Цей рік всім запам’ятається пандемією коронавірусної інфекції, яка продовжує поширюватися феноменальними темпами в світі. Хворі на Сovid-19 також є в Броварах. Прохолодна осінь наближається, а це означає, що сезон застуд та поширення інфекції може розпочатися вже за кілька тижнів, у вересні. Зважаючи на це турбуватися про своє здоров’я слід пильніше та уважніше, дотримуючись простих правил. Про них «Громадському ревізору» розповіла Людмила Темченко — лікар загальної практики сімейної медицини, завідуюча амбулаторії №1 та лікар вищої категорії.
За своєю спеціальністю Людмила Темченко працює близько 30 років і знає які рекомендації допоможуть кожному з нас вберегти своє здоров’я.
Іноді на перший погляд кашель або чхання можуть здаватися ознаками звичайної застуди. Правильно ідентифікувати її допоможе тільки лікар. Перш за все, варто пам’ятати, що Covid-19 – вірусне захворювання, яке зазвичай супроводжується підвищенням температури, болем та першінням у горлі, сухим кашлем, головним болем, ознобом, ломотою в суглобах, загальною слабкістю та задишкою. Один з патогномонічних ознак коронавірусної інфекції – раптова втрата нюху та смаку. В деяких випадках це захворювання протікає в легкій формі, практично безсимптомно, але в будь-якому випадку при контакті з цією людиною, може відбутися зараження інших людей.
«Якщо ви відчули будь-який з вище перечислених симптомів захворювання, то в першу чергу потрібно залишитися вдома та зателефонувати своєму сімейному лікарю, який надасть вам необхідні рекомендації і бути з ним на зв’яку. Ваш сімейний лікар призначить вам лікування і необхідне обстеження. В разі погіршення самопочуття, наприклад, при підвищенні температури вище 38С чи виникнення задишки, – необхідно викликати екстрену медичну допомогу за телефоном 103», — пояснює Людмила Темченко.
Часто мийте руки з милом. Мінімум — 30 секунд. В іншому випадкуможна користуватися дезинфікуючими засобами із вмістом спиру. Особливо це варто робити після перебування у місцях масового скупчення людей: наприклад, у супермаркеті чи в метро.
Уникайте близького контакту з тими, хто має кашель або лихоманку. Для цього варто використовуватизасоби індивідуального захисту: маски або респіратори. При цьому, маска повинна закривати повністю обличчя. Таким чином, при чиханні та кашлю вірус не буде розповсюджуватися в оточуюче середовище. Тобто, якщо людина в засобах індивідуального захисту — вона несе набагато меншу загрозу для оточуючих.
Не торкайтеся обличчя руками.При кашлі та чиханні прикривайте рот та ніс серветкою, хустинкою або згибом ліктя. Для багатьох це має стати звичкою і надалі.
Зберігайте соціальну дистанцію.Не слід перебувати дуже близько до оточуючих у громадських місцях. Якщо маєте можливість, уникайте місць великого скупчення людей.
Часто провітрюйте приміщення. Вологе прибирання з використанням дизенфікуючих засобів займає всього 15-20 хвилин, не слід лінуватися його проводити хоча б кілька разів на тиждень.
«СOVID-19 — підступне, небезпечне та недостатньо вивчене захворювання, проте, дотримуючись особистої гігієни, здорового способу життя , підтримуючи свій імунітет і в разі найменших ознак застуди, — звертайтеся до свого сімейного лікаря», — стверджує Людмила Темченко.
На думку лікарки це є основні, фундаментальні та дуже дієві рекомендації про те як зменшити ризик інфікування. При дотриманні цих простих, але як показала практика, досить дієвих засобів, ви збережете здоров’я та життя собі та своїм рідним. Не хворійте та будьте здорові,тому що без здоров’я немає щастя!