Сучасне життя чи не щодня пропонує нам нові поняття та терміни. Час йде вперед, добре забуте «старе» доповнюється новими віяннями. Щось подібне можна сказати про «буккросинг» – нове обличчя старої добре відомої бібліотеки
ЗВІДКИ «НОГИ РОСТУТЬ»
Буккросинг (з англ. «book» — «книжка», «crossing» — «переїзд») – всесвітнє книжкове мандрування книги з рук в руки, з дому в дім, з країни в країну.
Основоположником руху вважають американця Рона Хорнберкера, який розпочав рух книжок у травні 2002 року. Через півроку на сайті Хорнбекера було зареєстровано вже 300 людей, які «відпускали» свої книги у мандрівку. Далі хвиля буккросингу перекинулася і в Європу. Першою її підхопила Італія, далі – Франція і пішло-поїхало.
ПРИНЦИП ТА ПРАВИЛА
Відразу зазначимо, що класичний буккросинг передбачає обов’язкову реєстрацію на сайті себе та своєї книги, щоб можна було відслідковувати шлях переміщення улюбленого твору. Людина, до якої потрапила книга, теж має зайти на сайт, зареєструватися та поставити відмітку, що книга потрапила до її рук.
На обкладинку можна наклеїти стікер із написом, про історію її твору, імена читачів, зворотні контакти. Кожен читач лишає свій відбиток на її сторінках, а книга лишає відбиток у його свідомості.
В Україні ж більш розповсюдженою формою буккросингу є так звана «Вільна бібіліотека». Суть та сама – обмін книгами. У людному місці – кафе чи магазинчику, або ж на центральній вулиці чи площі – встановлюється спеціальна конструкція, де зберігаються книги. Якщо у вас є бажання – берете книгу, яка вам до душі, але обов’язково ставите на її місце іншу, прочитану та принесену вами.
«Взагалі ідея буккросингу дуже гарна. З його допомогою ми розширюємо коло комунікації. І взагалі – це сучасно, гарно та зручно! Було б чудово організувати таке в Броварах», – пишуть в соцмережах броварчани.
ВАРТО РИЗИКНУТИ!
Є у Броварах надзвичайно активна та креативна пара – Максим та Наталя. Саме вони взялися запровадити у нашому місті «вільний» бібліотечний рух.
«Ми дуже любимо подорожувати, були у різних країнах і бачили, як «працює» буккросінг. А коли побували в Києві в парку Шевченка на Фестивалі добра, побачили три шафи з книжками у формі букви V, познайомилися з Володимиром та Людмилою, які , власне, і є авторами проекту «Vільна бібліотека», – розповідає Максим Музика.
Під час проведення сімейного фестивалю «Baby Boom Fest», Володимир та Людмила були просто в захваті від атмосфери нашого міста і з радістю погодилися на пропозицію реалізувати «Vільну бібліотеку» у Броварах.
«Маючи вже певні напрацювання, ми звернулися до мера Броварів, разом вишли на Майдан Свободи та визначили місце, де найкраще буде встановити нашу бібліотеку. І знову знайшли повну підтримку наших ідей, як і під час Дня міста», – каже Максим.
Більшість городян, з ким нам довелося спілкуватися на тему облаштування «Вільної бібліотеки» сходяться на одному – ідея прекрасна, але…
«Облаштовувати її можна тільки в закритому приміщенні, щоб продавець був, як відлякуючий фактор. На вулиці довго не простоїть. Рознесуть. Буковки «Я люблю Бровари» бачили? Те ж саме буде… », – лякають себе та нас песимістично налаштовані Вікторія та Ганна.
Однак, не спробуєш – не дізнаєшся. За словами організаторів, перша вулична «Vільна бібіліотека» з’явиться у Броварах вже цього тижня. Це подарунок від сімейного центру «Baby Boom» та «Kiev Fashion Park». Якщо ініціатива «приживеться» та сподобається броварчанам, організатори готові встановлювати книжкові полиці і в інших районах міста. Тим паче, «замовлення» вже є.
«А на Торгмаші можна встановити? У нас багато молодих мамочок, будемо обмін книгами проводити!», – пише у групі «МОЇ БРОВАРИ» Світлана.
Звичайно, можна! Але на сьогодні головне завдання – забезпечити «Vільну бібліотеку» книгами та спільно створити умови для збереження такого цікавого об’єкту у нашому місті.
Ольга Підлісна