Кожної осені Бровари окутуються павутиною диму. Причина – активне спалення опалого листя мешканцями приватного сектору. Багато хто навіть не задумується про те, що такі дії наносять чималої шкоди не тільки екології, а й здоров’ю людей. Мотивація паліїв листя проста: його нікуди дівати. Та чи насправді це так? «Громадський ревізор» розповідає про ініціативи та пропозиції, які допоможуть уникнути спалювання опалого листя.
Найкращий вихід – компостування
Чи не найліпшим варіантом позбутися органічних відходів (в тому числі і опалого листя) є їхнє компостування. На подвір’ї приватного будинку можна виокремити невелику ділянку та спорудити на ній компостну яму. Бажано, щоб це місце було у затінку, аби на нього не потрапляло пряме сонячне проміння. Також спеціалісти радять контролювати ширину та висоту компостної маси, яка не повинна перевищувати 1,5 метра.
Готовий рослинний компост можна використовувати як високоякісне органічне добриво для садових та городніх рослин. І головне – воно буде абсолютно екологічним та не впливатиме на біологічні характеристики рослин.
Вивіз опалого листя: чи це реально?
Одначе практика показує, що компостування підходить далеко не кожному. У когось для цього немає вільного місця, хтось просто не бажає займатися цією справою. А отже напрошується ідея щодо організації вивозу опалого листя за аналогією зі звичайним сміттям.
Це питання гостро зацікавило Володимира Левенцова – активіста, правозахисника та члена Команди Ігоря Сапожка «Єдність». «Я проживаю у районі Старого міста. Для нас проблема зі спалюванням листя та бур’янів є особливо болючою, адже поруч знаходиться приватний сектор, мешканці якого часто вдаються до подібних дій. Весь район і справді страждає від задимлення: дихати стає неможливо ані вдень, ані вночі.
Саме тому і постало питання щодо централізованого вивезення такого сміття. Як один із варіантів вирішення проблем було запропоновано домовитися про співпрацю з «СЕЛТІК-ТБО» (компанія, яка відповідає за вивіз сміття у Броварах) та організувати окремі пакети певного кольору, які будуть призначені саме для опалого листя. У подальшому такий тип сміття можна з легкістю утилізувати через компостування, при цьому не завдаючи шкоди екології. Вже за місяць від першочергового обсягу відходів лишається лише 5-7 відсотків.
Наразі це питання перебуває на стадії обговорення. Чи будуть пакети доречними, чи буде ними зручно користуватися – дізнаємося вже після більш конкретних переговорів з «СЕЛТІКОМ» та мешканцями приватних садиб. Час у нас ще є, бо ж активне спалення листя починається в середині вересня, – розповідає Володимир Левенцов.
Посилення відповідальності – це необхідність
Окрім того Володимир Левенцов наголошує на необхідності посилювати відповідальність за спалення сміття. Спалення сміття – це порушення закону.
«На мою думку, палії сміття не усвідомлюють, наскільки велику шкоду приносять їхні дії. До населення потрібно активніше доносити інформацію, чому не можна цього робити: ставити відповідні борди, поширювати рекламу тощо. Зрештою, варто організовувати добровільні патрулі чи залучати до допомоги поліцію. Впевнений, що лише таким чином вдасться хоч трохи покращити ситуацію зі спаленням сміття у місті», – резюмував Володимир Левенцов.