З кожним роком технічний прогрес набирає нових обертів. А як же наша медицина? Встигає за новітніми технологіями чи топтається на місці? Відповідь на це питання з’ясовував «Громадський Ревізор»
Поспілкуватися ми вирішили з заступником головного лікаря Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Наталією Павлівною Усиченко. Саме вона, як ніхто інший, бореться за впровадження сучасних методик лікування в первинній ланці медицини. «Моя мета зробити медицину не тільки доступнішою, а ще й якіснішою»,– запевняє Наталія Усиченко, кандидат у депутати міської ради від партії «Єдність».
Сучасні технології
«За останні роки у нас дуже збільшилося фінансування. І це не завдяки державній реформі, а через прихильність міського голови до первинної ланки медицини»,– розказує Наталія Павлівна.
Зараз, окрім того, що відкриваються нові амбулаторії, яких, до речі, із запланованих шести відкрито вже п’ять, іде устаткування сучасним обладнанням існуючих кабінетів сімейних лікарів. На кожній амбулаторії є пульсоксиметри для визначення рівня насичення крові киснем. Керівник зазначає, що це дуже важливий прилад, бо саме завдяки йому можна відрізнити госпітальний випадок від негоспітального. Оснащені кабінети сімейних лікарів і фетальними доплерами, які служать для прослуховування серцебиття плоду та виявлення патологій та негараздів на ранніх стадіях вагітності жінок.
Нещодавно терапевтів також забезпечили отоскопами. Через те, що ЛОРи здебільшого в Броварах працюють лише в першій половині дня і записатися до них на прийом треба заздалегідь за талончиком, більшість людей в кінцевому результаті має ускладнення захворювань, яких можна було б уникнути. Тому відтепер всі лікарі можуть самостійно діагностувати хвороби вуха при первинному огляді. «Ми збираємось провести навчальну лекцію для всіх лікарів сімейної медицини за участі лікаря-отоларинголога. Бо, звісно, всі ми вивчали вушні захворювання, їх діагностику та лікування в інститутах, але без постійної практики знання потроху забуваються. Тож треба їх таким чином оновити»,– ділиться планами Наталя Усиченко.
Окрім цього кожна амбулаторія отримала у своє користування електрокардіограф. Тож тепер і кардіограму можна зробити, не ходячи далеко. Найближчим часом навіть обіцяють додатково закупити переносні апарати, аби робити перевірки лежачим хворим.
«П’ята амбулаторія займає кабінети у приміщенні броварської центральної лікарні і у нас немає кабінету для того, аби встановити власний апарат ЕКГ. Тому ми відправляємо пацієнтів до лікарняного кабінету – там зараз, завдяки оснащенню амбулаторій, черги мінімальні. А найближчим часом очікуємо на переносний кардіограф, який медсестри зможуть за необхідністю використовувати в будь-якому кабінеті»,– зазначає лікар.
Зупинити епідемію на початку
Зараз у кожній амбулаторії є глюкометри, які дозволяють вимірювати рівень цукру в крові та попереджати цукровий діабет, який на сьогоднішній день за показниками знаходиться вже на межі всеукраїнської епідемії. Лікарі зізнаються, що пацієнти дуже мало обізнані у цій проблемі. Незважаючи на те, що на всіх інформаційних стендах плакати просто «волають» про небезпеку цього захворювання, а медики регулярно виступають з попередженнями по радіо та телебаченню, люди нібито не чують застережень.
Зараз кожний сімейний лікар формує списки лежачих хворих на своїй дільниці та постійно обходить їх і вимірює рівень цукру. Також, кожна людина, яка звертається на огляд до терапевта, проходить процедуру розрахунку індексу ваги тіла, бо люди з надлишковою вагою більше схильні до хвороби. Усиченко зазначає, що прогрес розпочався з приходом на роботу до однієї з амбулаторій лікаря-переселенця Анатолія Водолазського. «На сході ця програма почала діяти трохи раніше, ніж тут, тож вони вже досягли неабияких результатів. У нас нещодавно була навіть ситуація, коли пацієнтка звернулася до нас із проханням змінити її лікаря, бо він примушує дотримуватися дієти»,– з посмішкою згадує Наталя Павлівна,– «Наші люди навіть не розуміють досі, що стан їх здоров`я здебільшого залежить від них самих».
