Територіальна громада Броварів візьме участь у будівництві сміттєпереробного заводу – таке рішення ухвалили на сесії Броварської міськради 26 січня
Нагадаємо, Меморандум про співпрацю щодо створення на Київщині заводу з перероблення побутових відходів, уклали 8-го вересня 2022 року. Документ скріпили підписами Броварська, Бориспільська, Фастівська міськради та Київська обладмінстрація.
Тому є нагальна потреба. Єдиний сміттєвий полігон “Десна-2”, куди, крім Броварського району звозить сміття ще й Київ, з 2006 року працює на межі. Тож будівництво нового заводу, який обслуговуватиме три громади: Бориспільську, Фастівську, Броварську, а також Лівобережжя Київщини, – стане справжнім вирішенням проблеми.
Тоді ж підписанти Меморандуму за участі Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, узгодили будівництво одразу двох потужностей: у Бориспільській громаді – завод із сортування та спалювання сміття, а у Фастівській громаді – сміттєсортувальний завод.
Так, перероблятимуть харчові відходи з подальшим виробництвом біометану.
Також буде глибоке сортування відходів із виділенням металобрухту, скла і пластика.
Отже, рішенням депутатів, для будівництва заводів громади створять ТОВ “Вейст Енерджи Альта”. У складі товариства буде чотири засновника з частками статутного капіталу:
- КП “Бровари – Благоустрій”, 900 тис. грн;
- КП “ЕКО-СІТІ” Бориспільської міськради, 2 млн. 610 тис. грн.
- КП “Фастівське бюро технічної інвентаризації”, 1 млн. 500 тис. грн;
- Польський інвестор, компанія REMKO SP. Z O.O, 4 млн. 990 тис. грн.
Земельну ділянку для будівництва виділено в межах Бориспільської громади. Запланована потужність для Броварської і Бориспільської громад – 110–120 тис. тонн відходів на рік, Фастівській – 35–100 тис. тонн на рік.
До слова, у червні 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про управління відходами». Як йдеться у пояснювальній записці до закону, в Україні щорічно утворюється близько 400 мільйонів тон відходів, і тільки 6 відсотків з них переробляється. Щодо країн Євросоюзу, то там переробляють та повторно використовують близько 40%.
Коли Україна підписала Угоду про асоціацію з Європейським союзом, то взяла на себе зобов’язання і адаптувати поводження з відходами, щоб звести до мінімуму шкоду для людей та навколишнього середовища від сміття. Ухвалений закон впроваджує в Україні основні положення Директиви Європейського парламенту та Ради щодо відходів.
Закон набирає чинності у червні 2023 року, а це означає, що у 2025 – 2030 роках маємо створити в Україні сміттєперереробну інфраструктуру, залучаючи інвесторів з-за кордону та адаптувати сміттєвалища до європейських норм і ліквідувати старі.