Останнім часом броварчани все частіше просять зробити ремонт у під’їздах. Чи не на кожному подвір’ї від мешканців можна почути нескінченний потік скарг. У когось проводка коротить, у когось фарба на стінах полущилась, а хтось і взагалі живе під дахом, що протікає. Це й не дивно, адже більшості броварських будинків вже більше 50 років. То що ж робити броварчанам, аби покращити умови проживання?
Для пересічного мешканця, який з ранку до вечора на роботі, не зрозуміло куди бігти і до кого звертатися, аби твій під’їзд потрапив в план на омріяний ремонт. «Ревізор» вирішив розібратися в усіх тонкощах та з допомогою комунальних служб розробити універсальний алгоритм, який дозволить виробити чітку стратегію як домогтися ремонту в своєму будинку.
КОМУ ПЛАТИТИ ГРОШІ?
Відповідно до Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» з 1 липня всі власники квартир є співвласниками свого багатоквартирного будинку. Рішення щодо управління багатоквартирним будинком, в тому числі проведення поточного і капітального ремонтів, вони приймають на зборах. Це нормальна європейська практика, коли мешканці за власний кошт утримують і ремонтують своє майно. Але в Броварах залишилась можливість зробити ремонт за кошти місцевого бюджету.
Для цього перше, що потрібно – з’ясувати хто обслуговує будинок. Для Броварів варіантів може бути декілька: або у вас створено ОСББ, або ваш будинок обслуговує ЖЕК. Розглянемо кожен з варіантів.
ОСББ. Для початку треба звернутися до голови ОСББ із скаргою на стан під’їзду та на загальних зборах вирішити питання про виділення грошей на ремонтні роботи.
Якщо на даний момент грошей на рахунку немає, а ремонт коштовний і потрібен терміново, то можна подати заявку до Броварської міської ради аби отримати гроші за програмою підтримки ОСББ. У такому випадку потрібно не пізніше листопада надати всю необхідну документацію про стан рахунку ОСББ, необхідні роботи, експертні висновки та готовий кошторис. У разі ухвалення запиту та наявності необхідного фінансування кошти на ремонтні роботи закладаються в бюджет на наступний рік і виділяються з бюджету на рахунок ОСББ для проведення робіт.
ПІДМАЗАТИ – ПІДФАРБУВАТИ
Якщо будинок «ЖЕКівський», то необхідно розібратися який саме ремонт потрібен. Капітальний чи поточний, тобто косметичний? Якщо проблеми з фарбою або стелею, чи двері поламали, то це косметичний ремонт. У такому випадку необхідно написати заяву до ЖЕКу і за умови наявності коштів комунальники роблять ремонт у межах існуючого фінансування. Так, на наступний рік у бюджет міста планують закласти по 100 тис. грн. на кожну житлово-експлуатаційну контору для проведення поточних ремонтів у підпорядкованих будинках.
Якщо ремонтів потребують ліфтові кабіни, то тут на допомогу приходять обслуговуючі контори у кошторис яких закладений поточний ремонт ліфтів, такий як заміна кнопок, ремонт дверей, тощо. Але на більш масштабні ремонти гроші доводиться виділяти додатково. «Останнім часом відбуваються акти вандалізму, коли невідомі викрадають котушки з ліфтових кабін і здають їх на металобрухт, бо виготовлені вони з цінного металу. Зрозуміло, що в такому випадку відновлення роботи ліфта треба проводити в екстрено короткі строки. А гроші на це перекидають з поточних ремонтів», – розповідає Галина Плотнікова, начальник УЖКГ.
ПРОТИ ГРАФІКА НЕ ПІДЕШ
Під капітальним ремонтом мають на увазі заміну несучих конструкцій, перекриття даху чи усунення тріщин на будинку. Якщо ваш будинок чи під’їзд потребує подібних «апгрейдів», то тут треба писати листа у мерію на ім’я Ігоря Сапожка.
Проводиться експертна оцінка будинку і кошти на його ремонт закладаються в бюджет на наступний рік. Та не все так просто. «На наступний рік у нас в плані стоїть капітальний ремонт 86 під’їздів, що коштує загалом 21 мільйон гривень. А виділять нам мабуть десь 2 мільйони, яких вистачить на 10 парадних. От і будемо на них ремонтувати ті, що вже давно стоять в плані та конче потребують оновлення», – пояснює Галина Плотнікова.
Отже, у план на ремонт у 2016 році ідуть будинки, що включені за зверненнями громадян ще в минулому році та потребують екстреного ремонту і ті, що подають в плані ЖЕКи. А серед них вже, у межах виділеного фінансування, беруть ті, що потребують ремонту найбільше.
Та й тут є заковика для любителів писати ледве не щоденні звернення до всіх можливих інстанцій з вимогою зробити з їх «хрущовки» таку саму цукерку, як новобудова через дорогу. Тому треба розуміти, що більшість будинків в Броварах вже «довгожителі» і черга на них рухається не так швидко, як хотілося б. Отже, якщо вам тільки-но відремонтували під’їзд, а вже за тиждень якісь «художники» розмалювали стіни, то на ще одне оновлення від держави найближчим часом не очікуйте.
ФОРС-МАЖОРИ НІХТО НЕ ВІДМІНЯВ
Звісно, що існують форс-мажори, які потребують негайного вирішення, як несправний дах, задимленість, пожежа чи шкода від стихійного лиха. У таких випадках вживати заходів треба негайно.
Буває, що в бюджеті УЖКГ закладені кошти, наприклад, на ремонт дахів, тоді їх просто «перекидають» з одного об’єкта на інший, який не може чекати. У разі відсутності неосвоєних коштів на той чи інший захід терміново скликається позачергова сесія і депутати вже вирішують звідки взяти фінанси на ремонт.
«Був у нас випадок в 2013 році. У будинку по вулиці Київській, 302 згорів дах. Загорілась проводка на п’ятому поверсі. Зрозуміло, що чекати експертних оцінок, розрахунків та прийняття бюджету на наступний рік ми не стали, бо діяти треба було негайно. Скликали сесію та й виділили кошти», – згадує начальник УЖКГ, – «У таких випадках навіть кошторисна документація складається «заднім числом», бо першочергова мета – допомогти людям та відновити життєздатні умови в помешканні».
Отже, домогтися аби в Вашому під’їзді зробили ремонт, не так вже й важко. Не треба оббивати пороги чисельних кабінетів та влаштовувати показові скандали. Достатньо однієї заяви у відповідну інстанцію, аби Ваш будинок включили до плану. А тут вже, як і всюди, питання впирається в фінансування, якого на оновлення радянських будинків ой як не вистачає…
Маргарита Струтинська