У грудні виповнюється рівно рік з початку роботи Верховної Ради України поточного VIII скликання. Рік тому українці обрали перший після Революції Гідності склад Парламенту, який на думку багатьох повинен був стати дійсно народним, гідним ідеалів Майдану та пам’яті героїв Небесної Сотні. Чи сталося так, як бажалося? Настав час підбити попередні підсумки. Тож «Громадський Ревізор» вирішив дати свою оцінку діяльності народних депутатів на прикладі нашого міста. А заодно поцікавитись думкою самих броварчан з цього приводу.
«Кожен працюючий, не економлячи на харчах та одязі, на місячну зарплату зможе купити холодильник або пральну машину; пересічна сім’я протягом 3 років матиме змогу придбати автомобіль, протягом 10 – житло у місцевості проживання».
П.Різаненко
Одна з найяскравіших передвиборчих обіцянок народного депутата від Броварів Павла Різаненка. Ще одне гасло з його ж передвиборчої програми – досягти європейських стандартів життя. Дійсно, асоціація з Європою – і нарешті європейський рівень життя. Саме це прагнення підштовхнуло свідомість громадян до Євромайдану. Що ж у підсумку? Нові «старі» можновладці продовжують в кращих традиціях «попередників» опинятися в центрі корупційних скандалів. Телеканали відверто демонструють «хатинки» нових «чесних» чиновників.
Українські реалії далекі від європейського рівня, як ніколи. Можливо, чесними та бідними залишаються самі народні обранці? Годі й мріяти. Наприклад, родина Павла Різаненка в 2014 році збільшила свої статки у… 35 разів! Депутат та його близькі обзавелися новими автівками та депозитами у банках. За даними реєстру прав на нерухомість за депутатом рахуються 3(!) квартири на південному березі окупованого Криму біля Ялти. Непоганий результат для молодого та перспективного парламентаря! З огляду на це дуже символічним виглядає його передвиборча обіцянка, винесена у підзаголовок. В Броварах жартують, що Павло Різаненко у цьому напрямку за рік виконав свою передвиборчу програму на 1000%!
«Хто людям допомагає, той марно витрачає час!»
Пісенька Шапокляк з м/ф «Крокодил Гена та Чебурашка»
Ні, це не чергова теза з передвиборчої програми нардепа. Принаймні, ніхто не скаже про це в голос. Але цей рядок з дитячої пісеньки чи не найкраще характеризує модель поведінки пересічного депутата. Він чудово розуміє, що робити реальні справи для свого округу, для людей, які його обрали – це важко, дорого та безперспективно. Краще винайти собі якийсь образ і «розкручувати» його у соціальних мережах, газетах та на телебаченні. Павло Різаненко знайшов собі декілька таких.
Один з них – «засмучений борець з незаконною приватизацією». Цілий рік Павло Олександрович б’ється за зменшення кворуму загальних зборів в господарських товариствах з державною долею у статутному капіталі. За словами самого депутата, такий законопроект надає можливість повернути державі контроль над Запорізьким Титано-Магнієвим Комбінатом (ЗТМК), який зараз контролюється «командою Фірташа». За останній рік Різаненко подав до парламенту аж 4 законопроекти з цієї тематики. От тільки практичних результатів повернення чогось кудись від когось за рік немає.
Ще одна «фішка» Різаненка – образ «заклопотаного фінансиста». Він начебто бореться за права банківських вкладників та ініціює законодавче обмеження повернення вкладів до закінчення строків, на які вони оформлені. От тільки реальні проблеми броварських вкладників, постраждалих внаслідок банківської кризи, його не стосуються. Люди місяцями намагалися хоча б потрапити на прийом до депутата. Марно. Мабуть, депутатські справи виявились важливішими. Ось так відбувається підміна понять, коли вирішенням абстрактних державних проблем прикривається відверте небажання зробити хоч щось реальне для міста та його мешканців, які довірили депутату представляти броварську громаду в парламенті.
