Дільниця «Зеленого господарства» Комунального підприємства «Бровари-Благоустрій» проводить чимало робіт на території парків та скверів нашого міста. Один з видів діяльності – кронування дерев
ЩО?
Взагалі «кронування» – це процес видалення гілок, а у разі необхідності навіть усієї крони дерева задля збереження здорової частини рослини. Кронування проводять як дбайливі господарі у своєму саду, так і міські комунальники на вулицях та у паркових зонах міста.
«Кронування може бути частковим або повним. При частковому – проріджується лише верхівка і деякі окремі гілки в місцях сильного пошкодження рослини, при глибокому, або повному кронуванні повністю урізається крона», – пояснює начальник дільниці «Зеленого господарства» КП «Бровари-Благоустрій» Володимир Павличук.
ДЕ?
Найчастіше роботи по кронуванню дерев проводяться на центральних вулицях міста, у парках та скверах, а також у приватному секторі.
Існує таке поняття як функціональна обрізка, за допомогою якої можна припинити подальший ріст рослини в висоту. Її досить часто використовують для надання рослині естетично-привабливого вигляду.
«Бровари – дуже затишне та зелене місто. Мене просто вразила кількість дерев, кущів та зелені. А коли весною розцвіли каштани – це просто фантастика! І видно, що це не просто дикоростучі в місті дерева, за ними доглядають, піклуються», – ділиться враженнями переселенка з Луганської області Юлія.
І дійсно, центральні вулиці міста – бульвар Незалежності та вулиця Гагаріна – знаходяться під постійним наглядом «зеленгоспівців». В минулому році роботи по кронуванню дерев були досить масштабними. По бульвару Незалежності провели омолоджуючу обрізку дерев тільки з однієї сторони, оскільки інша знаходиться біля ліній високої напруги, а відключення було неможливим, оскільки відключились би всі світлофори в центрі міста.
«Якщо виникає загроза для ліній електропостачання, то ми, звичайно, проводимо розчистку, але в даному випадку зелені насадження знаходяться в задовільному стані», – пояснює Володимир Павличук.
Робота з аварійно-небезпечними деревами у випадках, коли гілки несуть загрозу нормальній роботі ліній електропередач та іншим комунікаціям належить до структурного кронування. Його проводять для уникнення аварійних ситуацій, коли сухе чи поламане гілля звисає над дорогою чи тротуарами або коли воно може пошкодити якесь майно.
ХТО?
Загалом дільниця «Зеленого господарства» нараховує 35 чоловік персоналу, в основному працюють жінки, тільки 8 представників сильної статі беруть на себе ті обов’язки, які жінкам виконати не під силу. Клумби, робота в теплицях, висадка, пікірування, прополка – все це справа жіночих рук. А ось техніка, прибирання та вивіз листя, робота по кронуванню та обрізці дерев, розпилювання деревини – це робота чоловіків.
«Важко, звичайно. Будь-яка фізична робота важка, але ж потім коли йдеш по вулиці і бачиш результат, коли ці ж самі дерева влітку такі гарні та зелені – дійсно отримуєш задоволення», – кажуть «зеленгоспівці».
КОЛИ?
Як не дивно, «гаряча» пора у фахівців «Зеленого господарства» не закінчується з приходом осені та навіть зими. Справа в тому, що санітарну омолоджуючу розчистку для міських зелених насаджень проводити потрібно або рано навесні ще до початку сокоходу, або в осінньо-зимовий період, коли дерева позбуваються листяного покрову та уповільнюється процес руху деревного соку.
«За період зимової «сплячки» дерева оговтуються від проведеної обрізки, місця спилів затягуються, а весною, коли починається процес регенерації, крона відновлюється і дерево з новими силами розквітає», – кажуть фахівці.
Звичайно, після масової образки дерев, вуличні пейзажі виглядають дещо незвично – чогось наче не вистачає. Мало того, що втративши листя, дерева виглядають, м’яко кажучи, не радісно, так ще й гарно підрізані взагалі викликають жаль у перехожих.
«Я розумію, що це потрібно, що для дерев так краще, більше того – це правильно і корисно, нам у школі розповідали, але трохи сумно дивитися на обрізані деревця», – каже школярка Катеринка.
Такий неестетичний період треба просто перечекати і вже навесні броварчани зможуть милуватися затишком та зеленню вулиць, парків та скверів.
Олена Марченко