Наш телеграм: https://t.me/bro_revisor
Йде багато розмов про те чи вистачить нашій країні зерна та інших продуктів до наступного літа? Дехто починає розганяти зраду. Тому вирішили розібратися в цьому питанні
Минулий рік був рекордним для аграріїв: Україна зібрала 46 млн т зерна. І це лише офіційно. Реальні цифри можуть бути більшими на 20% завдяки «тіньовому» сектору. Споживаємо ми лише 7,5 млн т при тому, що левова частка йде на корми і лише чверть на харчування. Станом на 1 квітня на складах залишалося 17,3 млн т зернових минулого врожаю, що могло б забезпечити Україну два роки поспіль.
А з урахуванням кукурудзи та соняшника врожай-2021 був 106 млн. т. Цьогоріч планувалося, що наші аграрії зберуть 115 млн т. Але війна внесла свої корективи і врожай може становити до 80 млн т, чого виставить і для внутрішнього поживання і для продажу за кордон.
Зараз будь-який український фермер може продати зібране або перекупникам, або сам організувати доставку в сусідні країни, де йому одразу готові сплатити на 30% більше. Але переважна частка виробників не хоче цим займатися, продаючи врожай як минулого так і цього року на місті або в портах. Тобто продукція є в достатній кількості і вона продається потрохи за кордон, що дає впевненість у тому, що наступної весни аграрії зможуть, як зазвичай, провести посівну кампанію.
Держава зараз активно задіяна в експорті продовольства, тому в будь-який момент може «закрити» кордон, якщо буде бачити потребу всередині країни.
Тому варто очікувати зростання вартості продуктів харчування до кінця року на 10%, але не буде жодного дефіциту або суттєвого зростання вартості по соціальним продуктам.
Олександра Громовець