Тому все частіше зараз звучить питання, що саме зробив народний депутат Різаненко для Броварів? Можливо, ініціював державну підтримку для вирішення проблеми підтоплення «старого міста»? Чи запропонував виділення бюджетної субвенції для проведення реконструкції очисних споруд в 100-тисячному місті? На жаль, ні. Лише слова, слова, слова…
«Громадяни на референдумі зможуть скасовувати рішення органів влади, відкликати мандат депутата будь-якого рівня, відправляти у відставку голову місцевої держадміністрації, керівника міліції і податкової, прокурора, суддю.»
П. Різаненко
І знову красивий міф. Чи не на першому засіданні нової Верховної Ради депутат Різаненко разом з іншими обранцями зареєстрував законопроект щодо реалізації права законодавчої ініціативи, в якому ані слова не сказано про народну ініціативу у прийнятті законів чи вирішенні проблем місцевої громади. Натомість всі права законодавчої ініціативи пропонувалось остаточно закріпити за владними інститутами. І більше жодних коментарів з цього приводу. Як і жодних законопроектів про позбавлення депутатської недоторканості, скасування пільг та привілеїв для народних депутатів. І це на тлі постійного зниження рівня життя українців, економічної кризи, масштаби якої вже мабуть ніхто не може до кінця оцінити.
«…в наш дім прийшла Вітчизняна війна. Ми воюємо проти окупантів – зовнішнього московського та внутрішнього чиновницько-олігархічного»
П. Різаненко
Так починається передвиборча програма депутата Різаненка. «Відсутній» – так висловив свою позицію Різаненко, коли у Верховінй Раді голосували за визнання Російської Федерації державою-агресором. Чому? Все дуже просто. З самого початку нової каденції тактика «бути не «за», не «проти», а «відсутнім» стала «візитівкою» голосування пана Різаненка.
Так не був проголосований ним закон про нові повноваження РНБО. Варіант «Відсутній» був використаний під час голосування законопроекту про зняття депутатської недоторканості. Така ж схема спрацювала під час голосування «безвізових» законопроектів.
І тут не треба шукати якогось глибинного змісту. Просто для Різаненка такі голосування не цікаві. Вони не вписуються в його образ. Нагадаємо, він – «борець» з приватизацією та фінансист «високого польоту». А все, що поза темою – це просто «дрібниці» для сірої маси електорату. До того ж, не забуваємо про яскраве російське минуле Різаненка, яке він, мабуть, згадує з великою теплотою. А тому поняття «країна-агресор» та «країна-годувальниця» ну ніяк не можуть бути для поєднані для броварського нардепа.
«Залучення інвестицій для відродження підприємств Броварського промвузла…»
П. Різаненко
Як у кожного шоумена, у депутата Різаненка є свій хіт. Це – нескінченна мелодрама під назвою «Благородна боротьба доблесного лицаря з невидимим ворогом за броварську землю». Головний лейтмотив сценарію – 95 га земель колишнього Радіопередавального центру, які Різаненко вже четвертий рік намагається відсудити у «поганого інвестора» та віддати «хорошому власнику». Суди він поки що здебільшого програє, проте легенда про добрі вчинки передається крізь покоління! Подейкують, ці 95 га благородний нардеп відбере та подарує всім стражденним. Але виявилось, все набагато простіше.
За висловлюваннями самого Різаненка у соцмережах він не проти розміщення на цих гектарах якогось торгівельного підприємства (наприклад, шведського супермаркету меблів IKEA – відомого виробника меблів в Європі). Щоправда, одразу після таких висловлювань, IKEA поквапилась остудити запал та зробила офіційну заяву, що група компаній, яка розвиває одну з найбільших мереж меблевих торгових центрів у світі, на сьогодні не планує розвиток на ринку України. От і виявляється, що сама боротьба за землю потрібна Різаненку лише заради самої боротьби.
