У минулому випуску «Громадського Ревізору» ми розпочали цикл статей про місцеві підприємства, які займають активну соціальну позицію та допомагають Броварам змінюватися на краще. Сьогодні у центрі нашої уваги ще декілька міських організацій – ТОВ «Бриз»,ТОВ «СПМК-2 Теплицятехмонтаж» та група компаній «Бротеп»
ТРОХИ ІСТОРІЇ
Розпочнемо знайомство з двох підприємств ТОВ «Бриз» та ТОВ «СПМК-2 Теплицятехмонтаж», які сприймаються як дві половини одного цілого. Адже і спеціалізація аналогічна – промислове будівництво, а саме зведення «під ключ» потужних тепличних комбінатів, складських, спортивних, готельних комплексів, а також заводів по випуску спец продукції , і керівництво у цих двох підприємств спільне.
Директор ТОВ «Бриз» та ТОВ «СПМК-2 Теплицятехмонтаж» Олександр Миколайович Каднай згадує: «Я прийшов працювати у СПМК-2 у 1986 році. Тоді до нас їздили вчитися та переймати досвід з усього СРСР. Ні в Росії, ні в Білорусії нічого подібного не було. Чого тільки варте спорудження ПАТ «Комбінат «Тепличний»,який відомий зараз далеко за межами держави. А тепличний комбінат «Асканія-Флора» і нині залишається серед кращих підприємств своєї галузі. Все це наші об’єкти, наша гордість».
І якщо раніше підприємство мало досить обширну «географію» діяльності – Росія, Білорусія, Закавказзя, АР Крим, то, з огляду на нинішню політичну ситуацію, зараз «Бриз» та «СПМК-2» працюють тільки на території нашої держави – у Чернігівській, Житомирській та Ровенській областях.
ПОТУЖНА СУЧАСНА БАЗА
Якщо провести невеличку екскурсію по базі підприємства «Бриз», можна констатувати – занепад тут навіть з огляду на нинішню непросту економічну ситуацію явно не проглядається навіть після дуже прискіпливого споглядання. Чисто, затишно, акуратно. На двох гектарах території – адміністративні приміщення, своя станція техобслуговування та власний парк спецтехніки. Мабуть, чи не найбільший у місті.
«У нас 68 одиниць сучасної техніки – від землерийних агрегатів, екскаваторів, грейдерів, самоскидів до автобусів для перевезення людей. З такими потужностями ми можемо дуже багато.», – розказує директор підприємства Олександр Каднай.
І якщо починати розповідь про те,чим підприємство допомагає місту, першим на думку спадає спогад про аномальний снігопад весною 2013 року, коли за добу місто накрило лавиною снігу. Комунальна техніка просто захлиналася, не справляючись навіть з прибиранням центральних вулиць, місту загрожував справжній дорожній колапс. І тоді на дороги вийшла потужна техніка від «СПМК-2».
«Біля свого підприємства та на прилеглих вулицях у разі значних снігопадів ми завжди чистимо самі, ніхто нас не просить. Якщо комунальна техніка не справляється – виходимо на допомогу на вулиці міста. Це нормально, так повинно бути. Адже у цьому місті живуть наші люди, в тому числі і працівники наших підприємств, як же можна не допомогти?», – каже Олександр Миколайович.
ДОБРЕ СУСІДСТВО
Перше, що помічаєш ще на перших підступах до підприємства, що розташовано на вулиці Кутузова – гарна дорога, викошені та вичищені газони, молоденькі деревця. Все це теж своєрідний інвестиційний внесок у розвиток міста від «Бризу» та «СПМК-2 Теплицятехмонтаж».
За власний кошт підприємство облаштувало асфальтне покриття, систему зливової каналізації та тротуари, встановили освітлення, постійно прибирають та облагороджують прилеглу територію. З освітленням теж все гаразд, за цим постійно слідкують, адже повз територію підприємства ходить досить багато людей, тому у темну пору доби ліхтарі із закінченням робочого дня не виключаються. Ці витрати підприємство теж бере на себе. Взимку сніг не просто згрібається на обочину, а вивозиться, восени листя, гілки та сміття теж прибираються та утилізуються. І так уже протягом 20 років.
Вже два чи три роки на зелені зони біля підприємства люди з навколишніх будинків ходять відпочивати, ставлять мангали, жарять шашлики, діти граються. А після себе прибирають. Не відразу почали це робити, але зараз прибирають. Це приємно.
