Дії попередньої влади в народі часто називають цирком. Але наразі цирк поїхав… Змінилося керівництво багатьох міських установ, в тому числі і броварського басейну «Купава». Саме про цей олімпійський об’єкт далі піде мова.
СКАНДАЛЬНИЙ 2014‑Й РІК
8 січня 2014 року в Броварах приймають з офіційним візитом тодішнього прем’єр-міністра Миколу Азарова, за місяць до звільнення. Того дня він відкривав у Броварах олімпійський басейн «Купава» після масштабної реконструкції. Міністр молоді та спорту новий басейн схвалив. Мовляв, усі вимоги по вентиляції, каналізації та іншим інженерним тонкощам виконані. Усе це, на щастя, обійшлося у 42 мільйона гривень. На тому й розійшлися.
Багато хто застерігав, що «Купаву» чекає доля басейну школи №9. І заняття тут будуть виключно платними. Та попри усі побоювання нині басейн має свої олімпійські 50 метрів, оновлені комунікації та нового керівника.
ВИБОРИ…
Після гучного усунення тодішнього директора Тетяни Федоренко, дружини відомого на всю країну «масажиста» Азарова, на посаду нового керманича оголосили публічний конкурс. Основних кандидатів було четверо: Віталій Кершков, Станіслав Долінін, Олександр Чабанюк та Сергій Бреус.
За результатами онлайн голосування переміг Сергій Бреус. Люди йому повірили, адже він має численні спортивні здобутки. Тоді ж мер Броварів схвалив результати голосування та спершу призначив Сергія Бреуса не директором, а лише виконуючим обов’язки… На один місяць.
Як бачимо, із випробувальним терміном чемпіон-директор впорався. І вже майже рік керує «Купавою». Обрали його на цю посаду не просто так. У Сергія Бреуса, крім спортивних досягнень, були аж надто привабливі обіцянки. Але чи всі з них втілилися в життя?
ПЛАВАННЯ – ДОСТУПНИЙ ВИД СПОРТУ
Чи доступні послуги басейну «Купава»? Питання риторичне. Для дитини на місяць 280 гривень за 8 відвідувань. І хоч круть, хоч верть, а відходити усі мусиш, бо «згорять». Це незручно, кажуть відвідувачі. І наступного разу добре думають, чи вкладати гроші саме в цей заклад.
Директор «Купави» Сергій Бреус каже, що ціни й без того демократичні і навіть зараз піднімати їх ніхто не збирається. «На даний момент ці абонементи розраховані на тренерів, що проводять групові заняття. Це все для того, щоб стабілізувати їх зарплату. Це ще робиться для того, аби розвити у дитини відчуття дисципліни», – розповідає директор басейну.
До речі, на сайті немає жодної інформації про тренерів. Хто вони, звідки, що закінчували, яку мають категорію? На наше прохання розповісти бодай телефоном, якого тренера краще обрати, у «Купаві» відповідають не дуже чемно, а інформацію або не надають, або не володіють нею. Таку поведінку Сергій Бреус пояснює низькими статками персоналу. Тут він спіймав себе на слові, адже гідні зарплати – це один з пунктів його перевиборчої програми, який так і залишився на папері.
НАЗАД ДО СРСР
Наступна обіцянка – підвищити рівень надання послуг співробітниками басейну. Броварчани плекали надію, що сервіс покращиться. Звісно ніхто не сподівався за рік досягнути європейського рівня, але як мінімум на більш цивілізовані послуги розраховували.
Втім зміна директора ніяк не вплинула на «співробітниць- церберів», які відкритого хамлять відвідувачам. Навіть за те, що візитер не хоче залишати своє взуття в передпокої, погрожують не видати номерок, розповідають броварчани. В немилість можна потрапити і просто йдучи до дзеркала, яке висить в холі, не змінивши взуття.
«Відчуваєш себе учнем, якого директор спіймав на гарячому», – поділилась враженням одна з матусь, яка чекала дитину з тренування.
ШКІЛЬНИЙ БАСЕЙН?.. НІ, НЕ ЧУЛИ
Як спортсмен-чемпіон Сергій Бреус звісно обіцяв розробити програму розвитку плавання – від шкільного басейну до виховання олімпійців.
З’ясувалося, що школярів у новенькій «Купаві» давно не бачили. Тож виходить, що молоду зміну ніхто не готує? Директор пояснює це батьківськими лінощами. Мовляв, уроки фізкультури в басейні для батьків – додаткове навантаження. Оскільки дітям потрібно й шапочку, й купальний костюм не забути покласти. На додачу до книжок і обідів.
