Президент Володимир Зеленський підписав 21 квітня закон щодо призову на військову службу резервістів у особливий період без оголошення мобілізації.
Про це повідомили у пресслужбі Офісу президента.
Мова йде про закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» № 1357-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 30 березня з ініціативи глави держави.
«Цей документ удосконалює вимоги щодо комплектування Збройних сил України та інших військових формувань резервістами (військово-навченими особами з бойовим досвідом) в особливий період без оголошення мобілізації», – пояснили на Банковій.
Насамперед призиватимуть людей, котрі вже мають бойовий досвід. Рішення про проведення такого призову ухвалюватиме президент України за поданням Головнокомандувача ЗСУ. У рішенні визначатимуться категорії резервістів, яких необхідно буде призивати, завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову тощо.
За резервістами будуть зберігатися місце роботи, середня зарплата та інші соцгарантії. Крім того, молодим людям протягом шести місяців після припинення такої служби обіцяють сприяти в працевлаштуванні. Також запроваджується кримінальна відповідальність за ухилення від призову в особливий період; від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів. Ухилянтам загрожує позбавлення волі строком від трьох до п’яти років.
Зокрема, передбачається створення на базі військкоматів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки; упорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Відповідно до закону, резервісти повинні відвідувати центри комплектації регулярно.
Порушення правил військового обліку пропонують карати штрафом від 510 до 850 гривень, за повторне порушення – 850-1700 гривень.
За порушення мобілізаційної підготовки хочуть штрафувати на 1700-3400 гривень для громадян, на 3400-5100 гривень – для посадових осіб, а при можливому повторному порушенні загрожують штрафи від 3400 до 5100 гривень (для громадян) і від 5100 до 8500 гривень (для посадових осіб);
Нововведення дадуть змогу «оперативно доукомплектувати резервістами військові частини всіх сил оборони держави, чим суттєво підвищити їхню боєздатність під час військової агресії, що стрімко наростає, а також швидко збільшити бойовий потенціал сил оборони».
Однак цим владним очікуванням не судилося швидко збутися. Закон не продуманий та має купу недоліків.
Про це в коментарі «Громадському ревізору» заявив військовий експерт, полковник запасу Збройних Сил Олег Жданов.
«Закон не має системного підходу у комплектації ЗСУ. Ми не можемо укомплектувати армію за рахунок контрактників, тому приймаємо закон термінового закриття дірок.
Ці нововведення однаково не будуть повноцінно працювати в суспільстві, як того очікують на Банковій. По-людськи, резервіст має бути попередженим, що його призивають. Він має кілька днів аби владнати всі питання на роботі та вдома. Насправді, йому вручать повістку і дадуть півгодини на збори», – пояснив Жданов.
Більшості резервістів закон взагалі не торкнеться, тільки тих, кого, простіше кажучи, легко знайти.
«Щоб правила спрацювали так, як того хоче президент, резервіст має бути офіційно працевлаштованим та проживати за адресою реєстрації. Інакше, його не знайдуть, а працюючі не офіційно втратять соцзахист. Ніхто не буде зберігати їм робочі місця, як то обіцяє закон. Повне збереження передбачається тільки при загальній мобілізації», – додав експерт.