Погода цього літа видалася особливо спекотною. Температура повітря постійно підіймається до позначки +35°С і навіть вище. У такий період особливо багато людей починають страждати від найрізноманітніших теплових травм: від теплових ударів до виснаження чи пітниці. Про те, як вберегти своє здоров’я під час екстремальної спеки, розповідає директорка амбулаторії №1, лікар загальної практики сімейної медицини Людмила Темченко.
Теплові травми варто вміти розпізнати
Більшість людей чули лише про теплові удари. Одначе насправді медицина визначає набагато більше так званих «теплових травм» – реакцій організму на тривале перебування на спеці.
Як зазначає Людмила Темченко, до найпоширеніших теплових травм відносяться: тепловий удар, пітниця, теплові судоми та теплове виснаження. І у кожної з них є свої симптоми та свій алгоритм дій. Тому так важливо вміти розпізнати тип травми, щоб якомога швидше та якісніше надати потерпілому допомогу.
Тепловий удар. Його найголовнішими ознаками є підвищення температури тіла до 39º та вище, нудота, головний біль, невиразна мова, дезорієнтація, надмірна сухість (або навпаки, вологість) та почервоніння шкіри. У найтяжчих випадках може виникнути втрата свідомості.
«Це – чи не найскладніший тип теплових травм. Тому в першу чергу потрібно викликати екстрену медичну допомогу. Поки очікується приїзд медиків, необхідно зайти до прохолодного приміщення та зняти одяг. Охолодитися допоможуть компреси зі змоченої у воді тканини або прохолодна ванна», – підкреслює Темченко.
Теплове виснаження. Основними ознаками такого стану є головний біль, слабкість, нудота, запаморочення та сильне потовиділення. Для того, щоб стабілізувати самопочуття, рекомендується увійти до прохолодного приміщення та зняти зайвий одяг. Потерпілому потрібно пити прохолодну воду маленькими ковтками. За можливості – прикладати компреси зі змоченої у воді тканиною. Якщо до теплового виснаження додається блювання, або ж стан не покращується вже понад годину – варто викликати екстрену медичну допомогу.
Теплові судоми. «Не кожен знає, але від перегрівання бувають судоми чи біль в м’язах. Якщо таке трапилось, потрібно терміново зайти до прохолодної кімнати та випити прохолодної води. Допоки судоми не минуть, потрібно уникати фізичної активності. Особливо такий стан небезпечний для тих, в кого є проблеми з серцем. Тож їм та пацієнтам, у яких судоми тривають понад годину, без виклику медиків не обійтися», – наголошує Темченко.
Пітниця. Це – чи не найнеприємніша проблема, яка може виникнути через перегрівання. Для пітниці характерні яскраво-червоні висипання на шкіри,особливо у верхній частині грудної клітини. Найчастіше симптоми зникають самі по собі, коли людина нарешті потрапляє до прохолодного середовища. Пришвидшити процес допоможе нанесення спеціальної присипки на ділянку з висипом, але ні в якому разі не рекомендується користуватися маззю чи кремом.
Загальні рекомендації
Людмила Темченко підкреслює, що основне рятівне правило у спеку – пити якомога більше води: «Дуже бажано, щоб це була звичайна питна вода, а не лимонади чи соки, адже після них спрага лише посилюється. Особливо важливо підтримувати водний баланс у нормі людям літнього віку та дітям: їм потрібно пити багато води навіть тоді, коли вони не відчувають спрагу».
За словами лікарки, у період літньої спеки основний прийом їжі рекомендується перенести на вечірні години. Рекомендується відмовитися від «важких» для шлунку страв з підвищеним вмістом жирів і надати перевагу більш корисним наїдкам. Також на цей час варто обмежити споживання алкогольних напоїв.
Особливу увагу варто приділити одягу: він має бути легким, з натуральних тканин та нещільно прилягати до тіла. Недоцільним буде надмірне використання кремів та інших косметичних засобів, які порушують нормальне функціонування шкіряного покриву.
І, звісно ж, намагайтеся уникати тривалого перебування на відкритому повітрі з 11:00 до 18:00, адже у цей період спостерігається і підвищена спека. Тож прогулянки краще перенести на вранішній чи вечірній час.
Катерина Білецька