Батьки подейкують, що сам директор не хоче, аби малеча займалася у басейні. Навіть були варіації на тему, що дитяче волосся забиває систему фільтрації.
З того, що побачив наш кореспондент, можна сказати, що басейн заповнений наполовину. Діти тренуються, але не по міській пільговій програмі, а уроки фізкультури, на жаль, там не проводять.
Не ходять на безкоштовні водні процедури й так звані незахищені верстви населення: ветерани, чорнобильці, діти-сироти. А мали б, принаймні, їм таке обіцяли. Зараз Сергій Бреус думку змінив і каже, що «Купава» – це не фітнес-клуб, а олімпійська база. Втім, навіть такий гучний статус не повинен зачиняти двері перед усіма охочими.
МІСЬКІ, ОБЛАСНІ, ВСЕУКРАЇНСЬКІ ТА МІЖНАРОДНІ ЗМАГАННЯ
В «Купаві» проводитимуть змагання та збори – планував Сергій Бреус рік тому. Так, під час нашої зустрічі з ним тут тренувалися спортсмени з Рівного. Зі змаганнями складніше. Якщо всеукраїнські чемпіонати ще можна провести, то про міжнародні варто забути. У басейні відсутня система електронної фіксації результатів запливів. «Ми досі змушені використовувати ручні секундоміри. Це прийнятно для деяких внутрішніх змагань, навіть для невеликих міжнародних за участі найближчих сусідів – Білорусі чи Молдови. Але той же рекорд України – не кажучи вже про рекорди Європи чи світу – може зафіксувати лише спеціальна електронна система. Це коштовна річ, однак вона обов’язково має тут бути», – говорить Сергій Бреус.
Потенційно ж басейн може стати ідеальним майданчиком для проведення міжнародних спортивних форумів, навіть якщо говорити про розташування, адже ми дуже близько від Києва і маємо пряме сполучення з Борисполем. Однак над басейном, як потужним спортивним об’єктом, потрібно ще дуже багато працювати.
«НЕ» РЕНТАБЕЛЬНА «КУПАВА»
Чи не найамбітніше гасло – зробити басейн прибутковим. Втім, а віз і нині там – чергова обіцянка не виконана.
На сьогодні основне джерело доходу – це продаж абонементів. У «Купаві» є платні групи, з якими працюють тренери. Це нормальний комерційний процес. Нещодавно тут відкрили тренажерну залу і до неї також продаються абонементи. Але не в тому обсязі, в якому хотілося б.
Причина банальна: броварчани не проінформовані, що, де і по чім в «Купаві». А що в цьому напрямку зробило керівництво? Реклама закладу – бажає кращого. Сайт застарілий та мало функціональний, в Інтернет-просторі – інформація відсутня. Ба навіть жодного білборда в місті не повісили.
А директор, тим часом, нарікає на здорожчання енергоносіїв. Керівник-чемпіон каже, що без дотацій з міського бюджету не вижили б.
Не говорячи вже про те, що басейн потребує удосконалення. Адже сам проект будівлі не відповідає духу часу. Це, приміром, заважає ввести електронну систему перепусток. «З багатьма проектними рішеннями я не згоден. Приміром, стеля у великій чаші. Вона гарна, але ж для спортивного басейну такі картини не потрібні. Немає в басейні верхнього переливу, який обов’язково має бути. Це світові стандарти. Реконструкцію зробили, стало краще, але я не можу сказати, що був зроблений крок вперед. Попри це я можу сміливо заявити, що це найкращий басейн в Україні», – заявив Сергій Бреус.
ІНВЕСТИЦІЇ НЕ ПОСПІШАЮТЬ
Нині Сергій Бреус каже, що за рік робити висновки зарано. Зараз він намагається привернути ширшу увагу Федерації плавання, аби тут відбувались регіональні змагання і «Купава» отримувала з цього прибуток. Він нагадує, що йшов на посаду директора, аби зробити з нього якісну спортивну олімпійську базу.
Ідея варта того, щоб жити. Хочеться сподіватися, що іменитий директор виконає бодай цю обіцянку і «золотих рибок» Броварщини побільшає. А вихованці «Купави» в майбутньому завойовуватимуть світову першість.
Втім, поки керівництво олімпійського басейну не змініть модель менеджменту, про прибутковість та інвестиції говорити зарано. Навіть якщо йдеться про спортивні змагання, їх має проводитися більше. Але не можна забувати і про школярів, і про паралімпійців, і про інвалідів. До речі, останніх в басейн, як кажуть люди, взагалі не пускають.
Інесса Косач