З 7 листопада в Україні вступив в силу закон «Про національну поліцію». «Громадський Ревізор» вирішив розібратися в усіх тонкощах нової системи та зрозуміти, до яких наслідків може привести реформа.
По-перше, на відміну від міліції, новостворена поліція буде поєднувати в собі функції декількох організацій. Тому розформування очікує і на співробітників ДАЇ у тому числі. Майбутні поліціянти будуть мати в декілька разів більше повноважень, аніж співробітники структурних підрозділів внутрішніх органів.
Новий український поліцейський – це патрульний, інспектор ДПС і дільничний в одній особі. Та чи вдасться втілити такий амбітний задум в життя? З одного боку дуже тішить, що до нашого міста метаморфозів встигли зазнати Київ та інші великі міста України. Тобто, броварчани вже можуть із слів знайомих або на власному досвіді, бо дуже багато жителів Броварів працює в столиці, оцінити плюси та мінуси роботи нового відомства. «Громадський Ревізор» вирішив не стояти осторонь та провести власні паралелі між архаїчними було – стало.
ЧИ ЗМІНИТЬСЯ ЖИТТЯ НА КРАЩЕ?
Перше, що одразу кидається в очі – це усміхнені обличчя. Пригадайте, коли востаннє ви бачили міліціонера, який з посмішкою та в коректній формі звертається до вас. Та чи бачили взагалі? Вже навіть ця невеличка на перший погляд зміна в декілька разів збільшує рівень довіри громадян до представників Закону. Завдяки постійному патрулюванню вулиць співробітниками служби відсоток локалізації конфліктів, пов’язаних з розпиванням алкогольних напоїв в громадських місцях, значно виріс. Та й швидкість прибуття на виклики збільшилась. Це стосується як побутових скандалів та дрібного хуліганства, так і ДТП. Поліцейські охоче допомагають водіям та пасажирам, в яких зламалася машина або потерпілим в ДТП. Ще один позитивний момент – патрульні автомобілі стримують водіїв від спокуси перевищити швидкість. «Вони не тільки починають розповідати про наслідки моїх дій, а ще й хабарів не беруть. І камера в кожного на одязі – фіксують роботу. Довелося заповнювати протокол та офіційно сплачувати штраф. Перший раз в житті таке», – з подивом згадує один з київських водіїв.
До речі, як показала практика, збільшення заробітної платні співробітникам поліції – це дієвий спосіб боротьби з корупцією. На ранніх етапах багато хто не вірив, що реформа щось змінить. Ніби то, не в заробітній платі справа, менталітет в нас такий – багато грошей не буває. Та зараз зміни помічають не тільки пересічні мешканці мегаполісів, а й самі працівники відомства.
«Ми ходимо парами і в кожного з нас є камера на одязі. Всі наші дії фіксуються в записі. Які тут хабарі? Та й не треба вони нам. Я йшов до поліції аби змінити систему та наблизити її до європейських стандартів, а не гребти гроші в свої кишені», – запевняє Володимир, новий київський поліцейський.
ВОВКИ В ОВЕЧІЙ ШКУРІ
Та все одно багато броварчан дуже скептично ставляться до реформи, мовляв нічого не зміниться тільки грошей купу витратять на «ребрендінг». Ті ж самі прийдуть та будуть красти за старими схемами.
Але, як повідомляє Арсен Аваков, від старої міліції мало чого залишиться. На Україну очікує повне перезавантаження системи органів внутрішніх справ. Реформа передбачає оновлення та скорочення кадрів, реорганізацію міліцейської структури, створення патрульної, кримінальної та кіберполіції, а також поліцейського спецназу. Початком такої кардинальної реформи стане переатестація діючих співробітників та атестація нових, яка розпочнеться вже найближчим часом. До речі, Броварам тут пощастило більше, ніж іншій частині країни, бо в Київській області реформа повинна завершитися вже у грудні 2015 року, у той час, коли строки проведення реформи в Україні – до кінця 2016 року.
ТИМЧАСОВЕ «ПРАВЛІННЯ»
Багато кого лякає думка, що у період атестації та до моменту отримання новими поліцейськими повноважень, на вулицях міста буде коїтися справжнє свавілля. Та й це було передбачено новим законодавством. На час атестації у МВС планують затвердити тимчасову штатну структуру Національної поліції. Згідно закону, ця структура має власні печатки, бланки та службові посвідчення. Тому до кінця 2016 року, поки на всій території України не сформуються повноцінні відділення нової поліції, всі повноваження відомств будуть виконувати тимчасові батальйони. Та вже на прикладі боротьби із стихійною торгівлею в Броварах ми бачимо, що користі від «виконуючих обов’язки» не більше, ніж від колишньої міліції… Тому «скорочений період очікування» в півтори місяці, а не в 12 дедалі більше «гріє душу».
Єдине, що тішить та залишає надію – це обов’язкова атестація всіх співробітників органів внутрішніх справ та навчання і атестація інших бажаючих. Тобто, так зване «кумівство» більше не пройде. Посади отримають ті, хто насправді цього гідний. Та й вимоги до нової поліції більш суворі, і рівень довіри громадян більший.
«Я вважаю, що реформа може змінити багато чого. І справа навіть не в новій назві та формі, а в відповідальності та атестації. Якщо все справді відбудеться як прописано та дозволять начальникам самостійно робити призначення на місцях, а не отримувати кадри «зверху», то різницю ми з вами побачимо вже за декілька місяців роботи», – ділиться сподіваннями один з кандидатів на посаду нового броварського поліцейського.
Звісно, проводити аналогії із Києвом можна скільки завгодно, як і сподіватися чи побоюватися, що Бровари підуть тим же самим шляхом. Але хочеться зазначити, що в першу чергу все залежить від людей, які прийдуть на місця. Якщо після отримання омріяних посад нові поліцейські не забудуть для чого було проведено реформу і будуть ставити безпеку та правопорядок в місті вище за власне збагачення та інтереси, то і кошти на перейменування та атестацію були витрачені не дарма. Та прогнозувати щось поки зарано. Треба дочекатися хоча б перших результатів роботи поліцейських.
Отже, з приходом нового року Бровари отримають свій «подарунок» у вигляді нової поліції, а там вже як в дитячій казці «або смачний льодяник, або шматочок вугілля».
Кристина Славінська