З початком справжнього літа стартував і купальний сезон. Прагнучи поніжитись під сонечком і похлюпатись в теплих водоймах, броварчани ринули до міських озер, річок і навіть фонтанів. Журналісти «Громадського ревізора» влаштували рейд по улюбленим місцям пляжного відпочинку жителів Броварів.
Бровари можуть похизуватись трьома великими озерами: одне розташоване в парку «Перемога», друге – на Об’їзній дорозі, ще одне – в парку «Приозерний». Це три головні локації для людей, які воліють безкоштовно і досхочу наплаватись. Проте, чи безпечно взагалі в них купатися?
Озеро в парку «Приозерний»
Без сумніву, парк «Приозерний» – одне з тих місць в Броварах, де відпочивати самому або ж компанією і заодно насолоджуватись краєвидами – одне задоволення. Під’їжджаючи до парку, нам також хотілось «кинути все» і скупнутись в теплих водах озера. Проте незадовільний стан водоймища, розкидані по території бляшанки від хмільних напоїв та знак із забороною купатись одразу «остудили» запал. Однак інші броварчани цього не помічають і з задоволенням плигають у водойму.
Коли ми запитали у відпочивальника Олександра, чому він купається в озері, яке не придатне для цього, чоловік лише відмахнувся: «А де ще купатись? Порівнюючи з іншими озерами, які нагадують болота якісь, то це можна вважати ще чистим. Коли я руку всуваю у воду, то я хоча б можу її побачити»,– говорить чоловік.
У своючергу,директор КП «Бровари-Благоустрій» Андрій Василенко, на баланс якого нещодавно був переданий парк «Приозерний», зазначає, що це озеро буде очищене: «Ми плануємо в цьому році взятись за озеро в парку «Приозерному» і повністю очистити його від водоростей, сміття. Гроші вже виділені. Незабаром розпочнуться роботи».
Проте плавати в озері все одно не можна буде. Як розповідають в управлінні ЖКГ, в Броварах жодна водойма не придатна для купання. Тому ті, хто заплющують очі на знаки заборони, роблять це на свій острах.
Озеро в парку «Перемога»
Не зважаючи на усю природну миловидність та численні атракціони, пам`ятники, скульптури, великий мінус парку «Перемога» у забрудненому штучному озері. І справді, водоймище зовсім запущене: усе вкрилось густими водоростями, на поверхні плавають бляшанки, а бруд скупчується попід берегами. «І якби ж воно тільки було для краси, так там же діти он купаються»,– жаліється Галина Павлівна, часта гостя парку «Перемога».
Ми знову-таки звернулись до Андрія Василенка, який нам підтвердив, що купатися не можна і в цьому озері: «Це озеро штучне. І воно не придатне для купання. Так, вода відповідає нормам, але ми не можемо нічого гарантувати. Там є відповідні знаки, які попереджають людей, що купатись в цьому озері заборонено».
До речі, озеру, як і парку «Перемога», на сьогодні вже тридцять років. Протягом цього часу очищення проводилось всього декілька разів. І це зовсім не тому, що немає бажання чи коштів. Проблема полягає у тому, що зробити це вкрай важко. Свого часу озеро копали силами приватних підприємств і документації на нього не збереглося.
Отож не радимо броварчанам купатися в ньому. Задля задоволення по озеру можна поплавати на катамаранах – це дозволить дещо остудитися у літню спеку та принесе не менше задоволення, аніж плавання.
Озеро на Об`їзній дорозі
Та не все так погано,– подумали журналісти «Громадського ревізора», читаючи схвальні відгуки броварчан про озеро на Об`їзній дорозі. Саме його форумчани поставили на перше місце в рейтингу найкращого водоймища для купання і відпочинку в межах Броварів.
Коли ми приїхали на місце, то були вражені кількістю відпочивальників. Не зважаючи на робочий день і сильну спеку, озеро не було обділене увагою. Діти, дорослі, компанії, закохані – різноманітний контингент людей. Коли ми запитали у дітей, чи подобається їм тут відпочивати, відповідь пролунала одразу: «Це шикарне озеро. Ми недавно приїхали сюди, але мені вже подобається».
Проте не всі розділяють захоплення, відверто перелічуючи мінуси цього озера: «Як на мене, озеро в занедбаному стані. Зазвичай ми їдемо на Десну, але цього разу вирішили знайти щось ближче до Броварів. Проте я не дуже задоволена. Його розхвалювали на різних сайтах, але, приїхавши, ми побачили інакшу картину: сміття навколо озера і в ньому, он пачка від чіпсів плаває, жабуриння. Куди не ступиш, кругом лежить якесь сміття»,– скаржиться відпочивальниця.
До розмови приєднався її сусід: «Саме по собі озеро дуже хороше. Засмучує те, що люди самі забруднюють. Де відпочивають, там і «гадять». Було б добре, якби був хазяїн, він би привів усе до ладу. Зробив би озеро платним. Чисто символічна сума, проте люди, мабуть, тоді б менше забруднювали».
Відомо, що озеро планували зробити платним. Береги спеціально обтягнули, щоб земля не зсувалась, обсипали піском, але на цьому все і зупинилось. Чи-то грошей не вистачило обладнати повністю, чи-то бажання зникло, проте озеро донині у занедбаному стані. Однак, кивати потрібно у цьому контексті на облдержадміністрацію, адже ця водойма не належить Броварам.
Застереження санепідеміологів
Як розповів Віталій Прокопенко, головний державний санітарний лікар ДЗ «Броварська районна санепідемслужба», моніторинг якості води проводиться з травня по серпень: «Воду перевіряємо на мікробіологічні показники, сальмонелу, кишкові палочки, холероподібні вібріони, паразити. Під час травневих перевірок ми не виявили якихось загроз для здоров`я в озерах в парках «Перемога» і «Приозерному». На початок червня вода відповідає нормам».
Попри такий висновок, у СЕС попереджають, щоб відпочивальники недовго купались в озерах: «Наразі все добре з водою, проте не відомо, який буде показник в наступному місяці. Крім того, варто зауважити і той факт, що вода в цих озерах непроточна, тобто не самоочищується. Через це накопичуються різний бруд. Ще критична спека дає про себе знати. Хороший період для розмноження бактерій. Зокрема в цих озерах часто купаються собаки, що також негативно впливає на якість води. Тому довго купатись в озерах я не рекомендую».
Десна – популярне місце на купання
Більшість броварчан, у яких ми запитали, куди вони їздять, аби поплавати, нам відповідали майже однозначно – на Десну. «Якщо є машина … то на Десну. Тут проблем немає. А ось без машини, як туди дістатися?»,– відповідає нам броварчанин Григорій. Його товариш при цьому додає: «На Десні варіантів море: Пухівка, Рожни, Рожівка, Літки, Літочки … автобуси досить безперебійно ходять від «Порошинки». Вода в Десні чиста, багато живності, можна наловити раків або риби, берег відносно чистий, дно не забруднене».
На броварському форумі ми прочитали про ще одне місце відпочинку, яке облюбували броварчани – село Зазим’є. Там є безліч невеличких каналів та озер. А піщаний берег дозволить насолодитися справжнім пляжним відпочинком.
Також рекомендують заповзяті відпочивальники косу за селом Рожни. Там до половини Десни дрібно, а потім починається справжня глибина. До того ж, якщо переплисти на інший бік, з триметрового берега можна пострибати у воду.
Тож, аби насолодитися безпечним купанням, радимо не лінуватися та вибирати найбільш придатні для плавання водойми. Нехай і в годині їзди від дому.
Ольга Кайзер