварів. Сьогодні ми починаємо цикл статей про окремі дитячі садочки. І перша наша розповідь про ДНЗ «Червоні вітрила». Наше знайомство з «Червоними вітрилами» було не досить позитивним. Майже скрізь по території розкидана земля, як на будівельному майданчику. До того ж, ворота відчинені для будь-кого, в тому числі і для асоціальних особистостей, або ж для проблемних підлітків, яким «славиться» сусідня школа №9.
Директор ДНЗ Карякіна Любов Василівна досить привітна жінка, яка намагається розповідати про свій заклад, не приховуючи його проблем. А їх досить багато – починаючи від страшенного холоду у приміщеннях, переповненістю садочка, закінчуючи найголовнішою – абсолютно необлаштованою територією подвір’я.
ТІСНО, ПРОТЕ ЗАТИШНО
Заклад до 2000‑х років був розрахований тільки на дітей працівників алюмінієвого заводу. Тому кімнати у будівлі досить невеликі. Зараз же у садочку 12 груп та 385 дітлахів. Сказати, що це багато – применшити розміри проблеми. У групах є навіть по 36 дітей.
Ремонти більш-менш прийнятні, шпалери у більшості нові, а от на стелі в деяких місцях видно протікання. Про підлогу не варто й говорити. Лінолеум, що був покладений мало не за часів Олександра Гріна, який писав про «Червоні вітрила», в деяких кімнатах просто дірявий. Туалети, які до речі відремонтовані коштом батьків, у нормальному стані. Пральня визвала неоднозначне враження – машини нові, однак ванна, яку ми побачили – визиває огиду – їй років 100 і колір в неї вже навіть не сірий. Актова зала – одночасно виступає і спортивною, і кабінетом музики.
БЕЗ БАТЬКІВ І НІ ТУДИ, І НІ СЮДИ
Щодо позитивного – у кожної дитини є своє ліжечко та персональна шафа. У ясельній групі у кожного свій горщик. Харчоблок також у задовільному стані.
Аби виходити із скрутного становища, до облаштування садочка долучають батьків. Внесок при вступі до ДНЗ, який був підтриманий батьківським комітетом, становить 1000 гривень. Звільняються від нього дітки з багатодітних родин, малозабезпечені та інші пільгові категорії. «Силами батьків попередніх років була створена матеріальна база закладу. Якщо її не поповнювати і не підтримувати, садочок буде мати неприглядний вигляд. На батьківських зборах було запропоновано підтримати ту традицію, яка була раніше – батьки вносили 1000 гривень на розвиток дитячого садочка. На ці кошти купується обладнання, меблі, постільна білизна, інвентар, машини на кухню бралися», – розповідає Любов Карякіна.
Словом, батьки намагаються підтримувати садочок, хто чим може. І цьому є одне дуже просте пояснення – «Червоні вітрила» славляться вихователями.
ВИХОВАТЕЛІ – ГОРДІСТЬ САДОЧКА
На форумах дуже багато відгуків про те, що батьки хочуть віддавати дитину саме до цього садочка. Мабуть, це не остання причина переповненості закладу. До того ж, як такого конкурсу для прийому дітей немає, пріоритет віддають тим, хто проживає поруч.
Садочок відвідують різні дітки – серед них 27 дітей з багатодітних родин, 2 дитини з сім’ї інвалідів, є й малозабезпечені. Всі вони звільнені від стягнень, в тому числі від сплати за харчування. До речі, за 3‑разове харчування батьки сплачують 60% від вартості – в середньому це 9,98 грн на один день. Залишок фінансується з міського бюджету.
ДІТИ У САДОЧКУ НЕ СУМУЮТЬ
Вдалося нам побувати і на заняттях у групах. У яслах ми якраз застали діток за грою у конструктор. Вихователька одразу похвалилася достатньою кількістю різноманітних іграшок, в тому числі і розвивальних.
Старша група, у якій ми побували, якраз вивчала найпростіші задачки з математики: «4–1=3». Як додала директор, у закладі працюють два логопеди, психолог та вихователь-методист. І вони відіграють не останню роль у підготовці дітей до школи.
Але все ж таки у садочку є велика проблема з кадрами. Наприклад, фізрука немає взагалі. Уроки фізичної культури проводять самі вихователі. До того ж за останні часи шість співробітників пішли у декретну відпустку.
ДИРЕКТОР РОЗРАХОВУЄ НА ДОПОМОГУ
Говорить директор і про допомогу закладу з боку Управління освіти. Нам показали двоповерхові ліжка, які закупили коштом міського бюджету. Любов Іванівна одразу ж зауважила, що дуже розраховує на те, що цього року на заклад будуть виділені кошти. Садочку конче необхідно щось робити з подвір’ям. «Ось я зробила частину огорожі для прогулянки молодшої групи. Це ж діти, а коли все зацвіте, то можна й недогледіти, як малеча залізе в кущі, і далі десь», – розповідає Любов Карякіна.
Одним словом, хоча садочок перебуває у досить незадовільному стані, у нього є головний плюс – вихователі тут одні з найкращих. Мабуть тому батьки й готові вкладатися у ремонт садочка, лише б дитинка виховувалась у порядної людини.
Анна Межова