Величезна зелена територія в самому серці міста – понад 30 гектарів, таким надбанням не кожен може похвалитись. Центральний парк Броварів – справжня гордість містян. Та вже зовсім скоро «Перемога» стане ще більш сучасним парком європейського рівня.
Найголовніше – зонування
Та для того, аби розпочати грандіозні перетворення, необхідно вже зараз окреслити, яким ми хочемо побачити парк за функціональністю. Ідей на цю тему серед броварчан було безліч. Тому зібравши всі побажання, проектанти компанії «Абсолютні можливості нерухомості» запропонували своє бачення зонування парку та представили проект 17 травня на засіданні круглого столу.
Головний архітектор проекту Оксана Шпоть розроблену концепцію оновленого парку називає «перезавантаженням». За планами у «Перемозі» буде 6 функціональних зон:
1. Зона культурно-масових заходів. Вона починається від входу в парк з боку Майдану Свободи і пролягає до виходу на вулицю Героїв Небесної Сотні.
2. Зона меморіальних об’єктів. До неї входять пам’ятні знаки героям Чорнобиля, афганцям та танк із літаком.
3. Зона водних об’єктів. Її, цілком логічно розміщено вздовж озера.
4. Зона спортивних об’єктів. Розташовується в межах запасного поля і баскетбольного майданчика, за стадіоном «Спартак».
5. Зона відпочинку населення. Її проектанти пропонують облаштувати біля води.
6. Зона дитячого довкілля. Їх в проекті передбачено дві, в різних частина парку. Для дітей від 0 до 8 років, і більш дорослого віку.
Також, на думку проектантів, в парку необхідно передбачити зону для вигулу та дресирування собак. Це буде спеціально відгороджена територія, облаштована спеціальними смітниками і пакетами, аби власники тварин мали змогу одразу прибрати за своїми улюбленцями. Такий майданчик пропонують облаштувати біля виходу до вулиці Ярослава Мудрого за єврейським кладовищем.
Зробити подібне зонування саме зараз надзвичайно важливо. Адже в проекті реконструкції парку, який отримав підтримку на рівні міста та держави, пройшов експертизу і чекає на фінансування, передбачені фундаментальні роботи – оновлення пішохідних доріжок, створення системи автоматичного поливу, облаштування мереж освітлення та встановлення додаткових лавок. Всі ці роботи потрібно проводити з урахуванням майбутнього зонування, аби не переробляти через півроку і не пустити кошти на вітер.
«Саме зараз важливо визначитись із тими зонами, які ми хочемо бачити в оновленому парку. Зараз ми можемо планувати зони з «чистого аркушу», не обмежуючи себе існуючими доріжками чи газонами, а навпаки, будувати інфраструктуру під визначені потреби. У наступному році, після ремонту, цієї привілеї ми не матимемо», – зазначив важливість поетапності робіт мер Броварів Ігор Сапожко.
ЖОДНИХ ОБМЕЖЕНЬ
Зрозуміло, що повне «перезавантаження» триватиме не один рік. Після закінчення реконструкції в парку розпочнеться масштабний другий етап – модернізація та організація простору. «Громадський Ревізор» завітав на декілька обговорень з чиновниками, послухав думку містян у парку, додав трохи своїх фантазій і врешті отримав дещо ідеалізовану, але все-таки приблизну картинку майбутньої «Перемоги». Отже, почнемо:
Озеро
Велике озеро вигадливої форми – це, безперечно, найголовніша родзинка території. Але, якщо підійти ближче, то все стає вже не таким романтичним. Водорості досягають самої поверхні води, а поміж ними викладені «чарівні» інсталяції з пивних пляшок, недопалків та обгорток від солодощів.
Через те, що озеро штучне, зробити його придатним до купання неможливо, але провести капітальну розчистку цілком реально. А заразом і відреставрувати лавочки навколо водойми та облаштувати романтичний місточок. Також коридорами виконкому ширяться чутки про інвестора, який має бажання зробити канатну дорогу над озером.
Літня естрада «Ракушка»
Кожні вихідні влітку з невеличкої сцени лунають звуки музики. Тут виступають творчі колективи, проводять музичні вечори та міські урочистості. Та на сцену було без сліз не глянути – заіржавілі герої казок в отворах над помостом понуро дивляться на глядачів.
І ось нарешті питання зрушило з «мертвої точки»: на минулому тижні комунальники розпочали фарбувати та наводити зовнішній марафет на сцені. Питання ремонту стало «на часі», адже вже за кілька тижнів Бровари відзначатимуть День захисту дітей і «Ракушка» стане одним з концертних майданчиків.
Косметичний ремонт «на швидкоруч» буде проведено до першого червня, а от до Дня міста, що відзначають у вересні, «Ракушка» отримає зовсім нове обличчя.
«Американські гірки»
Встановлений ще в 1994 році дитячий ігровий майданчик, подарований американцями, викликав неабиякий суспільний резонанс, коли комунальники почали його демонтаж для ремонту і оновлення.
Але приводу для хвилювання немає, адже всі деталі, що можна відновити – відновлять та повернуть на місце, те що ремонту не підлягає – замінять, а родзинкою ігрового комплексу планують зробити дитячий атракціон корабель у центрі, що вже зараз готовий до монтажу.
«Шайба»
Занедбана будівля в центрі парку, що ніяким чином не використовується вже декілька років та іменується в народі «шайбою» так і напрошується на облаштування в ній роллердрому.
А взимку тут можна робити справжню льодову арену. Така практика в українських містах дуже розповсюджена. Наприклад, зимовий каток просто неба заливають на центральній площі у Києві та Харкові.
Гірка-ПАГОРБ
Взимку тут найулюбленіше місце для розваг малюків. Але є проблема: гонщики на санях дуже часто виїжджають на пішохідну доріжку чи взагалі їдуть прямісінько в дерева, що може призвести до небезпечних наслідків.
Тож з’явилась проста ідея – огородити пагорб невеличким «парканом безпеки». Взимку влаштовувати слалом на санях і подушках, а влітку можна облаштувати «зорбінг» – велику надувну кулю, всередину якої залазить людина і її спускають з гори.
Звичайно, не забудуть і про спортсменів. Будуть в парку і велодоріжки, і вуличні тренажери.
Звісно, поки що це все лише наші мрії і фантазії, але вони, цілком можливо, стануть реальністю вже за кілька років. Все залежить лише від бажання людей та інвесторів «на виході» отримати європейський парк в центрі Броварів.