Сьогодні, 14-го червня, відзначається Всесвітній День донора крові. Кожна третя людина у світі хоча б раз у житті потребує переливання. Донорської крові в Україні критично бракує
Хто може стати донором?
Донором крові може стати кожен охочий віком від вісімнадцяти до шістдесяти років, у якого відсутні протипоказання для донації, визначені Міністерством охорони здоров’я України: венеричні захворювання, ВІЛ, гепатит, туберкульоз, психічні захворювання, злоякісні новоутворення, ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, пороки серця, атеросклероз, тромбофлебіт, бронхіальна астма, гострота зору, моче-жовчнокамінна хвороба, виразка шлунку, залежність від алкоголю та наркотиків, операції в т.ч. аборт, пірсинг, тату, період вагітності та лактації, ГРЗ, грип, ангіна, інші запальні захворювання, алергічні захворювання, період менструації…
Існує міф, що буди донором необхідно лише людям з рідкісною четвертою групою крові. Але це не так.
«Нещодавно навпаки була гостра потреба другої позитивної групи крові. Трапляються різні випадки. Ми приймаємо абсолютно різних донорів, тому що запас якийсь повинен бути завжди»,– резюмувала лікарка-терапевт КНП КОР «Київський обласний центр служби крові» Тетяна Бондарук.
Як проходить кроводача?
Процедура здавання цільної крові складається з двох частин – медогляду та кроводачі, займає вона максимум 40 хвилин.
Для початку кожному пацієнту видається «Анкета донора», що заповнюється ним самостійно або за допомогою медичного реєстратора.З документів обов’язково треба мати при собі паспорт та ідентифікаційний код.
Далі необхідно підписати заяву про згоду на обробку персональних даних. І тоді вже можна переходити до лаборанта для визначення у донора групи крові та рівня гемоглобіну. Для проведення цього аналізу використовується капілярна кров.
Після цього проводиться бесіда з лікарем терапевтом. У донора вимірюється тиск і пульс. Лікар переглядає заповнену анкету і, при необхідності, ставить додаткові питання щодо стану здоров’я і стиля життя, а також оцінює показники гемоглобіну. Якщо за станом здоров’я можна бути донором – тоді запрошують на кроводачу. Сама вона проходить у спеціально обладнаному кабінеті –маніпуляційній. Медсестра бере дозу крові в разовий стерильний полімерний контейнер (гемакон), що робить процедуру здачі крові інфекційно безпечною для донора.
Для донації необхідно 450 мл крові та окремо береться в пробірку 20 мл для аналізу на захворювання, що передаються через кров – ВІЛ, СНІД, сифіліс, гепатит B і С, а також печінкові показники.
Після процедури медсестра накладає на місце пункції пов’язку, яку не слід знімати протягом 2 годин.
Крім оплати обіду від українського банку крові у розмірі 67 гривень, донор отримує соціальні гарантії: право не йти на роботу в день проведення маніпуляції та право на додатковий вихідний, який можна взяти в будь-який момент протягом року, або обміняти на грошову компенсацію.
Щоб отримати звання Почесного донора України, необхідно зробити 40 безкоштовних кроводач.
У Броварах прийом донорів проходить у Відділенні трансфузіології – КНП «Броварська БКЛ» з понеділка по четвер з 8.00 до 11.00.
Пам’ятайте, що ваші 450мл крові можуть врятувати комусь життя.