Бровари – місто спорту. Володимир Кличко, Сергій Дзиндзирук, Юрій Нужненко, Олег Лісогор, Сергій Бреус – всі ці чемпіони виховувались саме у нашому місті. І це ще далеко не повний список. Із року в рік з’являються нові переможці. Хоча броварська матеріальна база вважається однією з найкращих в області, більшість спортивних об’єктів – в катастрофічному стані. Хто винен та як виправити ситуацію, розібрався «Громадський ревізор».
Спортивній інфраструктурі Броварів може позаздрити більшість міст не тільки Київськоїобласті, а й всієї України. В нашому місті є кілька басейнів, стадіон, легкоатлетичний манеж, футбольні поля і багато інших спортивних локацій. Саме у Броварах розташовані три з чотирьох баз олімпійської підготовки. Проте, такий спортивний потенціал – майже в повністю занедбаному стані. Розберемося по порядку.
ГОРЕ-ЛЕГКОАТЛЕТИЧНИЙ МАНЕЖ
Одне з найболючіших питань – легкоатлетичний манеж – єдиний в своєму роді на Київщині. «Доріжки в броварському манежі – криві, горбаті, там тренуватися просто неможливо», – розповідає легкоатлетка Наталя Пигида.
Підтримують чемпіонку і ї ї колеги. Нещодавно в Броварах відбулась виїзна колегія управління молоді та спорту Київської облдержадміністрації. На проблемний манеж скаржилася більшість заслужених тренерів міста. Він носить звання бази олімпійської підготовки, а єдине, що там можуть отримати майбутні чемпіони – травми.
Це питання підіймається вже не перший рік, проте вирішити його складно – грошей немає. За кошторисом 2013 року лише на заміну покриття необхідно більше 4 мільйонів гривень, не менше піде й на реконструкцію приміщення. Ще за колишньої влади писали листи до прем’єр-міністра з проханням відремонтувати манеж. Проте, із року в рік лише відмовки, остання з них – революція.
НЕСПОРТИВНИЙ СТАДІОН «СПАРТАК»
У не менш жахливому стані перебуває стадіон «Спартак». Ці спортивні об’єкти підпорядковані «Київській обласній школі вищої спортивної майстерності». Тому, як і в першому випадку, проблема впирається в кошти. Область, яка має їх фінансувати, не виділяє жодної копійки.
Броварське управління молоді та спорту зволікати не може – на носі футбольний чемпіонат області, тому планують власними силами привести «Спартак» до ладу.
«Будемо шукати землю, пісок, будемо підсівати. Знайдемо краску, людей, організуємо суботник. Тому що нам потрібно грати. В травні починається чемпіонат області, а наша команда одна з кращих», – каже Дмитро Рожков, начальник Управління молоді та спорту.
ТРАВМОНЕБЕЗПЕЧНЕ «ЗАПАСНЕ ПОЛЕ»
Проте, якщо на полі «Спартаку» ще можна проводити ігри, то запасне поле – зовсім не придатне. За словами Дмитра Рожкова, кілька років тому під час змагань стався неприємний випадок – один з гравців зламав ногу.
А руйнують поле самі ж броварчани. Вже кілька років це улюблене місце для вигулу собак, тут навіть є стежка для прогулянок. В Управлінні спорту кажуть, що проблеми би не було, якби покриття було штучним, проте на це потрібно близько 5–8 мільйонів.
ЗАЛ БОКСУ
В жахливому стані й більшість закладів, які підпорядковуються управлінню молоді та спорту. Найболючіше місце серед них – зал боксу. Бюджетні кошти на капітальний ремонт не виділяють, тому юні спортсмени вимушені займатися в неналежних умовах. Незначні ремонтні роботи проводять лише за нагальної потреби, на швидку руку. І це в місті, в якому виховали багатьох, відомих на весь світ, боксерів.
