Зі зростанням тарифів все гостріше постає питання «На чому б зекономити?». Зараз дуже багато говориться про енергоефективність. «Громадський ревізор» вирішив розібратися що ж це таке і як програма втілюється в життя в нашому місті
ПРАВО ВИБОРУ
Вже декілька років в Україні діє програма з енергоефективності. В її рамках держава надає пільги громадянам на утеплення будинків і квартир у різноманітний спосіб: заміна вікон і дверей, утеплення фасадів, встановлення теплолічильників тощо. На сьогоднішній день, за діючою програмою, кожен бажаючий, незважаючи на те, представляє він ОСББ чи просто фізична особа, може отримати компенсацію від держави за проведення заходів енергоефективності у розмірі 30-40% від загальної вартості робіт, а також кредит від державного банку із ставкою у 25% річних.
Але постало питання – багато броварчан не довіряють державним програмам і не поспішають скористатися подібною допомогою. Саме тому у Броварах замислилися над власною, місцевою, програмою кредитування фізичних і юридичних осіб. Вона покликана створити для людей альтернативу. Дати змогу розглянути різноманітні варіанти і вибрати найбільш вигідний для себе.
ДОДАТКОВА ВИГОДА
Броварські чиновники вирішили піти далі і включити до програми ще й заміну централізованого гарячого водопостачання на індивідуальний підігрів води за допомогою електричних бойлерів.
Сьогодні ситуація із гарячим водопостачанням по всій країні залишає бажати кращого. Є такі міста, в яких гарячої води без бойлера люди не бачили вже добрих декілька років. А ті, хто ще має привілею користуватися централізованим гарячим водопостачанням, постійно потерпають через профілактичні ремонтні роботи на лінії. А от, наприклад, у місті Котовськ, Одеської області, вже десять років, як впровадили міську програму по заміні централізованого гарячого водопостачання на індивідуальні бойлери в кожній квартирі. Саме зараз в Броварах також розглядають подібну ініціативу.
«Гаряче постачання, як послуга, є дуже нерентабельною. Особливо в літній період. Сьогодні люди задля економії самостійно встановлюють електричні бойлери в квартири і це також відображається на якості гарячої води. Саме тому ми замислились над програмою централізованої заміни гарячого водопостачання на індивідуальний підігрів», – пояснює Григорій Голубовський, заступник міського голови з питань ЖКГ.
НЕ ТІЛЬКИ КІЛЬКІСТЬ, АЛЕ Й ЯКІСТЬ
Також, в міській владі зізнаються, що якість води при встановленні бойлерів набагато вища. Через те, що в багатьох будинках міста, здебільшого застарілого житлового фонду, система водопостачання не закільцьована, якість води напряму залежить від її споживання. Тобто, чим більше люди встановлюють в квартирах бойлери, тим менший розбір води по стояку, що призводить її застоювання в трубах і охолодження.
«Це ж жахіття! Як відкрию гарячий кран, то доводиться ще 15 хвилин чекати доки вода стече, аби отримати хоча б ледве теплу. А рахунки щомісяця приходять такі, ніби я в окропі плаваю щодня. Неподобство якесь!» – обурений Віктор, мешканець п’ятиповерхівки по вулиці Гагаріна.
Але проблема не тільки в величезних цифрах у квитанціях. Встановлення індивідуальних електричних бойлерів в квартирах також створює додаткове навантаження на електромережі. А броварські будинки на таке здебільшого не розраховані.
«Це питання, яке треба вирішувати в комплексі. Окрім встановлення бойлерів, також треба завести на них додаткову лінію аби не спровокувати постійне перевантаження і вибивання», – розказує Григорій Голубовський.
ЦІНА ПИТАННЯ
Аби «провернути» таке нововведення коштів з місцевого бюджету буде недостатньо. Саме тому зараз розглядається питання кредитування від Банку Михайлівський. Чим це буде кращий від державної програми?
По-перше, тим, що окрім утеплення програма буде включати в себе ще й вигідні умови по встановленню бойлерів. А по-друге, тим, що проект буде розроблений броварськими спеціалістами і включатиме в себе конкретну проблематику нашого міста. Наразі планується запуск пілотного проекту на прикладі однієї з броварських квартир.
«Пропозиція ще не сформована на папері остаточно, але її основні тези вже проговорені. Сподіваємось, що вже найближчим часом ми опрацюємо всі ідеї і отримаємо консолідоване рішення, що задовольнить і банк, і місто», – сповнений оптимізму Григорій Голубовський.
Маргарита Струтинська