Останнім часом альтернативні котельні в Броварах опинились в колі підвищеної уваги. «Громадський Ревізор» поспілкувався з Геннадієм Говорухою – співзасновником енергетичної компанії «Фелікс», яка вже не один рік успішно забезпечує теплом соціальну сферу Броварів. Він розповів про власний котлобудівельний завод та чим унікальна його продукція. А також про те, як установка нового обладнання в котельнях «Фелікса» буде сприяти охороні навколишнього середовища в місті.
– Давайте поговоримо про тенденції сьогоднішнього ринку будівництва котлів в Україні. Представники теплогенерації кажуть, що їм досить складно з технічної точки зору, оскільки доступних кредитних коштів немає, а хочеться бачити якісне обладнання у себе на об’єктах, але не завжди це виходить.
Наша енергетична компанія «Фелікс» будує теплогенеруючі об’єкти за власні кошти. Зокрема, в Броварах компанія експлуатує 10 таких об’єктів, сумарна потужність яких становить близько 30 МВт. Ці котельні опалюють 6 дитсадків, 4 школи, Броварську центральну районну лікарню, Броварську дитячу лікарню, басейни «Купава» та «Схід». Загалом, за нашими розрахунками, проект дозволив місту за рік заощадити три мільйони гривень за теплову енергію. А також на 30% скоротити використання природного газу.
Так ось, коли ми кілька років тому моніторили ринок в пошуках обладнання для наших котелень, зіткнулися з тим, що є дуже багато котлів по досить доступній ціні, але з незрозумілою якістю.
Також є лінійка більш дорогого обладнання, яке не так вже й поширене в Україні. Це здебільшого продукція іноземних заводів, які пропонують більш досконале обладнання. Але воно коштує «космічних» грошей, які залучити практично неможливо.
Ми вибрали обладнання за паспортними показниками, і ці заявлені параметри нас влаштовували. Однак, коли ми закупили це обладнання і почали його експлуатувати, зіткнулися з тим, що воно не виходить на заявлені параметри, як по потужності, так і за показниками ККД.
Відповідно, і витрата палива також висока, не та на яку ми розраховували. Як наслідок, наш бізнес був не так успішний, як хотілося б. Тому ми знову звернулися до іноземного досвіду, розглянули котли більш високої цінової категорії, але й з більш високими технічними параметрами та характеристиками. Це обладнання дійсно на порядок якісніше, в нього менше поломок, але більш високі показники ККД та екологічні характеристики. Знайти в Україні таке обладнання за прийнятні гроші було тоді неможливо.
Тому ми вирішили створити подібне обладнання власними силами, спираючись на іноземний досвід. Це і Прибалтика, і Білорусь, які до цього йшли набагато довше. Україна почала активно займатися цією програмою приблизно 4-5 років тому, коли стрімко підвищувались ціни на газ. У тій же Прибалтиці та Білорусі така програма діє вже понад 15 років. Прибалти почали цим займатися після виходу з СРСР, а білоруси – в 2001-2003 роках. Протягом цього часу розроблялася програма на державному рівні. Тому і досвіду у них вже більше. Спираючись на їх досвід, ми розглянули кілька видів обладнання, подивилися на наші технічні можливості, поспілкувалися з людьми, запросили фахівців. І, таким чином, ми вирішили створити своє обладнання, яке задовольняло б наші потреби в плані якості та ціни. Ми, як люди, які довго працююють в цій системі, знаємо, що нам потрібно. Було прийнято рішення створити завод Felix Factory. Сьогодні він уже випускає котли, які відповідають за якістю кращим західним зразкам, але більш доступні в плані цінової політики.
– Чому, на Ваш погляд, подібні експерименти раніше не вдавалися на українському ринку? За рахунок чого змогли підвищити якість і здешевити продукцію в порівнянні із західними зразками?
Це просто. У нас великі власні обсяги з виробництва тепла. Ми компанія, яка спочатку зароджувалася як та, що генерує та поставляє тепло. І тому ми набагато більше стикаємося з питаннями сервісу та експлуатації котельного обладнання, нам простіше доопрацювати та зробити якісні котли, ніж заводу, який просто випустив обладнання, продав його та забув.
Умовно, купили ви обладнання, наприклад, у прибалтів. Щоб привезти якусь запасну деталь або ремонтно-слюсарну групу, потрібне тижневе листування, а далі питання митниці і всього іншого, які можуть займати до місяця. Цей час обладнання буде або простоювати, або працювати неякісно. Будь-яка з цих ситуацій «вдарить» по кишені.
А наш завод робить дуже великий акцент на сервіс і налагоджувальні роботи, тому що ми вважаємо це одним з найбільш важливих аспектів.
– Які параметри обладнання Felix Factory з точки зору його екологічності?
Ми застосували наші знання і залучених фахівців і розробили свої системи очищення. Крім механічних методів очищення, є ще й хімічні. Це все розробки нашого підприємства. З їх допомогою досягається європейський рівень за показниками екологічності.
– Який вид палива, на Ваш погляд, є найбільш екологічним і відповідним для промислового виробництва тепла?
В принципі тільки один такий вид палива – тріска. Одним словом, є багато варіантів палива: пелети, брикети, фрезерний торф, біомаса. На даному етапі, ніхто ще щільно не займався альтернативною енергетикою, тому на найближчі роки запасів неділової деревини в країні досить багато.
Зараз люди відгукнулися на те, що є попит на даний вид палива, тож активно з’являються компанії, які надають послуги з продажу тріски. У тріски виходить найнижча теплота згоряння. Але у неї і ціна менша, ніж у традиційних видів палива, і поводитися з нею набагато простіше. Пелети дорогі і до їх зберігання дуже багато питань. При попаданні вологи вони починають розсипатися і це вже погано для обладнання.
Крім того, тріска – це екологічний матеріал, вона не виділяє в атмосферу шкідливих речовин. Хочу підкреслити – наші котельні в Броварах працюють виключно на трісці. Випереджаючи ваше запитання про те, чому городян періодично хвилює дим з наших труб. Все через високу вологість тріски, яку спалюють в котлах. Зараз погода волога, лютий на рідкість дощовий, тріска, відповідно, теж дуже волога, тому іноді і буває інтенсивне виділення пари. Хоча ніякої шкоди здоров’ю людей ця пара не завдає і це неодноразово підтверджували екологи, але з переведенням наших котелень на нове обладнання Felix Factory і це питання зникне.
Поступово ми плануємо всі свої котельні в Броварах перевести на наші власні котли.
Ми абсолютно відкриті для громадськості міста, якщо у когось з броварчан виникають питання з приводу роботи котелень, наші співробітники проводять їх на територію і демонструють роботу об’єктів, тріску, яку тут спалюють – люди мають повне право знати, як ми працюємо в їхньому місті.
Вікторія Майстренко