Перехід на альтернативні види палива – не просто інновація, а нагальна вимога сьогодення. Адже при стрімкому зростанні цін на традиційний газ, не тільки окремо взяті господарі, а й керівники населених пунктів активно шукають шляхи виходу з непростої економічної ситуації.
Вперше про перехід на альтернативні види палива в Броварах заговорили декілька років тому, коли ситуація з постачанням блакитного палива для України стала досить неоднозначною.
Міська влада шукала шляхи виходу з енергетичної кризи, результатом стало спорудження у місті декількох котелень на твердому паливі, що обслуговують обєкти соціальної сфери – школи, садочки та центральну районну лікарню. Однак, настав час замислитись і над тим, як поступово перевести на альтернативне опалення житловий фонд.
ВОДОВУГІЛЛЯ В БРОВАРАХ – РЕАЛЬНІСТЬ ЧИ МІФ?
Нагадаємо, що в одному з попередніх номерів «Громадського Ревізора» (№5 за 12.02.15р.) ми детально розповідали про переваги водовугільного палива, як альтернативи газу.
Нагадаємо нашим читачам, що водовугільне паливо – це штучне рідке паливо на основі вугілля й води, за своєю суттю воно є різновидом висококонцентрованої водовугільної суспензії. Під час подрібнення вугілля збільшується його активна поверхня, а мінеральні домішки видаляються. Подрібнене вугілля і вихідну воду змішують, додають реагенти-пластифікатори в результаті чого й отримують водо вугільне паливо
Відома ця технологія ще з 60-х років минулого століття, однак впровадження інновації не знайшло достойного продовження, адже газ тоді був у рази дешевшим та доступним видом палива.
На сьогодні найбільш масштабно застосовують дану технологію в Китаї, де ситуація з запасами нафти та газу аналогічна українській. Минулого року делегація міста Бровари побувала в провінції Гуаньдун, в місті-побратимі Броварів Чжаньцзян. Саме тоді броварчани і зацікавилися водовугільними технологіями.
Ретельно вивчивши питання, в Броварах запланували спорудження двох котелень поблизу існуючих газових. Режим роботи – протягом усього року, а це значить, що місто буде забезпечено не тільки теплом, а й гарячою водою.
Цього року міські депутати виділили дві земельні ділянки під будівництво сучасних котелень. Однак, навіть прихильники такої інновації мали сумніви стосовно реалізації проекту. Одним словом міф, та й годі.
АКТИВНА ФАЗА
Та, незважаючи на скептиків, проект увійшов у свою активну фазу. 9 листопада відбулася перша робоча зустріч мера Броварів Ігоря Сапожка з представниками китайської компанії «Ceteg Beijing Huayu Engineering» та ТОВ «Українське тепло», що напряму займається питанням будівництва котелень з української сторони.
«Ця технологія дуже вдало працює в Китаї. Під час візиту, ми на власні очі побачили принцип роботи водовугільного палива і можу вас запевнити – це надзвичайно прогресивна технологія, яку не так важко запровадити в Україні. Було б бажання», – посміхається Президент компанії «Укртепло» Сергій Чичерін.
Одне з основних питань, яке обговорювали під час зустрічі – екологічна безпека майбутнього підприємства. Китайські фахівці запевнили, що все цілком безпечно: «Подібне підприємство протягом двох років успішно апробовано в Свердловську Луганської області. На жаль, з початком військових дій діяльність його була зупинена, однак всі показники в нормі», – кажуть фахівці з Китаю.
Крім того, дана технологія адаптована до наших погодних умов, коли взимку температурні показники можуть сягати 25-30 градусів з позначкою «мінус». Наприклад, в північних провінціях Китаю, обладнання безперебійно працює навіть при мінус 40 градусах.
«Зараз в КНР 80-90% тепла виробляється саме за цією технологією, котельні працюють по всій країні і жодних проблем не виникає», – запевняє провідний спеціаліст китайської компанії Йан Гуангбай.
До речі, навчання та стажування фахівців, що виявлять бажання працювати на новоствореному підприємстві, бере на себе китайська сторона, як власне і левову частку інвестицій – 85%. Решту коштів вкладає ТОВ «Українське тепло». А ось переваги нового виду палива для броварчан стануть відчутними вже на початку наступного опалювального сезону.
Ольга Підлісна