Невакцинованих українців відсьогодні, 8 листопада, почали відсторонювати від роботи. Відповідне рішення прийняв Кабінет міністрів
Документом доручається керівникам державних органів, керівникам підприємств, установ та організацій забезпечити відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов’язковість профілактичних щеплень проти коронавірусу яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень.
Зокрема йдеться про працівників центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів; місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів; закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
Чи можуть звільнити таких працівників із роботи, якщо вони так і не зроблять щеплення, «Громадському ревізору» пояснила юрист Маргарита Шкардун.
“МОЗ наказом від 4 жовтня 2021 року №2153 затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти Covid-19. Цей наказ опирається на статтю 46 Кодексу законів про працю, якою дійсно передбачено відсторонення від роботи “…в інших випадках передбачених законодавством”.
Законом також передбачається обов’язкова вакцинація відповідних працівників, перелік яких встановлений у законі України “Про захист населення від інфекційних хвороб” (ч.2, статті. 12), в тому числі “… проти інших інфекційних хвороб”, до яких ми можемо віднести COVID-19.
Тому не виключно, що відсторонення невакцинованих працівників опирається саме на статтю 46 КЗпП. Зауважу, що відповідно до закону “Про забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення” громадянин зобов’язаний робити обов’язкові щеплення”, – пояснила юрист.
Проте, наголошує правниця, цим переліком професій не зазначено порядок та причини відсторонення. Так само не регламентовано звільнення працівників від роботи.
“Саме порядку відсторонення законодавством не передбачено. Додам, що всі ці норми щодо захисту від інфекційних захворювань ніяким чином не співвідносяться з порядком звільнення працівників, прописаним у Кодексі про працю.
Тому законодавством на сьогодні відсутня така підстава для звільнення, як відмова від вакцинації. Це не порушення трудової дисципліни. Звільнення не може ставитися в залежність від того чи щеплена людина”, – прокоментувала Шкардун.
Юристка рекомендує людям, котрі бажають відстоювати свої права:
- Надсилати письмові запити на підприємство, з вимогою вказати причину свого відсторонення чи звільнення;
- Отримувати відповідні накази й документи;
- Оцінити законність цих документів;
- За бажанням оскаржувати документи через суд.
![](https://revisor.org.ua/wp-content/uploads/2024/09/photo_2023-10-09_16-34-59.jpg)