Бувалі автомобілісти точно бачили акумулятори пошкодженні вибухом. Те, що вони можуть бабахнути – це чиста правда. Щоправда вибух може статися за особливих умов. Автомобіль не рознесе, але дістати опіки від кислоти цілком реально
Поруч з АКБ (акумуляторною батареєю), не повинно знаходитися жодних відкритих джерел вогню, іскор і навіть відкритих електричних нагрівальних приладів (типу плитки з розпеченою спіраллю).
Все це може спровокувати серйозний вибух! Якщо ви перебуваєте поруч, то вас може вразити не тільки осколками корпусу, а й окропити електролітом з вмістом сірчаної кислоти. Звичайно зараз батареї майже не обслуговуються або взагалі гелієві. З ними ситуація трохи інша, проте питання не втрачає актуальності – чи можуть вони при зарядці вибухнути?
Згадаємо з чого складається АКБ
Свинцева і пластикова складові
Тут вибухати нічому, метали самі не детонують. У конструкції є негативно заряджені пластини – складаються з чистого свинцю, а також позитивно заряджені – складаються з його оксиду. При впливі електроліту, або накопичують енергію, або віддають її. Пластик використовується в будові корпусу, він не вступає в реакцію з кислотою, вибухнути також не може.
Електроліт
Має різну кількість для кожного виду акумуляторів. У великих батареях його більше, у малих – менше. Але його склад практично однаковий. Якщо згадати шкільну формулу, то приблизно:
Формула електроліту = Вода + Сірчана кислота
Води приблизно – 65%, кислоти близько – 35%, ця суміш і є струмопровідною рідиною – електролітом. Без нього не буде накопичення енергії, він є універсальним провідником.
Поєднання води і кислоти не є вибухонебезпечною сумішшю. То чому ж відбуваються вибухи при зарядці?
У чому ж причина вибуху?
Вміст води добре відомий всім: два добре горючих гази – кисень і водень. Якщо взяти їх чистими, то горіння і того, і іншого – чудове. Горіння водню настільки стрімке, що схоже на вибух.
Що відбувається при заряді АКБ? Батарея починає накопичувати енергію, і виділення газу не відбувається. Однак після того як заряд отриманий і починається перезаряд – це супроводжується рясним виділенням водню, він з рідкого стану переходить в газоподібний, утворюється так званий гримучий газ.
З’являється ефект газу Брауна (він створив пристрій – електролізер, і отримував газ з води), правда, для розпаду потрібно долучити електричну енергію для розриву молекул. А у нас така енергія якраз є в акумуляторі.
Отже, виділяється летючий газ і будь-яка іскра його може підпалити, водень дуже швидко детонує, тому якщо всередині банок акумулятора накопичилося багато газу, додати найменшу іскру і вибух гарантовано.
Що робити, щоб уникнути вибуху?
Такий ефект відбувається через неправильну зарядку АКБ методом з постійним струмом. При такому методі відстежуємо обов’язково початок газовиділення, щоб завершити зарядку АКБ. Якщо не зняти «киплячий» акумулятор і, наприклад, закурити поруч, він реально може вибухнути.
Заряджайте батарею краще постійною напругою, коли сила струму автоматично регулюється. Таким чином, АКБ буде брати стільки енергії, скільки йому потрібно. З кожною годиною сила заряджуваного струму буде падати, однак напруга залишиться постійною. Виділення газу може тоді взагалі не відбутися, бо після повного заряду струм зменшиться до дуже малих показань.
Такий ефект проявляється і на автомобілі. Штатний генератор може перезаряджати батарею, але тільки якщо вийшло з ладу реле регулятора. Тоді генератор постійно буде заряджати АКБ, не дивлячись на повний заряд – ось вам виділення газу і можливий вибух.
Про необслуговувані і гелієві акумулятори
Необслуговуваний акумулятор – герметичний, тобто весь газ, який починає випаровуватися, залишається всередині. Підпалити теоретично можна (тоді станеться вибух), але для цього потрібно порушити герметичність. Варто зазначити, що у необслуговуваних АКБ є датчик тиску. Коли йде конкретний перезаряд великим струмом, виділення газу велике, тоді клапан скидає зайвий тиск (тримає в межах норми).
Гелієвий акумулятор – взагалі має іншу будову, там немає рідкого електроліту, він у вигляді гелю. Тому виділення водню нема, як такого. До речі, його можна використовувати навіть в будинках, він абсолютно безпечний і вибухнути взагалі не може. Однак є один великий мінус, вартість удвічі-тричі вища, чим за якісну кислотну батарею.
Автор цього допису не приводить ще один цілком можливий фактор ризику вибуху акумулятора – це внутрішнє коротке замикання в акумуляторі, яке теж приводить до вибуху і горіння. Я був свідком такої аварії в невеликій акумуляторній кімнаті – всю кімнату заповнив їдкий дим і було багато сажі! Це був невеликий гелевий акумулятор на 7Агод.
Повиправляйте суттєву помилку – гелій і гель то є різні речі . Акумулятори є ГЕЛЕВІ , в них електроліт має вигляд ГЕЛЮ з вмістом сірчаної кислоти , кремоподібної чи сметанопожібної субстанції .
А ГЕЛІЙ то є ГАЗ.