Сьогодні значна частина людей часто дотримуються Великого посту не лише з огляду на віру, а й для того, щоб очистити свій організм та схуднути. Від яких продуктів все ж не варто відмовитися та як знайти розумну альтернативу радять працівники Міністерства охорони здоров’я.
Чим менше м’яса, тим краще
Один чи не з найбільших плюсів для здоров’я під час дотримання Великого посту – відмова від процесованого м’яса (ковбас, сардельок, копченостей), адже саме воно збільшує ризик деяких видів раку, а також гіпертензії та порушення обміну жирів. Натомість, зверніть увагу, що просто шматочок сала і печеного м’яса птиці ніякої загрози не становить.
Побільше овочів
Користь посту для здоров’я залежить насамперед від меню, якого ви будете дотримуватися. Адже якщо ви харчуватиметеся за так званим «раціоном бідних», коли їдять переважно рис, білий хліб і картоплю, то ви наражаєте себе на брак вітамінів та білкової їжі. Інший варіант – включити в щоденне меню багато різноманітної рослинної їжі, отримати вітаміни, мікроелементи, клітковину, і, як наслідок, мати здорові кишківник, судини, мозок, шкіру та зміцнений імунітет.
Варто засвоїти, що піст – це не лише вінегрет. Це також і пастернак, селера, кольрабі, ріпа, редис, чорнослив, порей, гострий перець, петрушка, черемша, часник, яблука, журавлина, обліпиха, зелений горошок, томатна паста, кукурудза і гриби.
Піст – привід згадати гриби
Білі гриби, печериці, шиїтаке, гливи та інші гриби містять багато амінокислоти глутатіону, клітковину бета-глюкан, мікроелемент селен, жир холін, вітамін D, антиоксидант ерготионеїн. Тобто це набір досить унікальних і дуже потрібних нутрієнтів. Дві порції грибів на тиждень можуть знизити ризик деменції в старшому віці.
Бобові – не лише квасоля
Бобові – це джерело повноцінного білка, тобто незамінних амінокислот. Їх можна додавати в супи та в салати, і робити із них паштети. Окрім того, сочевиця, горох, нут, квасоля та боби – це і повільні вуглеводи. Тобто вони не підвищують рівень цукру в крові стрімко.
Бобові можна вважати своєрідними мультивітамінними пігулками. Вони містять вітаміни групи В, необхідні для утворення нейромедіаторів, та такі мікроелементи як калій, фосфор, залізо, цинк і марганець.
Бобові – це клітковина (вуглеводи, які перетравлюють кишкові бактерії), а отже, здоровий кишківник і здоровий рівень холестерину. При цьому як бонус ми отримуємо деякі амінокислоти, вітамін К, а також жирні кислоти із коротким ланцюгом, які мають онкопротекторні властивості.
Низькожирова дієта є небезпечною
Великий піст передбачає майже повну відмову від масла, олій та жирів в складі тваринних продуктів. Що ж нам дає такий знежирений раціон?
Насамперед, варто розуміти, що жири – це не лише зайва вага і проблеми із серцем. У жирах є вітаміни А, Е і Д, холестерин та поліненасичені жирні кислоти. Без цих вітамінів не працюватиме як слід імунна система, погіршуватиметься зір, може порушитися обмін кальцію і біль вразливими стануть молекули тіла до атак вільних радикалів. Поліненасичені жирні кислоти потрібні імунній системі і мозку. А відсутність холестерину в раціоні збільшує ризик депресії та порушення утворення статевих гормонів.
Натомість низькожирові дієти можуть бути корисними для людей із ожирінням та порушеннями жирового обміну. Але їх слід дотримуватися місяцями та роками, а не 49 днів.
Що робити?
Їсти горіхи, льон, гарбузове та соняшникове насіння піст не забороняє. В них є вітамін Е та поліненасичені жирні кислоти, тож їх варто їсти справді багато.
Схуднення під час посту дещо звільнить запаси вітаміну Д жирової тканини, тому дотримуйтесь посту, але не зловживайте вуглеводами.
Поєднуйте горіхи і моркву чи курагу – так жиророзчинний про-вітамін А буде засвоюватися.
Не вдавайтеся до довгих тижнів смаження пісної їжі на соняшниковій олії. Зі скоринкою, звісно, смачніше. Але в соняшниковій олії багато омега-6 поліненасичених жирних кислот, які сприяють запаленню та атеросклерозу, а смаження створює канцерогенні сполуки.
Окрім того, «пісний» маргарин в печиві чи інших продуктах – це джерела транс-жирів, які є небезпечними для здоров’я. Вони збільшують запальний фон і сприяють розвитку серцево-судинних хвороб.
Що може замінити яйця та молоко
Яйця це збалансований і зручний продукт. В них є практично всі вітаміни, повноцінний білок та корисні жири: наприклад, холін та лецитин, потрібні для роботи нервової системи та печінки. Однак, якщо ви дотримуєтесь посту, то регулярно їжте соєві продукти, гарбузове та соняшникове насіння, кукурудзу та шпинат. Все це разом дещо замінить яйця.
А от пісною альтернативою кисломолочних продуктів може бути величезна миска квашеної капусти. Саме вона містить і співставну кількість кальцію, і пробіотичні лактобактерії.
Каші – це добре, але не постійно
Основним джерелом калорій в піст стають вуглеводи. З одного боку, це добре. В кашах – гречаній, перловій, пшеничній, пшоняній, вівсяній, кукурудзяній – крім вуглеводів, є клітковина, мікроелементи, вітаміни групи В та білок. Кожна із цих круп має свою суперсилу. Наприклад, перлова та вівсяна нормалізують рівень холестерину, кукурудзяна містить селен, а в гречаній багато заліза. Каші добре поєднуються з насінням гарбуза та льону і грибами.
З іншого боку, не варто зловживати і харчуватися самими лише вуглеводами, особливо білими хлібом, білим рисом і макаронами без нічого. Вони мають високий глікемічний індекс, і не містять нічого корисного. Саме такий раціон призводить до нестачі вітаміну В1, появі закрепів і набору ваги.