Адвокатура в Україні стає на шлях становлення сучасного публічно-правового інституту європейського зразка. Тож, сьогодні галузь переживає найцікавіший момент – звільнення від «радянщини» та перетворення на цивілізовану структуру.
Одним з таких кроків є створення розгалудженої мережі Центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. До 1 липня 2015 року в районах та містах має з’явитися близько 100 таких установ. Це вимога Міністерства юстиції. Один з таких центрів має відкрити двері і у Броварах.
ЗА ЧИЙ КОШТ БАНКЕТ?
Ідея не нова. Центри безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) почали функціонувати в Україні з 2012 року, як цього вимагав відповідний закон. Який, до речі, виявив безліч фобій та міфів.
МІФ №1. «Робота адвокатів, які надають правову допомогу, ніким неоплачується, їх залучають до справ примусово».
По-перше, участь адвоката у наданні безоплатної правової допомоги є його добровільним вибором. По-друге, робота адвокатів оплачується державою. По-третє, «вартість» справи залежить від її складності, активності адвоката, досягнутого результату і може коливатися від кількох сотень до кількох десятків тисяч гривень.
МІФ №2. «Безоплатна правова допомога – неякісна».
Це не відповідає дійсності. У системі безоплатної правової допомоги вперше запроваджено стандарти якості надання правової допомоги, розроблені адвокатами та схвалені Радою адвокатів України. До того ж, регулярно здійснюється моніторинг дотримання адвокатами стандартів якості, виходячи з принципів незалежності адвокатської діяльності, конфіденційності та збереження адвокатської таємниці. Зауважимо також, всі адвокати, які надають безоплатну правову допомогу, підвищують свою кваліфікацію за єдиною програмою не менше 30 годин на рік, що втричі перевищує вимоги Ради адвокатів України. Якщо адвокати не дотримуються стандартів якості, не підвищують кваліфікацію, мають дисциплінарні стягнення, центри безоплатної правової допомоги припиняють співпрацю.
МИ ВИМАГАЄМО АДВОКАТА!
У 2012 в Україні таких центрів налічувалося лише 27 і створені вони були переважно в обласних центрах. Враховуючи велику кількість клієнтів, постало питання з розширення мережі. Зокрема в стотисячних Броварах безкоштовні правники були тільки при виконкомі. Київський обласний центр з надання безкоштовної вторинної правової допомоги, в свою чергу, розташований аж у Білій Церкві. Це не влаштовує ні юристів, ні громадян. «По Київській області будуть створені три центри: у Броварах, Вишневому та у Білій Церкві. У Білій Церкві вже працює такий центр з 2013 року. Тепер шукаємо приміщення у Броварах», – розповів «Громадському ревізору» адвокат Київського районного центру Валерій Березинець.
БРОВАРСЬКА БЕЗОПЛАТНА ФЕМІДА
Першою перепоною для появи в нашому місті такого центру стала відсутність належного приміщення. Оскільки його параметри чітко регламентовані. Воно має бути не меншим, ніж 150 квадратних метрів. Та й розташовуватись так, щоб до нього було легко дістатися. Такі «масштаби» потрібні, аби там постійно знаходилося щонайменше 4 адвокати, юристи, бухгалтер, керівництво та відвідувачі у декількох метрах один від одного. Адже таємницю слідства ніхто не відміняв. У міській раді зустріли цю ідею досить оптимістично. Броварські чиновники запропонували адвокатам окрему будівлю у 202 квадратних метри. 3 березня рішенням виконкому погодили надання в оренду цього приміщення. Тепер справа за самим центром, чи підійде йому це приміщення. Заступник директора Київського обласного центру Оксана Сірик цю інформацію підтвердила: «Приміщення нам запропонували. Альтернативи йому – немає. А чи буде підписаний орендний договір, я зараз не можу сказати».
НАВІЩО ТАКА ДОПОМОГА БРОВАРЧАНАМ?
Ідея створення такого центру досить логічна, враховуючи непросту економічну ситуацію в державі, знецінення гривні та «заморожені» заробітні плати. Багато людей зараз просто не в змозі дозволити собі приватних адвокатів. Звичайні броварчани зможуть розраховувати на допомогу Центру у будь-яких судових справах – починаючи від побутових негараздів, закінчуючи криміналом. Досить корисними адвокати можуть стати і для переселенців з тимчасово окупованих територій, яких в нашому місті вже майже 4 тисячі. Планується, що Центр надання допомоги у Броварах охопить не тільки Броварський район, а й Баришевський, Згурівський та інші.
СПОНСОРИ МОЖУТЬ СТАТИ У НАГОДІ
До речі, цікавий нюанс. На офіційній сторінці Київського міського центру надання безоплатної вторинної допомоги у мережі Інтернет у графі «Партнери» значиться Міжнародний фонд «Відродження». Це той самий фонд, головою якого є відомий філантроп Джордж Сорос. У середині лютого фонд провів збори в рамках реалізації проекту «Забезпечення надання безоплатної правової допомоги у малих громадах». На них керівництво проекту чітко дало зрозуміти, що створення центрів безкоштовної правової допомоги – їхній пріоритет. «Не варто недооцінювати важливість створення таких центрів у невеличких містечках, оскільки мешканці не завжди мають як фінансову, так і територіальну можливість для того, щоб звернутися для отримання кваліфікованої правової допомоги, а головне – безоплатної… У низці європейських держав це основний спосіб отримання кваліфікованої правової консультації, а покращення рівня правової обізнаності громадян є одним із пріоритетів», – заявив керівник проекту Володимир Бригілевич. Тож, якщо міжнародна структура готова сприяти створенню таких центрів, то варто сподіватися на те, що допомога у них буде надаватися належним чином.
