Броварські лікарі все частіше б’ють на сполох – кількість викликів, де так чи інакше пацієнти постраждали від алкоголю, збільшується. Тільки за минулу п’ятницю зафіксовано 5 випадків, коли фахівці екстреної допомоги надавали допомогу людям у стані гострого отруєння алкоголем або постраждали внаслідок «п’яних розборок»
Невтішна статистика
Лише цифри, нічого більше. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна займає «почесне» п’яте місце в світі за кількістю алкоголю на душу населення, що становить 15 літрів чистого алкоголю (100% спирт) на рік та друге місце за кількістю смертей від «зеленого змія». Випереджають українців тільки росіяни, молдавани, чехи та угорці.
Соціологи дійшли страхітливих висновків – населення починає спиватися у самому «ніжному» віці. Українські діти починають свій шлях до хронічного алкоголізму з 13 років. 85% підлітків зізнаються, що вже встигли спробувати міцний алкоголь. Понад 50% українських школярів п’ють пиво або слабоалкогольні напої. Як результат – перше місце в світі по дитячому алкоголізму – до таких «висот» Україна навряд чи прагнула.
Вподобання в українців різні: на сході більше п’ють горілку, західні впиваються вином. Молодь зробила свій вибір на користь пива та коктейлів з градусом.
За інформацією МОЗ, один українець у середньому випиває щорічно 7 літрів міцного спиртного, 60 літрів пива і не менше 7 літрів вина. Згідно з дослідженнями ВООЗ, незворотна деградація генофонду – тобто, виродження нації – починається при вживанні 6–8 л алкоголю на рік на душу населення.
Такі ось невтішні цифри та факти.
Бровари «Підшофе»
Броварські лікарі, на жаль, теж дають неоптимістичні коментарі. Про кількість та «якість» випадків буйної поведінки пацієнтів приймального відділення головний лікар ЦРЛ може розповідати, мабуть, годинами. «Пацієнт для нас завжди людина, у якому б стані він не поступив. Але той жах, який переживають щодня лікарі та медперсонал приймального відділення, словами не передати. На лікарів кидаються з кулаками, ножами, лаються та трощать все, що під руку потрапляє. У нас лікарі звільняються, не витримують таких умов роботи», – розповідає Валентин Багнюк.
Був час, коли допомогу надавали громадські формування, але зараз медики практично беззахисні.
Про збільшення кількості алкозалежних говорить і заступник Валентина Багнюка.
«Ситуація, я вам скажу, жахлива. Щодня маємо справу з «білими гарячками», масово поступають хворі з важкими стадіями цирозу печінки, жінок значно збільшилась кількість, важкі алкогольні отруєння по 50–60 пацієнтів на місяць. Молоді дуже багато. Вони зараз масово вживають так звані слабоалкогольні напої та пиво, думають, що нешкідливо, а насправді це прямий шлях до важких наслідків», – стурбований заступник головного лікаря ЦРЛ Григорій Павлін.
Де вихід?
Про причини говорити можна довго – тут тобі і менталітет, і економічна складова, і неблагополучні сім’ї і багато інших факторів, що так чи інакше приводять людей на край прірви. І, на превеликий жаль, повернутися до здорового життя може далеко не кожен. Що ж робити, як вийти з цього замкнутого кола – п’ють, бо погано, погано, бо п’ють.
«Потрібно підходити комплексно, підключати ЗМІ, активізувати антиалкогольну рекламу, спорт розвивати, за керування авто в стані сп’яніння карати. Взагалі це всебічна та багатогранна проблема, до рішення якої повинен долучитися кожен, тоді, можливо не зразу, але буде результат», – вважає головний лікар станції екстреної допомоги Роман Нікіфорук.
Ще в 2014-му міська влада заборонила продаж спиртних напоїв з 23:00 до 7:00 ранку, регулярно проводять антиалкогольні рейди, а вже скільки відкоментовано у соцмережах – не злічити слів. Але поки що у боротьбі з «зеленим змієм» впевнено перемагає змій. Можливо ви знаєте, як побороти це чудовисько?
Ольга Підлісна