Зараз хворі на цукровий діабет вже не обов’язково повинні звертатися конкретно до ендокринолога. Кожний сімейний лікар взмозі самостійно провести необхідну діагностику та вжити профілактичних заходів. Подейкують, що з 2020 року планується і взагалі всіх інсулінозалежних перевести до парафії первинної ланки медицини. Тому вже зараз можна звертатися з проблемами до терапевтів на місцях.
Не тільки лікувати, але й виховувати
Наталія Павлівна зізнається, що у нашій країні люди здебільшого не усвідомлюють основної функції первинної ланки медицини. «В усьому світі первинна ланка – це профілактична медицина. Пацієнт спостерігається у сімейного лікаря, а в разі чого іде на консультацію до вторинної ланки, тобто вузьких спеціалістів. А у нас же люди здебільше звертаються до лікарів, коли вже хвороба у запущеному стані. Це не повинно бути так»,– впевнена лікар.
Із завидною завзятістю Наталія Усиченко та її колеги доносять до людей, що приходити до лікаря на планове обстеження треба майже щомісяця, навіть якщо нічого не турбує. Вона зізнається, що завдяки реформі, коли звернутися до спеціаліста можна поряд з будинком, робити це стає дедалі простіше. До того ж у кожній з амбулаторій існує свій маніпуляційний кабінет, який дозволяє брати всі необхідні аналізи. А автомобіль, подарований владою, щодня збирає зразки та відвозить їх до лабораторії ЦРЛ. Це теж неабияк зменшує кількість клопоту для броварчан і збільшує їх рівень довіри до медицини.
Шляхи подальшого розвитку
На запитання про подальші плани розвитку Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Наталія Усиченко мрійливо посміхається. Зізнається: «Планів дуже багато, якби встигати їх виконувати».
Майже кожний місяць заступник головного лікаря самостійно проводить профілактичні семінари для своїх підлеглих. Метою таких зустрічей є підтримання якості надання послуг на стабільно високому рівні. Серед найближчих перспектив – створення електронного реєстру. Вже придбано необхідне обладнання, тож найближчим часом броварчани зможуть отримувати талони не в реєстратурі лікарні, а у свого сімейного лікаря, з конкретною датою та часом прийому. Лікар впевнена: це значно прискорить процес прийому та покращить якість обслуговування пацієнтів. З часом подібний реєстр планується впровадити у інтернеті, аби люди могли самостійно через мережу займати чергу і приходити до спеціалістів у зручний для них час, а не витрачати години в очікуванні під кабінетами.
Також цілком реальним зараз видається відкриття в місті свого клініко-діагностичного центру з УЗІ-апаратом. Це дозволить проводити глибокий аналіз судин, головного мозку, органів малого тазу тощо, та попереджувати безліч захворювань. Центр буде працювати через онлайн-реєстрацію, що повністю виключатиме ймовірність черг.
Наприкінці нашої розмови Наталія Усиченко з гордістю в голосі зізнається, що на всіх конференціях Всеукраїнської асоціації лікарів сімейної медицини, членом якої вона є, Бровари відзначають як одне з найрозвиненіших в плані медицини міст України. «У нас немає притиснення первинної ланки вторинною. У нас відкриваються нові амбулаторії та проводиться оснащення існуючих необхідним інвентарем. Це неабияк відображується на якості послуг». І «Ревізору» здається, що не останню роль в цьому здобутку грає саме Наталія Павлівна Усиченко.
Ксенія Хотянович