Паспорт – основний, головний та найцінніший документ громадянина країни. Без нього, як кажуть, не оженитися, ні народитися, ні купити, ні продати. Віднині на території нашої держави будуть діяти паспорти у двох видозмінах. Про суть нововведення та кого воно стосуватиметься, дізнавався «Громадський Ревізор»
ОБОВ’ЯЗКОВО НЕ ДЛЯ ВСІХ
З 1 січня 2016 року в Україні запроваджується чергова новація. Цього разу вона стосується головного документа, що посвідчує особу – паспорта. Відтепер українці використовуватимуть два види паспортів. Діятиме звичний «книжечковий» варіант, який у радянські часи був у червоній палітурці та з гербом СРСР, потім обгортка стала синьою та з символом української державності – тризубом.
А також наряду з введеними в дію з 1 січня 2015 року пластиковими закордонними біометричними паспортами, вводяться ID-картки, які згодом мають повністю замінити діючі паспорти.
«Обмін паперових паспортів громадянина України на документи нового зразка не є обов’язковим, окрім тих громадян України, які вперше отримуватимуть паспорт», – кажуть фахівці державної міграційної служби.
Тобто, якщо на 1 січня 2016 року вам виповнилося 16 років і ви маєте отримати паспорт, він буде саме новітнього зразка – пластикова картка. Для тих, хто отримує паспорт вперше в житті, процедура буде абсолютно безкоштовною. Звертаємо увагу, що усім іншим змінювати паспорти не потрібно. Більше того, поки що заміна втрачених або зіпсованих паспортів старого зразка буде поводитись знову ж таки на паперовий варіант.
МЕТА ТА ПЕРЕВАГИ НОВОВВЕДЕННЯ
Власне, новий паспорт є біометричним документом, що посвідчує особу громадянина України.
«Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записано інформацію про біометричні дані власника документу з метою його ідентифікації. Передбачається, що такі документи найбільш захищені від підробок та виключають можливість користування ними будь-якою особою, окрім власника», – роз’яснює начальник Броварської міграційної служби Лідія Петрик.
Головною метою впровадження більш захищених документів, які забезпечують ідентифікацію особи фахівці називають суттєве підвищення захищеності суспільства від проявів злочинності та міжнародного тероризму. До того ж, понад 90 країн із 193 держав-членів ООН уже видають такі документи, ще понад 20 готові до впровадження таких документів в найближчі роки.
Серед переваг саме такої форми паспорта називають зручність у користуванні, компактність та більшу зносостійкість, порівняно з паперовим аналогом. Звичайно, покласти паспорт разом з правами та іншими пластиковими картками до портмоне, а не виділяти для нього спеціальний «відсік» у сумці – зручно. Та й краплини дощу чи снігу такому документу не дошкулятимуть. Однак, прати пластикові паспорти, забувши в кишені улюблених джинсів, все ж не рекомендується.
НОВІТНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ
Для захисту інформації на електронному носії використовуються надсучасні технології, що робить підробку електронних документів практично неможливою. Для зчитування інформації з біометричних закордонних паспортів, наприклад при перетині кордону, будуть використовуватись автоматизовані контрольно-пропускні системи. Це, по-перше, покликане виключити можливість зловживань під час проходження контролю, а, по-друге, зменшить час, необхідний на проходження митного контролю. Подорожі до країн, які використовують автоматичні пропускні системи стануть більш зручними, без виснажуючих черг.
«Аналогічно в недалекому майбутньому мають бути створені умови, необхідні для спрощення та прискорення внутрішньодержавних процедур надання адміністративних послуг, які передбачають ідентифікацію особи з використанням пластикових паспортів», – каже керівник Броварської міграційної служби Лідія Петрик.
НА ВИГЛЯД, ЯК АВТОМОБІЛЬНІ ПРАВА
Новий вигляд документа буде не таким вже й чудернацьким. Ті, хто хоч раз тримав у руках пластикові права на керування автотранспортом, мають уявлення про ID-картку. Новий паспорт буде точно такого ж формату.
При першому зверненні до міграційної служби 16-річному українцеві потрібно мати при собі тільки свідоцтво про народження.
«Анкету-заяву ми заповнюємо на місці, електронний підпис та фотографію теж робимо відразу у нас у відділенні», – кажуть у Броварському «паспортному столі».
На сьогодні вже подано близько 20 заяв на отримання молодими громадянами України паспортів. Начальник міграційної служби Лідія Петрик обіцяє, що перші володарі пластикових паспортів отримають їх в урочистій та незабутній обстановці.
Олена Марченко