Мова піде про центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю, який діє в Броварах вже 17 років, але має на меті доповнити свою роботу ще й освітньою складовою. Сьогодні цей заклад надає комплексну реабілітацію, що об’єднує медичну, консультативну, психолого-педагогічну допомогу.
Директор центру Олег Трачук пропонує реорганізувати нині існуючий заклад. Він переконаний, що це має бути не лише реабілітаційна установа, а й заклад середньої освіти. Саме це питання заплановане до розгляду депутатським корпусом на черговій сесії Броварської міської ради і 20 жовтня обговорювалося на профільній комісії. Створений центр отримає назву «Навчально-реабілітаційний центр – гімназія «Зростання».
Концепція закладу
Діяльність гімназії буде спрямована на забезпечення дітей з інвалідністю, що проживають на території Броварської територіальної громади, базовою середньою освітою. Слід зазначити, що це не буде заміна реабілітаційного центру навчальним закладом. Принципова позиція керівництва міста і очільників реабілітаційного центру полягає в тому, щоб зберегти те, що вже успішно реалізовано в плані реабілітації дітей та розширити діяльність шляхом надання навчальних послуг.
За останніми даними в Броварській ОТГ проживає 860 дітей з особливими освітніми потребами. З них 167 перебувають на інклюзивній формі навчання. Решта навчаються за індивідуальною програмою, або просто мають домашню освіту.
На даний момент в Броварській ОТГ немає комунального закладу, який міг би забезпечити особливі освітні потреби на безоплатній основі. За винятком загальноосвітніх шкіл, у яких впроваджена інклюзивна форма навчання.
Важливий аспект, який працює на користь прийняття цього рішення полягає в тому, що створення нового комунального закладу не потребує залучення додаткових коштів з місцевого бюджету. Навпаки, завдяки спільним зусиллям Управління освіти і науки та юридичного Управління була знайдена форма, яка дозволяє знизити витрати навіть за умови збільшення штату працівників.
Як пояснює Олег Трачук, наразі в Центрі комплексної реабілітації працюють 75 осіб, які отримують заробітну плату із місцевого бюджету. В місяць ця сума становить близько 763 тис. грн. Планується, що в новому закладі буде працювати 117 осіб, з яких 46 отримуватимуть зарплату з міського бюджету, а решта має фінансуватися за рахунок державних субвенцій. Таким чином видатки на фонд заробітної плати зменшаться на 33%.
«Фактично ми розширюємося і при цьому економимо. В місто прийдуть хай невеликі, але все ж таки державні інвестиції. І що найголовніше – ми створимо додаткові робочі місця для броварчан», – зазначає Олег Степанович.
Реабілітаційний центр отримав додаткових 300 квадратних метрів за рахунок звільненої Терцентром площі. Після капітального ремонту тут планують розмістити 9 класів. У кожному навчатиметься від 6-ти до 8-ми учнів.
Жодна дитина не має відчувати себе іншою та виключеною з освітніх, культурних і соціальних процесів. Головне, що створення нових умов дозволить реалізувати конституційне право дітей з інвалідністю здобувати початкову освіту та паралельно отримувати реабілітаційні послуги. Все це стане можливим і в Броварах.