Нашпигована вибухівкою Запорізька АЕС тримає в напруженому очікуванні кожного з нас. Вибухне чи не вибухне? Втікати? А встигнемо? Як що ні – то куди сховатися? А таблетки які приймати? Сухе вино від радіації врятує?
Ці та безліч інших питань крутяться довкола замінованої АЕС, дратують, псують нерви і врешті так дістали, що журналісти “Громадського Ревізора” зателефонували у Державний науково-технічний центр ядерної та радіаційної безпеки і запитали у начальника відділення аналізу безпеки Дмитра Гуменюка:
- Якщо теракт на ЗАЕС стався, а ми у Київській області – що нам робити?
- Слідкувати за повідомленням ДСНС, Держатомрегулювання, нашого Науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, та Укргідрометцентру – ці організації будуть мати найактуальнішу інформацію щодо того, що відбувається на ЗАЕС.
Не буде також радіоактивного йоду (І-131), що першим потрапляє в атмосферу при аваріях на атомних станціях. Тому бігти в аптеки, скуповувати йодид калію абсолютно зайве. Конкретно у нашому випадку препарат бездієвий. Також він не працює в організмі “для профілактики”, але відчутно нашкодити може.
- Кажуть, наслідки вибуху на ЗАЕС стануть удесятеро більшими за Чорнобильську катастрофу. Це правда, Дмитре?
- Їх не можна порівнювати. Насамперед тому, що енергоблоки на Чорнобильській та Запорізкій станціях є принципово різними. Наразі в Україні використовуються два типа енергоблоків, це ВВЕР-1000 і ВВЕР-440. Вони повністю відрізняються від чорнобильських енергоблоків. На ЗАЕС, до речі, ВВЕР-1000 шість блоків. В Чорнобилі ж був реактор великої потужності канальний (РВПК). Це й реактор, як і все у радянському союзі, робився швидко і клепався за військовою технологією. Тобто, крім генерації електроенергії, більше був спрямований на генерацію матеріалу для ядерної зброї.
Експерт роз’яснює, що РВПК мав низку технологічних недоліків. На відміну від Запорізького енергоблока там не було захисної оболонки, захисного корпусу, він не був безпечним. І головне, аварія сталася, коли РВПК працював на потужності. На ЗАЕС ситуація кардинально інша. Реактори на станції по-іншому спроектовані: є корпус реактора, в ньому – герметично закрите ядерне паливо, далі цей корпус реактора знаходиться у великому приміщенні, контайменті, із залізобетону. Основне призначення контайменту – утримати усі радіоактивні продукти всередині та не дати їм вийти назовні. І головне: енергоблоки Запорізької станції зупинені більше ніж дев’ять місяців тому.
- Тому не можна порівнювати за наслідками Запорізьку станцію і Чорнобильську. Чорнобильська катастрофа за своїми наслідками набагато гірша, хоч нам не відомо, що російські тварюки можуть утнути на ЗАЕС. Але в любому випадку, думаю, наслідки будуть меншими.
- Тобто нам боятися треба не тільки радіаційного вибуху, а більше росіян, під окупацією яких нині перебуває ЗАЕС?
- Повністю погоджуюся з вами. Перша і єдина умова, щоб не сталася аварія на ЗАЕС – наші ЗСУ мають вигнати геть окупантів. Тоді з упевненістю можна говорити, що Україна забезпечить безпечну експлуатацію ЗАЕС. Без аварій, відхилень, як це було протягом 30 років, відколи працює ЗАЕС.
Дмитро Гуменюк зазначив: попередні роки Україна постійно та успішно підвищувала рівень безпеки своїх атомних станцій настільки, що вони стали одними з найбезпечніших у Європі. Отже, якщо теракт таки станеться, достатньо якийсь час не виходити на відкрите повітря.
- То що з вином, Дмитре? Червоне вино від радіації рятує? Скільки треба випити?
- Вино хіба емоційно полегшить пережиття аварії. Дослухайтеся, що кажуть державні органи. Вони володітимуть конкретною інформацією щодо того аби зберегти населення у безпеці. Залишайтеся вдома, доки місцева влада не скаже, що робити далі. Ну і вино беріть, з ним пересиджувати у приміщенні буде цікавіше.