Володимир Зеленський оголосив, що Україна подає заявку на вступ до НАТО. Ця гучна заява Президента стала відповіддю на підписання очільником кремля договорів про вступ до складу росії Донецької, Луганської, Херсонської та Запорозької областей нашої країни.
Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг під час сьогоднішнього термінового виступу, як здалось деяким, знову проявив «глибоку стурбованість» щодо України та не дав прямої відповіді щодо заяви Володимира Зеленського.
Але така думка є помилковою, оскільки очільник військово-політичного блоку країн Північної Америки та Європи може висловлювати лише консенсусну думку. І хоча зрозуміло, що перша особа України не могла зробити такий важливий стратегічний крок без попереднього узгодження з керівниками частини країн НАТО, у той же час єдиної думки всіх країн-членів просто не могло бути, оскільки таке питання раніше прямо не поставало.
Попереднє опитування на рівні Міністерства Іноземних Справ показало, що країни, які є найбільшими нашими союзниками, такі як Литва, Латвія, Естонія на Канада готові підтримати заявку.
Що ми маємо? По-перше, Україна не стоїть перед дверима, а стукає в них, щоб відкрили, формуючи повістку дня, а не читаючи її. По-друге, запускається механізм прийняття, коли ми можемо отримати декілька голосів «ЗА» прийом вже найближчим часом. По-третє, Туреччина, яка є «гальмом» у вступі Фінляндії та Швеції, скоріш за все надасть підтримку, хоча би показово для тих, кого вона хоче зробити більш гнучкими.
Поширена думка, що країни, які мають конфлікти – не можуть доєднатися до Організації Північноатлантичного договору. Це не так. Є лише дві обов’язкові умови: розташування країни-кандидата в Європі та згода всіх членів щодо вступу. Інші умови є лише бажаними.
Чи можливе наше членство в НАТО в найближчі кілька років? Малоймовірно, оскільки процедура голосування в парламентах країн займе час на політичні дискусії та залишаться хоча б декілька країн, наприклад Німеччина, які будуть відтягувати ухвалення рішення на час після закінчення війни з росією. Але це точно буде означати збільшення військової підтримки вже сьогодні, оскільки всі без винятку будуть розглядати Україну як майбутнього члена Північноатлантичного альянсу.
Разом з тим, радник президента США Джейк Салліван зазначив, що зараз не час для проведення процесу прийняття України в НАТО. Однак він наголосив, що США не відмовляються від підтримки політики «відчинених дверей» для НАТО.
У сьогоднішньому кроці є багато позитивного для країни, як в тактичному, так і в стратегічному плані. Серпневе опитування КМІС показало, що 79% українців хотіли б вступу України до НАТО до 2030 року, а 69% очікують приєднання до НАТО. Головнокомандувач Збройних сил України, генерал Валерій Залужний, в інтерв’ю американському TIME заявив, що перемога у війні з Росією «не буде фіналом».
А тому Україні потрібно оформити членство в НАТО одразу після перемоги, щоби мати потужних союзників на випадок подальших агресивних дій нашого східного сусіда.
Олексій Дорошенко