«Лінолеум відірвався – заклеїли, лампочка перегоріла – замінили, дах тік – взяли кілька листків шифер підложили. Хотілось би євроремонт, як в інших містах, але маємо, що маємо», – розповідає Дмитро Рожков.
ЗАНЕДБАНИЙ «МЕТАЛУРГ»
Наступний об’єкт перевірки – «Металург». Колись престижний спортивний комплекс нині нагадує ідеальний майданчик для фільму жахів. Раніше він належав заводу, експлуатував його хто заманеться, а от гроші на ремонт ніхто не виділяв. Тоді ж влада вирішила забрати заклад на баланс міста. Проте, привести його до ладу виявилось завданням не з простих.
«Ми сподівалися, що зробимо капітальний ремонт, відновимо ванну, зробили експертизу чаші – вона в нормальному стані, але є великі проблеми з самим приміщенням. Потрібно посилити фундамент, об’єднати стіни, тому що в деяких місцях вже пішли тріщини, це все показала державна експертиза. Зараз же чаша стоїть без води. Якщо наповнити її водою, то ця тріщина може дати про себе знати і призвести до аварійності всієї будівлі», – розповідає міський голова Ігор Сапожко.
У не менш жахливому стані басейни «Лідер» та «Хвиля». Це колись шкільні басейни, в яких мали би проходити тренування ДЮСШ. Вони теж не функціонують. Якщо в першому потрібно зробити капітальний ремонт, то останній необхідно зносити та будувати «з нуля» – такі висновки експертизи. Наразі вже розроблені проекти реконструкції цих басейнів, однак, коли будуть кошти, поки невідомо.
СПОРТИВНА ГОРДІСТЬ МІСТА
На противагу вищеописаній сумній картині, у Броварах є кілька спортивних майданчиків, які можна назвати гордістю міста – басейн «Купава», басейн «Схід» (ЗОШ №9) та спортивний комплекс «Світлотехнік». Вони, принаймні ззовні не відлякують. Можливо, це пов’язано з тим, що їх очолюють колишні спортсмени.
У «Світлотехніку» зараз знаходиться українська федерація «Ушу». Там проводять заняття з дітьми та виховують майбутніх чемпіонів. Керівництво на заклад грошей не жаліє – встановили металопластикові вікна, зробили ремонт.
Не соромно показати і «Купаву». Цей басейн ще одна база підготовки олімпійців. Всім вимогам та нормам заклад відповідає. Тут проводяться міські та обласні змагання. Незабаром басейн стане тренувальною базою для паралімпійської збірної України з плавання. «Раніше вони базувалися в Євпаторії, але тепер вимушені шукати інші варіанти і зупинили свій вибір саме на 50‑ти метрах «Купави», – розповідає Дмитро Рожков.
«БРОВАРСЬКЕ ВИЩЕ УЧИЛИЩЕ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ» НА БРАК КОШТІВ НЕ ЖАЛІЄТЬСЯ
Без «руки спортсменів» не обійшлося й у «Броварському вищому училищі фізичної культури». Саме тут були виховані вже названі легенди українського спорту. Вони рідну Альма-матер не забувають. Володимир Кличко, приміром, вже кілька разів виділяв гроші на капітальний ремонт залу боксу та на гуртожиток. А минулого року надав кругленьку суму на потреби училища. За ці кошти відремонтували зал боротьби та тренажерний зал. Єдине, на що коштів не вистачає – стадіон.
Отже, залишається сподіватись, що незабаром спортивна інфраструктура Броварів буде відповідати рівню. У міській раді запевняють, що зараз розробляють кошторисну документацію, а вже після буде вирішено, з чого починати. До олімпіади у 2016 році хочуть встигнути привести до ладу хоча б кілька спортивних об’єктів, аби майбутні чемпіони мали змогу тренуватися. «Громадський ревізор» ретельно слідкуватиме за ситуацією. Наші журналісти розпочинають цикл статей, в яких можна дізнатися більш детальну інформацію про кожен із зазначених спортивних об’єктів.
Катерина Ковальська