Як би прикро це не звучало, але у нашому місті є чимало мешканців, які підпадають під категорію малозабезпечених. Як у Броварах піклуються про особливих пільговиків, дізнавався «Громадський Ревізор»
За роз’ясненнями ми попрямували до заступника начальника служби у справах дітей та сім’ї Любові Кваши, яка все своє життя присвятила соціальній роботі з багатодітними та малозабезпеченими родинами.
Бюджетні програми
Окрім програм, затверджених на державному рівні, щодо підтримки та допомоги уразливим категоріям населення у Броварах розробили власну програму запобігання дитячій бездоглядності та підтримки сімей з дітьми «Назустріч дітям», ухвалену до 2017 року. У рамках цієї програми заплановано чимало. Сюди входить і одноразова виплата на придбання шкільної та спортивної форми, і фінансова підтримка студентів, і благодійні акції для дітлахів із залученням спонсорів, як то подарунки до Нового Року та Різдва, проведення святкових заходів, літнє оздоровлення, і навіть забезпечення житлом при досягненні повноліття. Але хотілося б зазначити, що всі ці пільги розповсюджуються лише на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки.
Також, одним із пунктів програми значиться часткова компенсація вартості навчання студентам. Але Любов Анатоліївна пояснює, що на таку підтримку також можуть розраховувати лише діти-сироти або позбавлені піклування. І додає, що за час існування програми у Броварах було всього 4 випадки такої компенсації. Зазвичай діти-пільговики самостійно вступають до державних вузів на безкоштовне навчання.
«Був у нас випадок, коли бабуся-опікун не хотіла відпускати онука до Києва та попросила у нас допомоги. Ми тоді домовилися з приватною академією, яка існувала в Броварах та частково компенсували кошти на навчання хлопця»,– згадує заступник начальника служби у справах дітей та сім’ї.
Найголовніше – це сім’я
У Броварах дуже прискіпливо ставляться до забезпечення дітей, що позбавлені батьківської опіки. У службі вважають, що кожна дитина потрібна виховуватись в справжній родині. В мирі та любові. Так, вольовим рішенням у 2012 році було офіційно ліквідовано соціально-реабілітаційний центр «Любисток», а всіх вихованців розташовано в прийомні та патронажні сім’ї.
«На першому місті для нас усиновлення!»,– запевняє Любов Кваша,– «Але ми шукаємо батьків для дітей, а не дітей для батьків. Кожен кандидат проходить співбесіду та спеціалізоване навчання, аби усиновити дитину. Це ж не кошеня з вулиці взяти: як не сподобався – повернули назад. Тут має бути взаємна симпатія між батьками та дитиною та повне усвідомлення відповідальності».
З початку 2015 року у Броварах вже було усиновлено три дитини, та ще 5 сімей перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі.
У Броварах діє дві патронажні родини, які повністю перебувають на державному забезпеченні. Щороку на їх фінансування виділяється близько 150 тисяч гривень. Сюди відправляють дітей, батьків яких позбавляють права опіки або у випадку тимчасової відсутності нагляду. Як приклад – довгострокове лікування матері чи батька, яке виключає можливість піклування за дитиною. Це нібито тимчасова родина до остаточного розподілу. Але у патронажних сім’ях дітей дуже люблять та піклуються як про рідних, намагаються забезпечити кожній дитині комфортні умови перебування.
Далі є декілька варіантів розвитку подій. Найбільш приорітетним, як згадувалося раніше, є усиновлення. Окрім цього є можливість оформлення опіки над дитиною; зазвичай такий варіант обирають родичі дитини. Також у нашому місті існують прийомні сім’ї. В них виховується від 2 до 5 дітей. Таких сімей на сьогоднішній день у Броварах п’ять. Аби брати опіку над дітьми, кандидатам потрібно пройти спеціалізоване навчання та ряд співбесід із співробітниками соціальних служб.
«Ми не віддаємо дітей абикому. Кожен з кандидатів повинен довести, що спроможній виховати сумлінного громадянина. Що він не тільки має для цього матеріальні можливості, але й по справжньому любить дітей та здатен присвятити себе їхньому цілодобовому вихованню»,– розповідає Любов Анатоліївна.
У Броварах функціонує п’ять дитячих будинків сімейного типу, в них зараз виховується 29 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. А з недавнього часу у нашому місті базується ще й дитячий будинок сімейного типу з Луганська.
Окрім допомоги дітям до 18 років, службою також проводиться робота щодо недопущення незаконного відчуження майна та житла, власниками якого є діти. Наразі у міському реєстрі перебуває 129 дітей, 22 з яких не мають власного житла. Таких міська рада включає в список для одержання житла поза чергою по досягненню повноліття.
Пільги для військових
Окрім програми забезпечення дітей у Броварській міській раді також розробили власну програму допомоги воїнам АТО.Так, додатково до державних пільг, у Броварах започаткували видачу посвідчень учасників АТО, які дають пільги на користування «Купавою» та «Оздоровчо-реабілітаційним центром». Також власники документу мають право отримувати певний перелік медикаментів в аптеках міста безкоштовно та проходити медичне обслуговування.
Особливість програми в тому, що допомогу надають не тільки демобілізованим воїнам, але й тим, які брали або беруть участь в антитерористичній операції та їх сім’ям. З міського бюджету щомісяця сплачується компенсація у розмірі двох прожиткових мінімумів демобілізованим воїнам та одного сім’ям тих, хто зараз проходить строкову службу на окупованій території.
До речі, допомога надається всім військовослужбовцям, які проживають в Броварах незалежно від адреси реєстрації. «Наша першочергова ціль – допомогти воїнам, а не отримати додаткові «бали». Ми піклуємось про людей, які захищають нашу країну та про їх сім’ї»,– запевняє Любов Кваша.
Незважаючи на те, що держава має власні програми матеріальної підтримки та соціального забезпечення для незахищених категорій населення, в броварському управлінні служби у справах дітей та сім’ї впевнені: якщо є можливість – треба допомагати! Тому постійно оновлюють діючі програми відповідно до сьогоденних реалій та розробляють нові, аби забезпечити достойні умови життя пільговикам. Тож, провівши прискіпливу ревізію «Громадський Ревізор» запевняє – у Броварах про людей піклуються не на папері, а реальними справами.
Ксенія Хотянович