Піде «поганий власник», прийде «хороший»… Потім все це повториться. Броварчани будуть уважно стежити за цією «земельною мелодрамою». А передвиборчі міфи про інвестиції як були, так і залишаться на папері. Адже на питання скільки саме інвесторів та який обсяг інвестицій залучив у Бровари народний депутат Різаненко, відповідь може бути тільки риторична.
«Чиновник – це найманий працівник громади…»
П. Різаненко
Цілком логічно, що цей найманий працівник повинен бути цілком працьовитим та старанним. Інакше його просто звільнять! Відносно Павла Різаненка причин для такого «звільнення» вистачає. Щоб не бути звинуваченими у суб’єктивності, наведемо висновки незалежної оцінки його діяльності. За даними інформаційного агентства «Слово і Діло» народний депутат від Броварів Павло Різаненко отримав «бронзу» у рейтингу безвідповідальних депутатів. Член фракції «Блоку Петра Порошенка», член комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики та банківської діяльності Павло Різаненко має лише 1 виконану обіцянку з 12 тез передвиборчої програми. Народний депутат обіцяв скасувати персональні пенсії та пільги для чиновників, створити державні квоти на робочі місця для молоді, але за весь час так і не зареєстрував у Верховній Раді жодного законопроекту.
І така картина спостерігається не тільки в Броварах. Загальне відношення громадян України до Верховної Ради дуже яскраво ілюструє опитування громадської думки, проведене Українським центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова.
Так, 56,9% опитаних не підтримують діяльність Верховної Ради, 32,6% підтримують окремі заходи, 3,9% підтримують повністю, а 6,9% не змогли відповісти. Цифри вражають! Навіть «непопулярний» Кабмін, на який в народі нарікають за підвищення тарифів на тепло та електрику, має більший рівень підтримки! Згадується пояснення такого феномену з боку пересічного мешканця Броварів: «Ті (Кабмін – прим. ред.) хоча б щось роблять, а ці у Верховній Раді – одна балаканина і ніяких реальних справ».
І наостанок, декілька висловлювань пересічних мешканців Броварів. Ми попросили наших співрозмовників дати свою оцінку року роботи Верховної Ради загалом та депутата Різаненка зокрема.
Матвій К., 42 роки
«Відчуття, що усі гілки влади взагалі не мають єдиного напрямку, мети, що робити, куди йти. До Європи – це не може бути самоціллю, а тим паче національною ідеєю. В цьому і причина. Тому великий скепсис є і у ставленні до Верховної Ради. Ніякого справжнього законодавчого органу я зараз не бачу. Голосувати по п’ять разів одне й те саме питання – це смішно!»
Андрій Валентинович, 78 років
«Це сором та ганьба. Хтось з цих депутатів спробував би прожити на мою пенсію та платити за квартиру по нових тарифах. Цей Різаненко зможе прожити? Хай він приїде в Бровари та поспілкується з людьми. Вони там всі десь за хмарами літають. Вони живуть за іншими правилами. Ситий голодного не зрозуміє ніколи».
Галина Олександрівна, 76 років
«Я навіть не знаю, хто в Броварах депутати. Але те, що по телебаченню показують, це справжній цирк. Вони там у Києві кожен робить, що хоче. Вже не соромляться. Де це може бути у Європі, щоб один одного ногами лупцював. А про корупцію… Та мабуть ще гірше стало, ніж раніше. Ніякого порядку, ніякої міліції. Ця війна їм на руку. Все під неї спишуть».
Марія П., 23 роки
«Не вірю жодному політику! В політику у нас йдуть тільки для збагачення. Або матеріального, або морального. Мовляв, дивись, скільки в мене влади тепер, я – великий! Павло Різаненко відверто розчарував. Він став одним з них. Як і всі грає в політичні ігри, будує інтриги якісь. Я уявляла, що це людина з досвідом, з прогресивними думками. А насправді все це мішура. Не пригадаю жодної доброї справи від нього в масштабах держави. Для Броварів взагалі повний нуль».
Захар Макінтош
