29 серпня християни східного обряду відзначають Святкування на честь перенесення Нерукотворного образу Господа Ісуса Христа, яке також називають Горіховий Спас
За легендою, саме 29 серпня 944 року, до Константинополя з Едесси був перенесений Нерукотворний Образ Спасителя. Йдеться про стародавню реліквію – рушник, яким Ісус Христос витер обличчя після вмивання і на якому залишився його образ. З цим образом пов’язано чимало релігійних вірувань та історій.
Зараз він знаходиться в італійському місті Генуя, уже з 1362 року. Це останнє з трьох свят у серпні, присвячених Спасителю.
Наші предки у цей день несли до церкви полотно та льон. Вважалося, що речі, окроплені святою водою, можуть оздоровити людину, а також очистити після ворожіння. Крім того, за повір’ями, такі речі допомагають проводити обряди та дізнатися про свою долю.
У сучасному світі віруючі освячують у церкві горіхи, яблука, мед, виноград, хліб, горіхове листя та гілки. З освячених предметів потім роблять настоянки, відвари та додають у консервацію. Освятити також можна хліб та свіжу випічку.
Відзначали Горіховий Спас без розмаху, на відміну від Яблучного і Медового. Цього дня люди намагалися зробити частину заготовок на зиму.
На Горіховий Спас з полів прибирали жито і пшеницю. А господині ткали полотно, щоб забезпечити свої родини одягом. В обідній час святили хліб, пироги і горіхи.
Традиції свята
- Напередодні Третього Спаса старі люди ходили до води і спостерігали за нею. Якщо вода у водоймах спокійна, то осінь теплою буде, а зима пройде без хуртовин.
- До цього дня чистили цілющі джерела. Згідно з повір’ям, ластівки в цей день вервечкою летять і кидаються в колодязі.
- З Третього Спаса починали заготовляти лісові горіхи. До цієї пори завершувалася жнива. Починали сіяти озимі. Звідси свято отримало ще одну назву – Хлібний Спас.
- Також було прийнято торгувати в цей день полотном. Тому свято прозвали ще «Спас на полотні», «Спас на полотнах», «Полотняний Спас».
- На Третій Спас в теплі краї відлітають птахи. Вважалося, що якщо журавель до Третього Спасу відлетить, то на Покрову (14 жовтня) буде мороз.
Що не можна робити на Горіховий Спас
- Категорично заборонено сваритися і бажати комусь зла, інакше це може повернутися в потрійному розмірі.
- Також не можна відмовляти бідним у їжі, ходити до лісу без оберега.
- Коли в інші свята працювати не можна, то в це – навпаки не час відмовлятися від праці. Йде збір врожаю, треба збирати горіхи, молоти борошно, пекти хліб, заготовлювати соління на зиму. Не можна відмовлятися від роботи, яку пропонують у цей день.
Народні прикмети на 29 серпня
- Хороший урожай горіхів – в наступному році буде багато хліба.
- Хто на Горіховий Спас знайде горіх двійчатку або трійчатку, той скоро розбагатіє.
- Цей день сприятливий для поїздок – все задумане здійсниться.
- Якщо на Третій Спас хороша погода, то зима буде короткою, а весна – ранньою.
- Якщо поруч з місяцем утворилося коло, то на наступний день піде дощ.
- Бліді зірки – до ясної і сухої погоди.
- Викидати або наступати на хлібні крихти в цей день вважається великим гріхом.