Минулого літа броварські матусі розділилися на два табори: ті, хто за платні атракціони, як розвагу для своєї малечі і ті, хто категорично проти таких забав. Дійти компромісу тоді так і не вдалося, ініціювали навіть громадські обговорення, аби раз і назавжди вирішити цю проблему. Але, як кажуть, «віз і нині там». А сезон літніх прогулянок невідворотно наближається, що означає, що різноманітні «рибалки, батути і машинки» знову, як гриби, «повилазять» в усіх парках міста
На цей раз подбати вирішили заздалегідь. На всіх більш-менш популярних сторінках броварської спільноти у соціальних мережах вже точаться розмови чи потрібно встановлювати атракціони в парках і де саме.
А ГАРАНТІЇ ДЕ?..
«Батути, машинки і т.д. – це все чудово, але кожен атракціон не безкоштовний і тому вихід кожного дня з дитиною на вулицю обійдеться батькам в чималий кошт! Хтось може це собі дозволити, а хтось – ні, але маленькі діти цього не розуміють. Ці всі атракціони ставлять лише, щоб заробити на дітях, а не для того, щоб їх розважити», – впевнена одна з дописувачок.
І в цьому є неабияка доля правди. Згадати хіба що минулорічну історією з каруселлю на Софіївській площі в Києві. Коли на повному ходу, з дітьми «на борту», в атракціону луснула вісь. Дякувати Богові, ніхто не постраждав, і діти відбулися незначними забоями і шоком. Тоді неприємний інцидент стався через технічний знос каруселі, який ніхто не діагностував. Через мораторій на перевірки вся відповідальність за безпеку відвідувачів лягає на власників гойдалок, а тих лише гроші і хвилюють.
А чи відповідає нормам безпеки стан броварських атракціонів? Звісно, каруселей в нас немає, але ті ж самі машинки можуть так само нанести шкоду юним гонщикам.
«Та які ж засоби безпеки? Ви бачили ті машинки? Якої шкоди вони можуть завдати вашій дитині? Сміх та й годі», – саме так відповів нам хлопець у парку Шевченка восени. І щось ми дуже сумніваємось, що до початку цьогорічного сезону щось кардинально зміниться.
ДОРОГОКОШТУЮЧЕ ЗАДОВОЛЕННЯ
Окрім питання безпеки гостро постає питання фінансове. Бо не кожна сім’я має змогу витрачати щоденно 50-100 гривень на дитячі розваги. Але буває і так, що виходу не залишається – не кожна дитина розуміє, що таке нема грошей. Особливо, якщо її однолітки на повну силу розважаються на платних забавках.
«Мені особисто все-одно. У мене дитина спокійна. Нам є чим зайнятися і без атракціонів: взимку снігових баб ліпимо і на санях катаємось, а влітку у нас свій арсенал: від фрісбі до велосипеду. А от у моєї племінниці характер такий, що не позаздриш. Якщо чогось забажає, то тут нічим не зарадиш: впаде на землю і буде кричати, доки бажаного не отримає», – розповідає Ангеліна, мати чотирирічної Марійки.
І справді, все залежить від виховання і характеру дитини. Комусь ті атракціони зовсім очі не муляють, а комусь – значущий удар по сімейному бюджету. І не зарадиш цьому власними силами, бо з дитиною гуляти все одно треба. А в зелених зонах, куди оком не кинь, всюди платні розваги.
ПЛАНИ ДАЛЕКОГЛЯДНІ
До питання треба підходити ґрунтовно. У багатьох містах України подібні дитячі атракціони давно об’єднані в одному місті: у Харкові – в парку Шевченка, в Дніпропетровську – на Монастирському острові і в парку Глоби, в Києві – в парку на Дарниці і в Голосіївському лісі. Список можна продовжувати ще довго, але суть залишається незмінною: платні атракціони повинні бути відокремлені від загальних зон відпочинку. Є бажання – можна цілеспрямовано провести день на гойдалках і машинках, ні – будь-який сквер із муніципальним майданчиком радо прийме вас.
У міської ради вже навіть є місце на прикметі для таких розваг: майданчик у парку «Перемога» біля скейт-парку. Ще з минулого року влада намагається перенаправити туди всіх підприємців, але ті дуже болісно розлучаються із насидженими місцями.
«Цього року ми просто не будемо надавати їм дозволи на розміщення в зонах відпочинку. Будемо дуже прискіпливо слідкувати за виконанням приписів. Бо це не діло, куди не вийдеш – всюди ці коштовні забавки. Це ж місто, а не суцільний «Діснейленд». Зараз ми працюємо над цим питанням. Думаю, що до початку сезону результати будуть», – коментує ситуацію в.о. начальника спецвідділу контролю за станом благоустрою та зовнішнім дизайном міста Олег Єжаков.
А чи будуть реальні зміни, побачимо зовсім скоро, бо «атракціонщики» з’являються навесні ще раніше за проліски. А поки що всі бажаючі можуть приєднатися до обговорення в соцмережах, зокрема на сторінці «Громадського Ревізора» у Фейсбуці, або проголосувати «за» атракціони чи «проти» на сайті: www.revisor. org.ua
Кристина Славінська