Державна акція – перехід на новітні пластикові паспорти – успішно розпочалася в державі на початку поточного року. Про переваги нововведення сказано та написано чимало, а ось про недоліки говорять поки що несміливо. Дзвінок до редакції наштовхнув нас на роздуми. Що з цього вийшло – читайте далі
КОМПАКТНІ, ВОДОНЕПРОНИКНІ, СУЧАСНІ
Нагадаємо, перші ID-картки почали помпезно вручати юним громадянам України на початку 2016 року. Най-най- перші пластикові картки вручив схвильованим 16-літнім юнакам та юнкам Прем’єр-Міністр України Арсеній Яценюк, з приємною посмішкою та найкращими і щирими побажаннями молоді. ЗМІ «розкрутили» тему, всі задоволені та щасливі. Діти хваляться так схожим на таткові водійські права паспортом, батьки радіють радості своїх дітей, а держава поставила собі ще одну «галочку» у впровадженні новацій і…поки що все.
Звичайно, наше видання також приєдналося до інформаційної кампанії, тому про основні переваги ID-карток при бажанні можна прочитати у «ГР» №2(40) від 21 січня 2016 року. Тоді нас запевняли, що пластикові паспорти – компактні,не бояться вологи, а ще – надійно захищені від підробок. І все це чиста правда. Однак, чотири місяці тому ніхто не очікував, що з’явиться чимало нюансів, які не врахували при блискавичному впровадженні європейського досвіду на українських теренах.
ЩО ВОНО ТАКЕ І ЧИМ ЙОГО…ЧИТАТИ
Перші негативні відгуки з’явилися у соцмережах, а потім і на шпальтах деяких видань та у телевізійних сюжетах, коли щасливі власники ID-карток почали їх активно використовувати у повсякденному житті. Броварчанка Ганна, наприклад, не змогла отримати посилку на пошті, оскільки такого «чуда», як пластиковий паспорт там ніколи не бачили. Подібна історія трапилася і з Михайлом, який намагався придбати квитки на потяг.
«У касира були круглі очі, вона почала дзвонити кудись, потім подивитися на мій паспорт збіглося чи не пів-колективу білетних кас. За мною черга вже хвилюється, а вони роздивляються, крутять ту карточку і не знають, що з нею робити», – розповідає юнак.
Квиток йому в кінці кінців продали, але після цього випадку Михайло вже починає готуватися до непростих випробувань щоразу, коли потрібно буде скористатися своїм «основним документом».
Потроху починають замислюватися над питанням – копія паспорта – батьки цьогорічних випускників, адже зовсім скоро розпочнеться вступна кампанія, а на руках в дитини такий ось незвичний документ. Чи можуть бути проблеми?
В міграційній службі запевняють – ніяких питань виникати не повинно. Єдине, що потрібно врахувати – разом зі зручним у використанні пластиковим паспортом обов’язково потрібно мати папірець, на якому вказана адреса реєстрації місця проживання.
«Поки що в державі не налагоджена електронна система зчитування даних з ID-паспортів, тому у випадку, коли необхідно надати копію паспорта, ви маєте зробити ксерокопію ID-картки з обох боків і обов’язково зняти копію з довідки про реєстрацію місця проживання. Це і буде повноцінна копія вашого паспорта»,- стверджує начальник Броварської міграційної служби Лідія Петрик.
Ну, наскільки вистачить того папірця залежить від акуратності та уважності молодої людини. Згубити або пошкодити паперовий додаток дуже легко, а без нього ніяк. Тому – будьте уважні та обережні. Можливо, заздалегідь подбайте про ламінування додатку, аби убезпечити себе від зайвих клопотів.
…ТА ІНШІ ДРІБНІ НЕПОРОЗУМІННЯ
Крім того, державний прикордонний комітет нашої «сусідки» Білорусі попередив громадян України, що наявність внутрішнього паспорта нового зразка у вигляді ID-картки не надає права його власникові на в’їзд до Білорусі. Прикро, звичайно, але пережити можна. Закордонний паспорт – і ніяких проблем.
До того ж, у майбутньому, при зміні фото та під час кожної зміни реєстрації місця проживання (маємо на увазі майбутнє, коли дані про реєстрацію вже будуть занесені до електронного паспорта і зчитуватимуться через інформпортали) міняти доведеться усю картку, а це додатковий час. Якщо з паперовим носієм було все просто – вклеїли фото, поставили два штампи – вибув з реєстрації/зареєстрований за новим місцем проживання – і все, то тепер потрібно розраховувати явно не на триденний термін.
Такі ось реалії, але хотілося б вірити, що допоки ID-картки з’являться у переважної більшості громадян, систему буде налагоджено і всі зауваження та перестороги відійдуть в небуття.
Ольга Підлісна