Спалювання листя та рослинних залишків призводить до значних загроз. Дим від вогнищ у туманні дні може утворювати смог і надовго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП. Окрім того, потрапляючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.
В той же час опале листя та рослинні залишки можна перетворювати у цінне добриво. Оптимальним рішенням для утилізації рослинних залишків та органічних побутових відходів може стати компостна яма. Вона утилізує органіку, яку ощадливі господарі не викидають після прополки, а грамотно її переробляють на майбутнє добриво для грунту.
Це найбюджетніший гумус з усіх існуючих на сьогоднішній день. У процесі компостування здійснюється максимально прискорений процес розкладання завдяки різним мікроорганізмам, оскільки всередині ящика або ями для переробки бур’янів завжди підтримується однакова вологість і температура, яка більшою мірою сприяє активності різних бактерій. Після процесу переробки даним гумусом можна удобрювати не тільки вуличні грядки, але й кімнатні рослини.
Органічні відходи добре піддаються компостуванню – природному аеробному процесу розкладання за допомогою кисню та ґрунтових бактерій. Подрібнене листя різних порід дерев треба змішати із землею, гноєм або готовим компостом у співвідношенні 2:1 та додати кухонні відходи, скошену траву або ж трохи азотного добрива (сечі чи курячого посліду) Кожен вид органічних рештків необхідно укласти шарами, товщина яких не перевищує 15 сантиметрів, бо процес компостування загальмується.
Щоб отримати багате гумусом добриво, необхідно дотримуватись певних умов: місце для компостування повинно знаходитися за 15 метрів від джерела питної воли, бути у напівзатінку та добре провітрюватись; висота і ширина компостної маси не повинна перевищувати 100-150 сантиметрів, а от довжина може бути необмежена.
Компостування має три фази. На першій фазі компост саморозігрівається внаслідок хімічних реакцій до 65 градусів, при яких умирає більшість хвороботворних організмів і гине насіння бур’янів. Разом з тим органічні рештки розкладаються при інтенсивній діяльності бактерій і мікроорганізмів. Під час другої фази матеріали розкладаються на стійкі речовини, які утворюють гумус, температура починає знижуватися, компост стає бурого кольору і набуває структури ґрунту. А під час третьої – стає однорідним, пухким, темним і ґрунтом.
Для пришвидшення процесу компосту можна додавати спеціальні органічні добавки, які продаються у спеціалізованих магазинах.
Компостований матеріал на дотик повинен бути схожим на викручений рушник. Закладати його потрібно у верхній шар ґрунту на глибину 7-10 см. Господар, який зібрав у компост рослинні рештки з усієї городньої ділянки, наступного року отримає добрива для половини грядок.
Компостування це ефективно, екологічно, корисно для ґрунтів.
А щоб лишити заявку на безкоштовне вивезення опалого листя, ви можете звернутися до Контакт-центру Броварської міської ради за телефоном: 04594 6-11-11, 067 483-43-68, 093 170-82