Броварчанка Ольга Григорюк у міській лікарні провела всього ніч. А точніше, не зімкнула очей, як і решта її сусідок по палаті у відділенні травматології.
Не спали й усю ніч не вимикали світло. Жінка каже, що такої кількості тарганів в одному місці вона ще не бачила.
“Я лікувалася у нейрохірургічному відділенні, але там не виявилося вільних місць, мене тимчасово направили у травматологію. Побачене мене шокувало – в палаті безліч тарганів! Вони були всюди: в їжі, на предметах особистої гігієни. Не хочу думати, як почувалися лежачі пацієнти. Ми вимкнули світло всього на пів години, потім комусь знадобилося судно, лампочка засвітилася і я ледь стрималася, щоб не закричати. Підлога рухалася!” – розповіла “Громадському ревізору” Ольга Григорюк.
Жінка розповідає, що боялася їсти навіть домашню їжу та мало не сварилася з медсестрою, адже та вимагала тримати особисті речі в приліжковій тумбі, де звісно ж, облаштували собі житло прусаки. У відділенні нейрохірургії, куди Ольга ходила на процедури, ситуація з тарганами така сама.
“Я боюся уявити, що робиться у харчоблоці. Розумію, що приміщення старе, потребує ремонту, але ми живемо у ХХІ столітті та й мова йде не про підвал у будинку, а про лікарню, медичну установу, де над усе мають дотримуватися санітарних умов”.
Наступне її враження від броварської лікарні має запах тютюну й добряче псує повітря. Кімнату для зберігання пластикових відходів, по сусідству з палатами, “облаштували” під “курилку”. Насправді ніхто кімнату спеціально не облаштовував, туди просто ходять на перекур.
Зауважимо, згідно статті 13 Закону України №2899 «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», куріння тютюнових виробів забороняється не тільки у приміщенні, а й на території медичних закладів.
“Абсолютно всі курці лікарні, – стверджує Ольга, – медпрацівники, лікарі, навіть загіпсовані пацієнти з п’ятого поверху, спускаються на третій покурити. Звісно, що дим просочується в палати з пацієнтами. Не знаю, наскільки це прийнятно, але, наприклад, астматикам це загрожує погіршенням самопочуття”.
Жінка зверталася до медсестер, але ті тільки відмахувалися, мовляв, нічого страшного. Втім, реакція директора ББКЛ Валентина Багнюка на “курилку”, напевно, переконала медперсонал у протилежному.
“Сьогоднішнім наказом по лікарні (9 грудня – прим. ред.) завідувачу травматологічного відділення та старшій сестрі винесено догани. Помічених у порушенні працівників – оштрафовано. Поки що. Наступного разу буде звільнення кожного, хто наважиться покурити в приміщенні, без зволікань”, – заявив Валентин Багнюк.
З тарганами справи значно гірше. Комах неодноразово намагалися позбутися, але це не так просто навіть за умови новітніх досягнень у сфері дезінфекції. Валентин Віталійович каже, що прусаків труїли самостійно, запрошували спеціалістів – ефекту вистачало на кілька тижнів.
Головна проблема в боротьбі з прусаками в лікарнях – це постійна присутність в них пацієнтів і медичного персоналу. Раніше в українських лікарнях вже фіксувалися випадки сильного отруєння людей випарами від популярних інсектицидних препаратів. Саме тому кожен епізод з виведенням тарганів пов’язаний з великими ризиками.
“Спеціалісти пропонували нам потруїти тарганів раз і назавжди, але для того треба повністю вивільнити приміщення, що не можливо апріорі. Періодами комах менше, взимку до нас везуть усіх безхатченків, а вони привозять з собою “поповнення. Це складніша проблема, ніж покарати курців”, – додав головлікар.
А тим, хто вважає тарганів такими, що не несуть загрози людині, нагадаємо: науковці шкоду від тарганів для здоров’я людини називають блаттоптерозом. Цей термін охоплює алергію, перенесення яєць глистів, механічне пошкодження шкіри людини при укусах тарганів. Так – звичайні руді таргани здатні кусатися. Навіть в умовах нестачі води обгризати епітелій в носогубному трикутнику у сплячих людей, особливо дітей, а також об’їдати шкіру губ.
Домашні таргани є джерелом розповсюдження більше, ніж 50 видів хвороботворних мікробів (гепатит, туберкульоз та різні кишкові інфекції). Правда й те, що прусаки можуть залізти людині у вухо. Вони ведуть нічний спосіб життя і виповзають зі своїх укриттів тоді, коли людина спить. Комахи можуть повзати по тілу людини і якщо вона міцно спить залізти їй у вухо, прийнявши слуховий прохід за відмінний притулок.