Спеціальна тактична підготовка, інженерна справа, аеророзвідка, стрільби та перша медична допомога – це не увесь перелік навичок для бійця добровольчого територіального формування (ДФТГ). Добровольці тренуються щодня, а з настанням комендантської години – виходять на патрулювання вулиць або ж чергують на блокпостах.
“Жирують”, “Ховаються від мобілізації” – чимало образливих закидів не раз доводиться чути цим чоловікам у військовій формі, проте їх мотивації від того не меншає, адже вони твердо переконані, що захищати країну у міру своїх можливостей має кожен.
Що таке ДФТГ, що входить до обов’язків добровольчого формування, чи можуть бійці ДФТГ роздавати повістки, навіщо тут ДФТГ, коли війна триває на інших напрямках, і найголовніше – скільки платять ДФТГшникам? Журналісти “Громадського Ревізора” вирішили напряму поговорити з командиром броварського ДФТГ “Дозор” Костянтином Шпінем та особисто почути відповіді на запитання, які найбільше “муляють” окремим мешканцям Броварської громади.
Що таке ДФТГ і чим вони відрізняються від інших підрозділів Сил оборони?
Статус добровольчих формувань територіальних громад визначає Закон України «Про основи національного спротиву». Відтак ДФТГ — це воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі в підготовці та виконанні завдань територіальної оборони. ДФТГ підпорядковується командиру військової частини Сил територіальної оборони за місцевим (територіальним) принципом.
Що стосується ДФТГ у Броварах – з 25 лютого 2022 року у місті існувало три формування: “Дозор”, “Варяги”, “Манеж”. З метою оптимізації військової системи управління підрозділами, усі три формування об’єдналися в одне.
В ДФТГ можна “пересидіти” мобілізацію?
На початку повномасштабного вторгнення в ДФТГ налічувалося близько 1500 осіб. Зараз ДФТГ “Дозор” у своєму складі налічує 200 чоловік. Куди зникли люди? Все просто: більше тисячі наших бійців були призваними до лав ЗСУ і зараз перебувають на передовій. Однак, є й такі, що були виключені з рядів ДФТГ за систематичне порушення умов контракту. Тобто невиконання наказів командирів, порушення військової дисципліни.
Які завдання виконували ДФТГ у лютому 2022 року і зараз?
На кінець лютого 2022 року завдання були наступні: в інженерному плані облаштувати позиції третього ешелона захисту міста Києва, було облаштовано взводно-опорні пункти, довгочасні оборонні точки, блокпости, мобільні та стаціонарні вогневі групи, групи швидкого реагування у рамках загального плану оборони Києва.
На зараз маємо ті самі завдання, тільки усі зведені опорні пункти, оборонні точки ми вже підтримуємо у належному стані, щоб у будь-який момент зайняти оборону та із зброєю в руках виконувати свій прямий обов’язок – захищати рідний дім у поєднанні із ЗСУ та силами тероборони.
Призначення ДФТГ на сьогодні?
ДФТГ сьогодні – це стаціонарні вогневі групи з 6-7 чоловік, для боротьби із повітряними цілями противника, тобто “шахедами”. На озброєнні маємо стрілкову зброю.
Також бійці ДФТГ несуть службу на блок-постах, вибірково перевіряючи документи у підозрілих осіб. Наші добровольці беруть участь у пошукових та фільтраційних заходах (встановлення осіб, які можуть бути причетні до ДРГ, колаборційної діяльності, ухилянтів). Проводимо пошук озброєння, боєприпасів, вибухонебезпечних предметів, які могли залишитися на деокупованих територіях Броварського району.
Бійці ДФТГ мають право вручати повістки?
Наші повноваження настають з початком комендантської години. У порушників ми маємо право перевірити автомобіль, проводити поверхневий огляд громадянина. Якщо нам відмовляють показувати вміст кишень, багажного відділення авто, наприклад – ми можемо людину затримати і викликати наряд поліції.
До початку комендантської години бійці ДФТГ нічого подібного не роблять. А повістки, наголошую, дає тільки працівник ТЦК. Ми, якщо затримали ухилянта, можемо доправити його у військкомат і передати в руки працівникам ТЦК.
Яка у добровольців зарплата, чи, як кажуть люди, – скільки вам платять?
Усі добровольчі формування несуть свою службу абсолютно безоплатно. На добровільній основі. Тобто, ми – волонтери у військовій формі та із зброєю в руках. Керуємося виключно статутами ЗСУ, наче військова частина, яка не перебуває ні на державному, ні на місцевому бюджеті.
Окремо слід зазначити, що у рамках діючого законодавства, постанови Кабміну 1449, місцева громада повинна забезпечити наше функціонування. Наприклад: військовою, формою, взуттям, радіостанціями, харчуванням для добових нарядів. З усього, що отримуємо, нам вдається ще щось зекономити і відправити на фронт.
Чи можна зараз приєднатися до лав ДФТГ?
Так. Для цього кожен доброволець повинен мати військовий облік, який оновлюється з моменту введення військового стану на території держави. Далі: форма 127О – медична довідка, яка дає право на зберігання вогнепальної нарізної зброї і бажання виконувати своє завдання, як громадянин України, котрий виконує захист свого міста та країни. Усвідомлюючи, що зарплату за це не платять, усвідомлюючи, що будь якої миті його можуть мобілізувати і направити виконувати бойові завдання на лінії зіткнення.
Окремо хочу наголости: ДФТГ – це не схованка для ухилянтів, які бажають відсидітися біля дому. Також, за проступки різного роду командир може звільнити бійця з ДФТГ. У разі порушення військової дисципліни на винуватця чекає: стягнення, догана, морально-виховна бесіда. Проте є порушення за які виключення настають негайно: вживання алкогольних напоїв. Не надмірне, а просто вживання алкоголю. Святе правило нашого формування – сухий закон. За порушення вже звільнили більше 10 осіб.
Скільки ДФТГ “Дозор” налічує бійців?
Близько 200 людей. З них 60 відсотків – це люди, які не придатні для призову або за віком, або за станом здоров’я. Близько 40 людей, які можуть бути мобілізовані й то – остаточне рішення за ВЛК. Тобто думка, що у нас знаходяться “бугаї”, які ухиляються від служби в ЗСУ – абсолютно не відповідає дійсності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розпитував де Княжичі у центрі Броварів: бійці ДФТГ схопили диверсанта
Нічна зміна: у Броварах бійці ДФТГ показали найскравіших порушників комендантської години