Російська економіка впевнено котиться у прірву. Центральний банк Росії-країни агресора вчора оприлюднив прогнози за якими падіння економіки цьогоріч становить 8%, інфляція 20%, а безробіття складе 9%. Реальне падіння рівня доходів 2022 року в Росії складе 10%
Що це означає для пересічного росіянина, який тихо сидить і дивиться на те, що в Україні відбувається повномасштабна війна?
Звичайні продукти та ліки подорожчають до 40%, заробітна плата, у кращому випадку, залишиться без змін, а безробіття стане нормою у великих містах.
Директор-розпорядник МВФ Кристаліна Ґеорґієва вперше заявила про можливий дефолт Росії. Спочатку це може бути технічний дефолт через складнощі з перерахунком грошей. Багато публічних російських компаній зараз також знаходяться на межі банкрутства.
Міністерство іноземних справ РФ не виключає, що в питанні санкцій вони «ще не дійшли до найгірших сценаріїв», оскільки наразі обговорюється черговий пакет економічних заходів, які ще більше ускладнять відносини. Так Сполучені Штати хочуть скасувати режим «найбільшого сприяння» в торгівлі між країнами, що призведе до суттєвих складнощів навіть у торгівлі звичайною продукцією.
За заявою спікера президента Росії Дмитра Пєскова вони очікують, що наслідком виходу міжнародних компаній з російського ринку буде «не мільйони робочих місць (!), а сотні тисяч». Росія в якості «помсти» обмежила експорт 200 товарів, дозвіл на продаж яких може надати лише урядова комісія. Це скоротить можливості бізнесу, знизить прибутковість або зробить виробництво збитковим і призведе лише до скорочення персоналу та доходів працівників.
300 іноземних компаній заявили про вихід з бізнесу з країни-агресора, або про його призупинення. Coca-Cola не хотіла цього робити, але широка акція в США за бойкот продукції виробника, вимусила її зробити заяву про припинення роботи. Уряд і парламент Росії своєю чергою заявили про можливу націоналізацію майна цих компаній, або про введення зовнішнього управління над ними. Разом з тим найбагатша людина РФ Володимир Потанін сказав, що такий крок поверне країну на сто років назад, у 1917 рік, наслідки якого Росія буде відчувати багато десятиліть потому.
Китайські компанії-виробники смартфонів, які займають 60% ринку Росії, заявили про те, що вони скоротять постачання вдвічі, або припинять їх взагалі. Це пов’язано з тим, що офіційний курс рубля суттєво відрізняється від реального, а також компанії не хочуть втратити ринки інших країн через запроваджені відносно РФ санкції.
Тож надія на те, що російський бізнес і держава зможуть отримувати підсанкційну високотехнологічну продукцію через Китай не справдилася. Піднебесна відхилила такі запити через страх поширити економічні санкції на себе.
Усе йде явно не за сценарієм керівництва країни, яка розв’язала війну в Україні. І це лише тільки початок.