«Потрібно діяти методом переконання. Основна маса людей в нас нормальні, їх просто треба організувати.», – переконаний Олександр Каднай.
Більш того – люди бачать таку турботу і вже протягом декількох років почали виходити на суботники, прибирати прибудинкову територію та біля гаражів, а вивіз сміття організовують підприємства.
Поки що не так все добре з перевихованням тих, хто ходить відпочивати у наше Броварське лісництво. «Бриз» вже давно тримає шефство над вулицею Стефаника, взимку – традиційно прибирають сніг, влітку самоскидами вивозять сміття. Потроху, каже директор підприємства, люди починають привчатися до порядку. Вже з лісу пакети зі сміттям виносять. На дорогу. І на тому дякуємо.
«Нам просто хочеться жити в гарному місті. Ми від цього нічого не отримуємо, ніяких дивідендів. Просто допомагаємо людям жити комфортніше і власним прикладом виховуємо людей європейського типу, з розумінням краси навколишнього світу», – вважає керівник «Бризу» та СПМК-2.
ДОВГОСТРОКОВЕ ШЕФСТВО
В радянські часи таке поняття, як «шефство» було поширеним та нікого не дивувало. Великі підприємства опікувалися навчальними закладами, лікарнями, бібліотеками, тощо. Наприклад, всі добре пам’ятають, що у ЗОШ№7 була величезна кількість конструкцій та різноманітних деталей з алюмінію. Шефами були – правильно! Завод алюмінієвих будівельних конструкцій.
З кінця 80-х тісне співробітництво пов’язує ТОВ «СПМК-2 Теплицятехмонтаж» з Броварською дитячою лікарнею. Продовжується це своєрідне шефство і по сьогодні. Ремонтно-будівельні роботи у відділені для новонароджених, облаштування кабінету лікаря, благоустрій території, придбання контейнеру для сміття та світильника вуличного освітлення, навіть допомога паливом для потреб дитячої лікарні. Все це наче й невеликі за обсягом роботи, але в комплексі, рік за роком, дають досить вагомий та помітний результат.
«Чи можливе відновлення шефства в наш час? Однозначної відповіді немає, але, як на мене – чому б і ні? Було б бажання та можливості», – роздумує Олександр Миколайович.
МІСТО МАЄ ВИГЛЯДАТИ ДОСТОЙНО
Окрім постійних добрих справ, які з року в рік проводять ТОВ «Бриз» та ТОВ «СПМК-2 Теплицятехмонтаж», багато доброчинних заходів проводиться на прохання мешканців. Так було, наприклад, з облаштуванням дитячого майданчика на вул. Гагаріна,27 восени поточного року. Спланували майданчик, розрівняли, завезли 10 машин ґрунту та річкового піску, добре вкатали віброкатком.
В тому ж районі на Масиві в приватному секторі на вул. Московській вперше за декілька десятиліть почистили озеро від чагарників та сміття.
«Якщо на Гагаріна мешканці були досить активними, то при розчищенні озера пасивність городян, м’яко кажучи, здивувала. Ті, чиї садиби виходять прямо на це озеро, навіть не поцікавились, що там відбувається, не кажучи вже про наміри допомогти», – бідкається Олександр Каднай.
В основному «замовлення» на добрі справи поступають від простих броварчан, тих же своїх працівників, з якими директор спілкується не тільки по виробничих питаннях. Таким чином було ліквідовано стихіне сміттєзвалище на вул.Воїнів-інтернаціоналістів, проведено частковий ремонт вуличного освітлення в «кварталі» приватного сектору в районі вулиць Черняховського- Короленка-Димитрова, облаштовано пішохідний перехід на вул.Металургів.
«Я вважаю, що Бровари – найкраще місто не тільки на Київщині, але й серед подібних міст України. Постійно проводяться роботи по благоустрою, будуються нові дороги та житлові квартали. І своє місто потрібно любити. Чекати, що хтось за нас повинен все зробити – це точка зору споживача. В своєму домі ми самі повинні наводити лад, тоді буде порядок і добробут!», – впевнений Олександр Каднай.
МАЙБУТНІ ЮВІЛЯРИ
Наступні герої публікації, які теж вносять чималий вклад у розвиток нашого міста та добробут городян – група компаній «Бротеп». 18 грудня 1990 року було зареєстровано ТОВ «Фірма «Бротеп». Тобто днями підприємство, яке стало базовим для створення ще двох з аналогічною діяльністю, але різною спеціалізацією – ПАТ «Бротеп-еко» та ТОВ «Фірма «Гран» – відзначатиме 25-річний ювілей. Підприємство займається виробництвом градирень – промислових охолоджувачів, які працюють не на хладогенах, як холодильники чи кондиціонери, а на воді.
