У виставковій залі Броварського краєзнавчого музею відкрили документальну фотовиставку “Церква Мучеників: гоніння на віру і Церкву за радянських часів”
Експозиція чорно-білих світлин та пожовклого архіву НКВС мала призначення нагадати сучасникам про трагічні події 1937 року у Броварах та районі. За “антирадянську діяльність”, а насправді за те, що у часи репресій та гонінь, продовжували своє служіння, – у районі було розстріляно 12 священник.
Усі вони поховані в Биківнянському лісі, де знаходилася тоді “спецділянка НКВС УРСР”. Фотовиставку визначили заходом вшанування пам’яті репресованого духовенства.
Відкрили пам’ятні заходи секретар Броварської міської ради Сергій Богуцький та заступник міського голови Лариса Виноградова, які наголосили на важливості відновлення та вшанування пам’яті жертв політичних репресій комуністичного тоталітарного режиму.
Також до присутніх звернувся єпископ Амвросій Згурівський, намісник Княжицького Спасо-Преображенського монастиря, проректор з виховної роботи Київської духовної академії.
Організатори заходу наголосили, що броварських священників було розстріляно саме 13 листопада, тому до цієї дати вирішено провести ці пам’ятні заходи на їхню честь з метою повернення цих імен із забуття та належного пошанування їхньої пам’яті.
Український історик Сергій Шумило вперше на загал назвав досі невідомі імена репресованих священнослужителів, які були виявлені ним під час опрацювання в архівах слідчих справ НКВС за 1930-і роки.
“13 листопада 1937 року у Києві в застінках НКВС були розстріляні настоятель Троїцької церкви міста Бровари отець Павло Сударенко та настоятель Петропавлівської церкви отець Андрій Тесельський. Пізніше, 8 січня 1939 року, у київській в’язниці НКВС був закатований інший священник Петропавлівської церкви Іоан Русанович”, – сказав історик.
За словами дослідника, в листопаді 1937 року НКВС у Києві було розстріляно 17 православних священник з лівобережної частини Київської області. З них 8 священник були розстріляні протягом 13 – 14 листопада. Найбільше було розстріляно наприкінці 1937 р. у Броварському районі – 12 священник. Ще близько десятка священник з Броварщини були засуджені на різні терміни ув’язнення у сталінських концтаборах, звідки більшість з них ніколи вже не повернулись. Загалом, протягом 1937 – 1938 рр. з лівобережної частини Київської області в катівнях НКВС були розстріляні 52 православні священник.
Під час заходів також відбулась презентація книги «Церква Мучеників: Гоніння на віру і Церкву у ХХ столітті», в якій розповідається про репресоване духовенство Київщини. Примірники книги передані в подарунок для Броварського краєзнавчого музею та міських бібліотек.
Щоправда, настоятель Свято-Покровського храму, протоієрей Михаїл Лесюк, ознайомившись з виданням, поцікавився в упорядника (Сергія Шумила), чому засудження тоталітарного режиму у науковій книзі провадиться переважно російською мовою.
Насамкінець, пан історик звернувся до секретаря міського голови Сергія Богуцького, як до представника влади, з пропозицією про присвоєння Броварською міською радою звання «Почесний громадянин міста Бровари» (посмертно) трьом броварським священнослужителям: отцю Павлу Сударенку (1885–1937), отцю Андрію Тесельському (1884–1937) та отцю Іоанну Русановичу (1875–1939), які мученицьки загинули у роки сталінських репресій.
Також до Броварської міської ради передано звернення з пропозицією про найменування низки міських вулиць на честь закатованого духовенства.