Учора Синод Православної Церкви України прийняв рішення надати можливість віруючим святкувати Різдво Христове за новим стилем, тобто 25 грудня
Радше це зроблено більше як виключення, ніж встановлено за правило. Та пов’язано насамперед з тим, що багато українських християн через війну опинилися за кордоном. Саме тому вчора було прийнято ще одне рішення – про створення «Місії капеланської допомоги вірним ПЦУ, які внаслідок війни тимчасово перебувають поза межами України» (Капеланську місію ПЦУ).
В Європі та інших країнах, де вимушено перебувають наші громадяни, усі православні церкви святкують Різдво саме 25 грудня. А 7 січня, коли за традицією святкують православні українці, у інших країнах немає святкових богослужінь, а можливо й богослужінь взагалі.
Втім, питання про перенесення святкування православного Різдва з 7 січня на 25 грудня в Україні обговорюється від моменту надання ПЦУ Томоса. Православні по всьому світу шанують народження Христа саме 25 грудня, крім однієї країни. Тільки там, де присутня російська Православна Церква, це свято припадає на початок року – 7 січня. Московіти вказують, що це старі традиції, як і використання церковно-слов’янської мови XIX століття.
Насправді життя все розставляє на свої місця, оскільки людям зручно проводити служби українською мовою, а не мовою, яку майже ніхто не розуміє. Усе наше життя відбувається за звичайним для всього світу григоріанським календарем. Тому логічним буде святкування Різдва за календарем, за яким ми живемо з 1917 року – григоріанським.
У той же час, щоб дати можливість кожному віруючому самостійно приймати рішення щодо визначення дня святкування, Православна Церква України цього року порахує кількість віруючих як за кордоном, так і в нашій країні, для розуміння своїх подальших дій. І якщо минулого року ПЦУ заборонила відзначати свято 25 грудня, то можливо у найближчі роки більшість церков проводитиме різдвяні богослужіння і 25 грудня, і 7 січня.
Студент Київської православної богословської Академії Олексій Дорошенко