Рахувати чужі гроші – не зовсім відповідає українським традиціям, однак європейський курс України вимагає прозорості і відкритості в роботі чиновників. Особливо це стосується народних депутатів, адже парламент має починати реформи з себе. «Громадський ревізор» вирішив проаналізувати декларацію про майно та доходи обранця 97 округу – Павла Різаненка.
ЗАРОБЛЯТИ ПО-НОВОМУ!
За 2014 рік парламентар заробив 168 268 грн, з яких 165 390 грн – це заробітна плата (близько 14 тис. грн в місяць). Щоправда, гроші вирішив заощадити – всі свої кревно зароблені за рік поклав на рахунок до «ОТП Банку».
Зауважимо, що минулорічний дохід Павла Різаненка значно скромніший, ніж у 2013 році. Тоді він задекларував 1 244 893 грн. З цієї суми витратив на прожиття трохи більше 29,5 тисяч, решту – 1 215 372 грн довірив тому ж таки «ОТП Банку».
Протилежна ситуація з доходами членів сім’ї нардепа. У 2014 році вони заробили 1 375 030,00 грн проти 44 399 грн, отриманих в 2013‑му. При цьому 1 283 480 грн або 93% заробленого за рік значаться в досить популярній серед чиновників графі «Інші доходи». Звідки надходять такі кошти – невідомо. А тому можна лише здогадуватись, що ховається за словом «інші».
Крім цього, дружина депутата (яка до речі й досі є громадянкою Російської Федерації) заробила 158 953 тис. грн від продажу автомобіля все в тій же Росії.
От і виходить, що, як і більшість нардепів, Павло Олександрович живе за принципом: «Це не я купив, а дружина». Адже вона заробляє у 8 разів більше за чоловіка. Та й на рахунку у вже названому «ОТП Банку» має ушестеро більше коштів, аніж чоловік – 2 290 271 грн.
5 ЧИ 8 КВАРТИР?
З нерухомості Павло Олександрович вказує у декларації дві квартири та гараж. Одна, площею 57,4 кв. м, – у власності, інша, 205,5 кв. м, – у користуванні. Примітним є те, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, приватнавласність парламентаря розташована не де-небудь, а в елітному районі біля Ялти – смт Гаспра.
До речі, цей же Держреєстр стверджує, що Павло Різаненко в окупованому нині Криму має не ОДНУ, як задекларував, а цілі ТРИ квартири: 57,4, 56,8 та 56,9 «квадратів» відповідно. Яке ж з двох джерел достовірне – декларація чи Реєстр? Питання відкрите.
Не все так просто і з квартирою, яка знаходиться в користуванні пана Різаненка. Позаяк він не вказує, скільки сплатив за її винайм. За даними ріелторів – вартість оренди житла, площею понад 200 метрів, стартує від 40 тис. грн у місяць, залежно від місця розташування. Невідомо також скільки депутат щомісячно сплачує за гараж, площею 9,7 кв. м. У графі «Сума витрат на оренду чи інше користування» – прочерк. Можна лише здогадуватись: чи приховує Павло Олександрович ціну оренди, чи ці квадратні метри обходяться йому безкоштовно?
Члени родини Павла Різаненка мають у власності ще ТРИ квартири площами 45,5, 68,3 та 210,5 метрів квадратних. Додатково у родини є і гараж, площею 9,8 кв. м. Щоправда, він теж у користуванні.
Das ist Fantastisch! Німецькі автівки VIP-класу на службі обранця від народу
«Автомобіль – не розкіш, а засіб пересування», – казав колись Остап Бендер. У сучасному світі без «коліс», як без рук. Надто для народного депутата. Йому ж і на сесійне засідання треба встигнути, і роботу в комітеті не пропустити, і до виборців в свій округ приїхати. Як тут без авто?
У 2014 році нарешті і Павло Різаненко «обзавівся» власним автопарком. Та ще й яким! Парламентар їздить на двох машинах – Volkswagen Multivan, вартістю 25–30 тис. у. о. та Porsche Cayenne, який коштує не менше 35–40 тис. у. о. Обидва чотири‑колісних лише у користуванні.
Але не варто думати, що в 2013 році пан Різаненко ходив на роботу пішки чи їздив громадським транспортом. Він запросто кілька років поспіль міг «забувати» вносити ці дані в декларацію. Хоча злі язики кажуть, що на тому ж таки Porsche Павло Олександрович ще у 2010‑му неодноразово потрапляв у поле зору працівників ДАІ за … перевищення швидкості.
Дружина депутата в 2014 році змінила власний автомобіль Honda CR‑V на орендований, але класом значно вище – Audi Q7. Оренда автомобілів, судячи з декларації, для родини безкоштовна.
ТОЖ, ПІДВЕДЕМО ПІДСУМКИ:
• Сукупний дохід членів родини Різаненка у 2014 році збільшився у 35 разів, порівняно з 2013 та склав 1 533 983 грн.
• Сума коштів на рахунку в банку членів сім’ї збільшилась майже у 2,5 рази, порівняно з 2013 роком, та складає 2 290 271 грн. • В 2014 році Павло Різаненко та його дружина «обзавелися» потужним автопарком у складіпозашляховиків Porsche Cayenne, Audi Q7 та буса VW Multivan.
• Незрозумілою залишається доля «кримських» квартир броварського нардепа, які значаться за Різаненком згідно із даними реєстру речових прав, проте відсутні в його декларації.
Можна вважати, що минулий рік був вдалим для депутата з фінансової точки зору. Доходи сім’ї зростали, з’явилися нові авто, поповнились вклади в банках. Тобто впливу економічної кризи родина Різаненків, на щастя, не зазнала. І це дає неабияку надію на краще для нас із вами! Адже заможний депутат обов’язково повинен зробити заможними своїх виборців. Треба тільки почекати, трохи «затягнути паски», звикнути до нових комунальних рахунків, осмислити нові ціни в магазинах. І головне, не заважати працювати талановитим сертифікованим аналітикам у парламенті. Вони обов’язково вигадають для нас щось цікавеньке. Як у анекдоті періоду Перебудови:
«Приходять до Горбачова і кажуть:
– Михайло Сергійович, кури здихають, не знаємо, що робити, залишилося 900 курей на фермі.
– Всю землю коло ферми засадіть конюшиною, а до кормів додавайте воду з сіллю та шматочки цегли.
Приходять через місяць:
– Михайло Сергійович, все зробили, як ви казали, здихають далі. Залишилося 300 курей.
– Всю конюшину засипте піском і щебенем, а курей пофарбуйте зеленкою.
Приходять ще через місяць.
– Слухайте, залишилося 10 курок. Що робити?
– П’ять з них помийте в молоці і нагодуйте кукурудзою, а решту напувайте перекисом.
– Михайло Сергійович, здохли всі кури.
– Дуже шкода, в мене ще залишилося стільки цікавих і неординарних ідей».
Вікторія Майстренко