Споживачі, які опалюють свої оселі електричними котлами квітневі платіжки за електроенергію отримають з неприємним «сюрпризом»: запровадженої з початку року компенсації за опалення не буде, через зростання тарифу на електроенергію до 1,68 грн за кВт∙годину.
Кабінет міністрів встановив порядок надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії. Компенсація надходила на рахунки постачальників електроенергії з подальшим їх зарахуванням, як часткова оплата за спожиту у I кварталі 2021 року електричну енергію, на особові рахунки споживачів. На цей же період уряд зафіксував тариф на електроенергію на рівні 1,68 грн за кВт∙год, а потім продовжив його дію на квітень, а тепер вирішив не змінювати тариф ще й у травні та червні – відповідний проект постанови уряд ухвалить наступного тижня.
Але уряд не продовжив на квітень дію компенсації за електроопалення, тоді як до 2019 року, коли тарифи для населення встановлював державний Регулятор (НКРЕКП), було чітко визначено, що «населенню, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних у встановленому порядку електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості)», у період з 01 жовтня по 30 квітня (включно) за обсяг, спожитий до 3000 кВт∙год електроенергії на місяць тариф – 0,9 грн за кВт∙год.
Споживачі з електроопаленням отримали місячний ліміт споживання електроенергії обсягом 3000 кВт∙год, більшу частину якої можна споживати вночі за ціною вдвічі нижчою, ніж вдень. І уряд не скасовував дію цієї норми.
Отже, з огляду на запроваджений раніше НКРЕКП термін дії опалювального сезону до 30 квітня для тих, хто опалює домівки електрикою, було б логічним, щоб Кабмін у постанові про продовження дії фіксованого тарифу (1,68 грн за кВт∙год) ще й продовжив би по квітень дію компенсації за електроопалення. Адже споживачі більшості приватних будинків були змушені вмикати електрокотли, бо у перший же тиждень квітня температура впала до 14-16 градусів.
Але тепер через колізію нормотворчого законодавства споживачі не отримають у квітні компенсацію на опалення електрикою. В платіжках в графі Розрахунки зникне строчка «Компенсація» – в середньому одне домогосподарство отримувало часткову компенсацію в розмірі майже 1250 грн.
«Скасування зонних коефіцієнтів не розглядається»
Доцільно зауважити, що в помешканнях з електричними котлами, де встановлені дво- та тризонні лічильники електричної енергії, понижуючі коефіцієнти дво- та тризонного обліку спожитої електричної енергії продовжують діяти – детальніше про їх розмір можна прочитати тут. Тому у разі встановлення, до прикладу, двозонного обліку електричної енергії, її ціна у нічний час (з 23-ї години до 7-ї години) на 50% менша. В інші години доби діє повний тариф – 1,68 грн за кВт∙годину.
Як повідомляє «Главком», посилаючись на власні джерела, скасування зонних коефіцієнтів не розглядається навіть у середньостроковій перспективі». А от тариф на електроенергію для побутових споживачів з 1 липня 2021 року, скоріш за все, уряд припинить регулювати. Це означає, що ціна електроенергії почне формуватися на ринкових умовах, вона зрівняється з ціною для промисловості, тобто може відразу підскочити до 3,2 – 3,5 грн за кВт∙годину.
Тепер коефіцієнти застосовуватимуться до тарифу, який зріс з 0,9 грн до 1,68 грн за кВт-годину. Тобто починаючи з січня нічна електроенергія тепер коштує не 0,45 грн за кВт-годину (0,9 грн : 2 = 0,45 грн), а 0,84 грн (1,68 грн : 2 = 0,84 грн), тобто майже вдвічі більше, ніж було. Для будинків з електричним опаленням встановлено місячний ліміт споживання 3000 кВт-годин, в межах якого діють нічні тарифи – цей ліміт діє, як уже згадувалося, на період опалювального сезону – з 01 жовтня по 30 квітня (включно). І хоча споживач зазвичай намагається вкластися в цей ліміт, це все одно досить великі обсяги споживання, тому доводиться викладати кругленьку суму, а запроваджена урядом компенсація діяла лише до 31 березня.
До прикладу, якщо за опалення будинку лише нічною електроенергією електричним котлом потужністю 10 кВт (розрахований на опалення будинку площею до 100 квадратних метрів) разом з денним споживання господар раніше платив близько 1,4 тис грн на місяць, то з нового року сума платежу (без урахування послуги за розподіл) зросла до майже 2,7 тис грн, тобто майже вдвічі.
Якщо ж з липня електроенергія подорожчає до 3,5 грн, тоді в наступний опалювальний сезон за опалення будинку площею близько 100 квадратних метрів доведеться викласти вдвічі більше – понад 5 тис грн – і це за умови, що уряд не скасує дію вище згаданих понижуючих коефіцієнтів дво- та тризонного обліку спожитої електричної енергії.