«Робочим тілом градирні є вода. Вона охолоджується, поступає на технологічне обладнання і потім вже охолоджує те, що потрібно», – доступною мовою пояснює складний механізм директор «Бротепу» Михайло Гришук.
Градирні широко використовуються як у харчовій промисловості (молокозаводи, пивзаводи та ін.), так і в інших галузях виробництва. Завдяки використанню градирень, значно підвищується продуктивність обладнання та рентабельність виробництва, знижується енерговитратність виробничого процесу. Навіть у непрості часи сьогодення продукція «Бротепу» має високий рівень конкретності на ринку, хоча обсяги виробництва останнім часом суттєво знизилися.
«Якщо раніше ми випускали 260 градирень на рік, тобто практично щодня випускалася нова одиниця, то за поточний рік ми зробили усього 62 одиниці», – каже Михайло Гришук.
Тим не менш, підприємство продовжує міцно тримати «пальму лідерства» та,на думку керівника, є найпрофесійнішим колективом серед партнерів.
КОЛЕКТИВ – ЧАСТИНА ГРОМАДИ
У розмові про соціальну відповідальність підприємства перед громадою та містом, в якому працюєш, Михайло Гришук ділиться власним баченням: «В моєму розумінні соціальна відповідальність має декілька аспектів. Це і задоволення потреб акціонерів або власників,які,отримуючи прибуток,задовольняють соціальні потреби колективу. Це означає – достойна зарплатня та інші соціальні гарантії, які підприємство може і мусить надавати своїм працівникам, адже вони і є громада того населеного пункту, в якому працює підприємство».
Прикладів відповідального ставлення до колективу надзвичайно багато. Групою підприємств «Бротеп» створено професійну спілку, яка не входить до жодних конфедерацій, проте чітко виконує всі функції профспілок – оздоровлення, матеріальна допомога, медичне страхування, спільний корпоративний відпочинок.
«Дуже важливо, щоб колектив був згуртованим, тому що наша робота неможлива без командної складової. І допомагаючи кожному з наших працівників, ми допомагаємо Броварам в цілому.», – стверджує Михайло Гришук.
ПРІОРИТЕТ – ДОПОМОГА НУЖДЕННИМ
«Допомагати потрібно тим, хто найбільше цього потребує – нещасним та обездоленим», – впевнений керівник «Бротепу».
Далі просто факти.
Особлива увага приділяється допомозі воїнам АТО. Зокрема,підприємством було закуплено воєнні облігації на суму 100 тис.грн.
«Декілька разів наші працівники перераховували свій денний заробіток на потреби воїнів, загалом близько 22 тис.грн. На ці кошти закуплено необхідна амуніція та ліки. Троє наших співробітників, які перебувають в зоні конфлікту, також отримали всебічну допомогу», – конкретизує Михайло Степанович.
Матеріальна допомога Центру реабілітації нарко та алкозалежних «Перемога» – тільки за останній період на потреби центру перераховано близько 12 тис. грн.
Постійна допомога церкві Покрови Пресвятої Богородиці, зокрема, на будівництво каплички святого Тарасія Костянтинопольського у парку Шевченка перераховано 50 тис.грн.
Налагоджується співпраця з новоствореною школою для дітей з особливими потребами «Мозаїка», також надано посильну фінансову пожертву.
Практична допомога лабораторії ЦРЛ – проведено поточні ремонтні роботи. І нарешті, облаштування силами працівників «Бротепу» невеличкої велопарковки біля офісного приміщення – функціональний та креативний об’єкт благоустрою.
«В суспільстві існує хибна думка, що підприємництво – це тільки збагачення та надприбутки. Ми своїм прикладом намагаємося її спростувати та показати справжнє «обличчя» соціально-відповідального підприємства.», – каже Михайло Степанович Гришук.
Ось такою є соціально-відповідальна політика керівників ТОВ «Бриз», «СПМК-2 Теплицятехмонтаж» та групи компаній «Бротеп» – реальна та свідомо альтруїстична. І можна тільки щиро порадіти за те, що у нашому місті є такі керівники!
Катерина Ковальчук