Польський режисер Ян Кідава-Блонський та українська продюсер Анна Паленчук у жовтні починають роботу на україно-польською історичною драмою «Биківня». Фільм демонструватиме події масових розстрілів і таємних поховань у Биківнянському лісі.
Автори стрічки шукають історії родин, пов’язані з трагедією Биківні, аби передати події максимально правдиво. Адже основою сценарію стануть справжні історії жертв великого терору. Зокрема, це їх особисті трагічні родинні історії. Дві — з сотні тисяч історій Биківнянського лісу.
Реалізація першого етапу створення фільму відбуватиметься за кошти гранту Українського Культурного Фонду в рамках програми «Розвиток кінопроєкту».
Про пошук жертв комуністичного терору йдеться на сайті «Вечірнього Києва».
Історична довідка
20 березня 1937 року Київська міськрада таємно затвердила рішення про відвід земельної ділянки «для спецпотреб НКВС УРСР» у Биківнянському лісі. Саме так почалася історія одного з найжахливіших місць України, місця таємного наймасштабнішого поховання жертв масових політичних репресій 1937-1941 років.
Кількість похованих у Биківнянському лісі остаточно не встановлена, вона може становити від 20 до 100 тисяч осіб. За даними, опрацьованими співробітниками Галузевого державного архіву СБУ та Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», на сьогодні встановлені прізвища понад 18,5 тис. осіб, похованих у Биківні, але наукові пошуки тривають. Найбільше число розстрілів припадає на 19 травня 1938 року — за рішеннями трійки при Київському управлінні НКВД за цю ніч розстріляли 563 людини.
Серед похованих у Биківні — художники Михайло Бойчук, Василь Седляр, Софія Налепинська, Микола Івасюк, Микола Касперович, Іван Падалка, письменники Майк Йогансен, Михайль Семенко, Вероніка Черняхівська, Мирослава Сопілка, Іван Маловічко, Яків Водяний, Юрій Вухналь, Яків Савченко, Степан Бен, науковці Олександр Асаткін, Гнат Ручко, Петро Супруненко, Юрій Ткаченко, Іван Миронівський, Олександр Пучківський, Володимир Білий, актори й режисери Борис Дробинський, Януарій Бортник, Сергій Каргальський, Кирило Гетьман, Йосип Їжакевич, музейники Федір Козубовський, Неоніла Заглада, Лідія Шульгіна, Трохим Тесля, церковні діячі — Василь Липківський, Юхим Калішевський, Марко Грушевський, Юрій Міхновський.
Для стрічки про трагедію в Биківні шукають родинні історії
В роботі з історичним матеріалом, архівними документами команді допомагають науковці Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Робота ведеться під керівництвом заступниці директора заповідника Тетяни Шептицької. Також до проєкту долучився і Польський Інститут у Києві: команда Інституту допомагатиме авторам фільму зв’язатися з польськими науковцями та родинами загиблих.
Команда «Биківні» звертається до всіх, в чиїх родинах збереглися історії і матеріали, пов’язані з таємним похованням в Биківні і запрошує поділитися ними, аби кіномитці мали змогу створити історично правдивий сценарій, який достовірно відображатиме події періоду великого терору і розкриватиме особисті трагедії родин репресованих.
Якщо ваша родина зберігає такі спогади, документи, пишіть на електронну адресу: olena@435films.com.ua
Як повідомлялося раніше, у Київському академічному театрі драми і комедії на Лівому березі триває вистава “Людина з Броварів” за сценарієм білоруського режисера Дмитра Богославського.