Угода про асоціацію України з ЄС поставила перед нашою державою цілий ряд умов. Серед них – вимога прийняття європейського законодавства у сфері управління відходами. Впровадження відповідних норм не лише покращить екологічну ситуацію в країні, але й наблизить нас до вступу в ЄС.
Що регламентує новий закон?
Закон про управління відходами набуває чинності в липні. Згідно до інформації Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, він має на меті:
- впровадити європейську ієрархію поводження із відходами,
- організувати планування системи управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях,
- закрити старі сміттєзвалища, а ті, що залишаться, привести до європейських норм.
- створити умови для побудови в Україні сучасної сміттєпереробної інфраструктури за європейськими правилами і відкрити кордони для інвесторів.
- встановити принцип «забруднювач платить»
- впровадити розширену відповідальність виробника, коли виробник продукції буде зобов’язаний забезпечити повну утилізацію упаковки, яку випустив на ринок разом із товарами.
Готуймося до додаткових сміттєвих відер у домівках
Зважаючи, що до введення Закону в дію лишилося кілька місяців, і готуватися потрібно вже зараз, в Броварській міській раді сьогодні відбулася нарада представників УБЖКГІТ, компанії-перевізника сміття в Броварах ТОВ «Селтік ТБО» та комунальних ЖЕКів. Метою наради стало обговорення попередніх планів на впровадження заходів з роздільного збору сміття у нашій громаді.
«Від населення вимагатиметься сортування сміття. Це тепер дійсно увійде в обов’язок. Також ми як орган місцевого самоврядування повинні будемо провести інформаційну кампанію серед населення щоб спонукати його відповідально статися до цього обов’язку. Допомагати донести цю інформацію броварчанам мають управляючі організації та ЖЕКи. Також у нашій громаді має бути розроблена програма управління відходами», – зазначила начальниця управління БЖКГІТ Світлана Решетова.
Тож вже невдовзі усім нам доведеться приготуватися до появи не одного, а одразу кількох відер\коробок для сміття у наших домівках. Все, як у Європі.
Як збираються організувати роздільне вивезення сміття у Броварах
Про попередні плани на організацію самого процесу вивезення сміття «Громадському ревізору» розповіла Ірина Федорченко, керівник «Селтік ТБО»: «Ми розробляємо плани на вивезення відходів як для приватного сектору, так і для багатоповерхової забудови. Це будуть абсолютно нові схеми вивозу сміття. Попередньо, плануємо вивозити різні типи відходів різними автомобілями у різні дні».
Тобто, наразі плани є наступними:
- Для мешканців приватного сектору хочуть ввести декілька видів різнокольорових пакетів та забирати їх у різні дні. Про графіки вивезення різновидів сміття у той чи інший день мешканців інформуватимуть заздалегідь. Наприклад, для паперу можуть ввести сині пакети, та забирати їх щопонеділка. Для скла – жовті, та вивозити їх щовівторка. Для пластику – блакитні й забирати їх у середу.
- Для жителів багатоповерхівок планується встановлення спеціальних майданчиків для роздільного збору сміття. Його також вивозитимуть по дням. Наприклад, у понеділок сміттєвоз позбирає відходи з контейнерів для пластику, у вівторок – з контейнерів для паперу тощо. Директорам ЖЕКів надали доручення передбачити можливість встановлення контейнерів біля кожного будинку (знайти місце).
«Люди мають привчитися до того, що певний тип сміття вивозитиметься у конкретний день», – додає Федорченко. Також запланували провести експеримент по впровадженню вищевказаного плану у кількох дворах міста щоб подивитися, чи працюватиме це на практиці.
Зазначимо, що ці напрацювання – лише попередні. Найближчим часом очікуються детальні роз’яснення від Кабміну по вищезгаданому Закону. У міста ж є кілька місяців до того, щоб підготуватися та зробити чималий крок до покращення ситуації щодо поводження з відходами