“Вас цікавить додатковий заробіток у вільний час?”, “Пропонуємо дистанційну роботу. Цікавить?”, – українці масово почали отримувати пропозиції додаткового заробітку з невідомих контактів. У різній формі питання надсилають через застосунки телеграм, вайбер, вотсап. І якщо ваша відповідь буде “так”, то готуйтеся до серйозної втрати грошей
Не одразу. У перший день “роботи” ви навіть заробите: 200, 600, 800 гривень. Шахраї добре готуються і роблять все, аби заохотити жертву сьогодні, але наступного дня “викачати” грошей по максимуму. Наприклад, наша співрозмовниця Дарина “попала” на 27 тисяч гривень.
Крок 1. Втираються в довіру і платять гроші
Серед інших, вона теж зацікавилася додатковим заробітком. Вважала себе добре обізнаною з видами інтернет-афер, а отже була впевнена: аферистів впізнає одразу й обдурити себе не дасть.
Її перший “робочий” день складався з кількох найпростіших завдань: персональний менджер надсилала посилання на товар, викладений на відомій платформі інтернет-оголошень.
Дарині було потрібно “лайкнути” товар, зробити скрін виконаного завдання і переслати його менджеру. Чотири “вподобайки” і на банківську карту дівчини “впало” 150 гривень, менеджер привітала з успішним завершенням “стажування” та попрощалася до наступного дня.
Крок 2. В чаті тільки боти
Зранку її контакт додали до, так званого, “робочого чату”, з них один менеджер, який роздає завдання, а решта, близько 10 людей – такі ж “заробітчани”, як і наша Дарина. Забігаючи наперед, відкриємо таємницю: і ваш персональний менеджер, і акаунти, які наче теж заробляють гроші – це боти. Тобто, коли у вас виникне проблема, а така буде обов’язково, звертатися нікуди. На усі ваші запити, бот надсилатиме стандартну відповідь, на кшталт “завершіть завдання і отримаєш усі свої гроші”.
А ж ось надійшло перше серйозне завдання: на сайті agogo01 придбати товар (який саме – вказує менеджер), оплатити покупку, та одразу сформувати запит на повернення. Наприклад, ви купуєте хутряний жилет, хатинку для курей, айфон – байдуже. Замовляєте, оплачуєте і вказуєте повернення. На кожен крок робите скріншот і надсилаєте менджеру. Той ніби то зв’язується з продавцем, тоді вам повертають сплачену вартість покупки плюс комісію 20%. Тобто – на витрачених 1500 гривень вам повертають 1800 грн.
Дарина каже, що не мала наміру вкладати свої гроші у виконання цього відверто сумнівного завдання, але у робочому чаті один за одним почали з’являтися скріншоти, як її “колеги” відправляють і отримують гроші вже з комісією. Хвилину дівчина вагалася, врешті ризикнула й собі. Швидко впоралася із завданням. Хвилювалася, але ось повідомлення від менеджера: “Перевірте чи прийшла ваша зарплата?”
Неймовірно. Так, замість витрачених Дариною 6000 тисяч гривень, на картку повернулося 7200 грн. Чи сумнівалася дівчина, коли отримала наступне завдання? Звісно ні. Не стримало навіть те, що суми для повного виконання завдання зростали й зростали.
Крок 3. Завершальний – блокуються усі гроші
“Ви пройшли два етапи. Щоб завершити завдання повністю, ви повинні виконати третій етап”… У Дарини перехопило подих. Для повного завершення менеджер вимагала ще 18 000 гривень. На банківській картці – вже пусто.
Тож ситуація складалася вельми дражлива. Або десь знайти ще 18 000 гривень, щоб завершити третій етап завдання і отримати на картку виплату із щедрою комісією, або відмовитися від завершення завдання і втратити вже перераховані кошти, а це 9 тисяч гривень.
Дарина наважилася. Тихцем взяла банківську картку свого чоловіка. Крадькома перекинула на свою потрібну суму. Продовжила виконувати завдання. Аж раптом повідомлення від менеджера, про те, що вона припустилася помилки при купівлі товару. Тепер усі гроші на “замороженому рахунку”, їх можна вивести. Оплатити ще 23 тисячі гривень, щоб повернути гроші одразу. Всю суму. Знову обіцяли щедру комісію.
Не щасливий фінал
….У Дарини миготіло в очах. Вона ж відчувала, що це шахраї! Як таке могло з нею статися? Що робити? А чоловік помітить нестачу грошей на картці, що йому пояснювати? Їх ніхто не поверне – як ніколи чітко зрозуміла дівчина. Ще мала слабку надію скасувати останні платежі на картці. Але менеджер банку порадив звернутися у кіберполіцію і заблокував картку, адже до її даних могли отримати доступ аферисти.
Чим допоможе кіберполіція? – запитали журналісти “Громадського Ревізора” у головного інспектора відділу комунікації Департаменту кіберполіції Артема Лещенка. І найперше, що з’ясували: розшук шахраїв триватиме довго. Потерпілому “пощастить”, якщо аферисти мешкають, приміром у Вінниці чи Дніпрі. Але здебільшого вони мешкають на інших континентах.
“Їх активність не має сезонності, крім того, вони постійно вдосконалюються. Наприклад, входять в довіру до громадян тим, що дають можливість заробити невеликі, але гроші, не докладаючи жодних зусиль”, – роз’яснює Артем Вікторович.
Опісля, коли кредит довіри створено, пропонують завдання із щедрою оплатою, насправді ж – призначені “викачати” з довірливого користуувача якомога більшу суму.
“Для спілкування шахраї здебільшого використовують месенджери, які прив’язані до телефонів країн Африки, Америки. “Прикриваються” відомими торговельними платформами, на зразок “Привіт, я представник компанії Amazon”. Розшук закордонних аферистів – справа непроста й тривала у часі. Тому залишається бути обачним, аби не стати жертвою шахрая”.
На сайті Департаменту кіберполіції є форма зворотнього зв’язку, вся інформація реєструється та проводиться перевірка.
“Вийти на шахрая реально, проте все залежить від кожного окремого випадку. Наприклад, як ретельно конспірувалися шахраї, які робили помилки. Від кожної ситуації залежить і термін повернення грошей”, – пляснив головний інспектор відділу комунікації Департаменту кіберполіції.
Крім того, слід пам’ятати, що після виявлення та встановлення особи шахрая буде досудове розслідування і, власне, суд. Якщо злочинець з власної волі не запропонує повернути гроші, то ошуканій жертві доведеться чекати рішення суду.
Скріншоти зібрано з різних джерел