Броварські лікарі б’ють на сполох: в місті немає вакцини від смертельних хвороб. Що це? Запланований геноцид чи лікарська халатність – розбирався «Громадський Ревізор»
Молодий батько маленької дівчинки Даринки Дмитро не на жарт занепокоєний – його доньці вже скоро два місяці, а вони й досі не вакциновані БЦЖ. І проблема не в лінощах батьків, а у відсутності в Україні вакцини.
«Нам залишилось три тижні, аби зробити прививку. А вакцина є тільки в приватному кабінеті. Одна ампула на десять чоловік. Приходиш, платиш гроші і чекаєш доки ще дев’ять бажаючих набереться. І коштує вона чимало – 600 гривень з людини», – розповідає Дмитро.
ПЕРШЕ ЩЕПЛЕННЯ – ПЕРШІ ПРОБЛЕМИ
Вакцина БЦЖ – це послаблений вірус туберкульозу, що вводиться в кров новонародженої дитини для вироблення імунітету. Зазвичай вводиться в перші дні життя ще в пологовому, аби уникнути будь-якої ймовірності зараження, але може бути зроблена протягом двох місяців після народження. У випадку, якщо не зробити її вчасно, ризик захворювання значно зростає. До того ж, після двох місяців, попередньо перед вакцинацією треба робити щеплення туберкуліну, що в народі називають реакцією Манту чи пробою на туберкульоз.
Дмитро ще не підозрює, але на одному БЦЖ його проблеми, як і проблеми всіх молодих батьків, не завершуються. Далі йде щеплення АКДП, що робиться дітям від двох місяців до шести років. Це комплексна жива вакцина від кашлюка, дифтерії та правця. І її в Україні також на сьогоднішній день немає. Щеплення АКДП – одне з обов’язкових, як і БЦЖ, без якого вас не візьмуть до жодного садочка.
«Ситуація з вакцинами, що зараз склалась в Україні – безпрецедентна. За тридцять років своєї практики я жодного подібного випадку не пам’ятаю. Для батьків зараз створене замкнуте коло: без щеплень не приймають до садочка, а вакцини для проведення щеплень в країні немає», – занепокоєна Ольга Сокур, голова комісії з вакцинації «Кабінету сімейного лікаря».
«ЗОЛОТИЙ МІЛЬЯРД» НЕ ЗА ГОРАМИ
Декілька років тому в Україні розпочали активну антивакцинальну кампанію. Майже щомісяця в ЗМІ з’являються кричущі заголовки: «Хлопчик помер від вакцинації», «Дівчинка впала в кому після щеплення». То хто ж і навіщо це робить? Та чи пов’язано це із відсутністю достатньої кількості вакцини в країні? Питань набагато більше, ніж відповідей.
«В Європі 95% людей провакциновано повністю від усіх хвороб. А там список обов’язкових вакцин більший, ніж в Україні. У них в переліку 16 захворювань, а у нас лише 10. По Броварах відсоток щеплень за 2015 рік складає приблизно 43%, що значно більше, ніж у більшості міст України. Але все одно цей показник дуже малий», – розказує Віра Гребенець, заступник головного лікаря Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Лікар дуже занепокоєна ситуацією із вакцинами. Каже, що навіть ті невеликі партії, які зараз надходять в Україну, миттєво «розлітаються». «На минулому тижні планували замовити вакцини БЦЖ. Доки дочекалися прайс від постачальників, то в них вже вакцина закінчилась», – розгублена Віра Володимирівна.
«Це стовідсоткова провина Міністерства охорони здоров’я України. Це питання треба розглядати на державному рівні, а не на місцевому. Вони проводять тендери, виділяють на них гроші, а вакцина на місця не надходить. Нам немає чим вакцинувати дітей, а це реальна проблема», – впевнений Валентин Багнюк, головний лікар БЦРЛ.
ПРОГНОЗИ НЕВТІШНІ
Зараз в броварських амбулаторіях в наявності лише туберкулін (проба Манту), краплі від поліомієліту і вакцина АДП від дифтерії і правця для шестирічних дітей. Остання з яких є доповнюючою до АКДП, що робиться до шести років і містить меншу кількість вірусу, порівняно з попередньою.
В деяких приватних клініках ще є БЦЖ і планується з травня отримати АКДП, але їхньої кількості не вистачить навіть на третину броварських дітлахів, ще й ціна «кусається».
«Ми вже зробили замовлення на невелику кількість АКДП. Чекаємо на постачання наприкінці весни. Вже зараз в нас є лист очікування для тих, хто бажає зробити комплексне щеплення від дифтерії, кашлюка і правця», – розповідають в «Кабінеті сімейного лікаря».
Найпарадоксальніше в цій ситуації, що в Броварського центру первинної медико-санітарної допомоги навіть є кошти на придбання всіх необхідних вакцин, але їх просто немає в Україні. Треба розуміти, що кожна вакцина, що виробляється в Україні чи постачається з-за кордону повинна пройти обов’язкову сертифікацію згідно українських стандартів МОЗ. В минулому році стандартизацію українських вакцин було «підігнано» під європейські стандарти, що, в свою чергу, значно скоротило перелік препаратів, що можуть бути завезені із Росії. Через це навіть довелось змінити календарний графік щеплень.
Спочатку все було чудово. Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ переправив до України сертифіковану французьку вакцину від поліомієліту і навіть пообіцяв найближчим часом передати ще й БЦЖ, але через хвилю нещеплених сірійських біженців, яких за офіційними даними тільки в Бельгії і Франції нараховується більше мільйона, Україна для Європи відійшла на другий план.
«Розумієте, ми ще не зарекомендували себе, як добросовісні клієнти з придбання вакцини. Ми замовляємо партію, а потім відмовляємось від частини через інформаційну пропаганду і повальну відмову батьків від щеплень, чи взагалі оголошуємо тендери, а потім їх відміняємо. В Європі переважні довготривалі контракти. Виготовлення вакцини – це не справа одного дня. Можна замовити вакцину зараз, стати в чергу і отримати її лише через п’ять років», – пояснює тонкощі системи Віра Гребенець.
Отже, подальша доля вакцинації в Україні наразі зовсім незрозуміла. Позитивних прогнозів ніхто не дає, але броварські лікарі запевняють – при першій появі будь-якої вакцини в Україні будуть робити замовлення. А поки що більшість батьків вимушена витрачати чималі кошти, щоб убезпечити своїх малюків від страшних хвороб, що несе за собою відсутність щеплень.
Ксенія Хотянович